Fundusze ETF Bitcoin

Cryptoverse był zaniepokojony oczekiwaniem, że amerykańska SEC potencjalnie zezwoli na Bitcoin ETF. Ale niektóre krypto typu „Old G” Andreas Antopolous i Crypto Crow widzieć ETF jako nic innego jak niechciana (i niepotrzebna) ingerencja. W szczególności uważają, że te same instytucje, które prawdopodobnie rozpaliły ogień, z którego narodził się bitcoin podczas kryzysu finansowego w 2008 roku, stoją za nimi. Inni, przyciągnięci na rynek kryptowalut przez potencjalne zyski finansowe, postrzegają ETF jako dobry ruch dla bitcoina, zwiększając jego atrakcyjność i zasięg – w ten sposób podnosząc cenę.

Fundusze ETF Bitcoin

Podsumowanie: Co to jest ETF?

W podstawowych kategoriach, ETF to rodzaj funduszu, w który można inwestować. Nie jesteś właścicielem towaru, na którym fundusz jest zabezpieczony, ale możesz uzyskać ekspozycję na ten rynek po prostu posiadając akcje. W takim przypadku fundusz będzie zabezpieczony bitcoinem kupionym i będącym własnością zarządzającego ETF.

Fundusze ETF pozwalają ludziom inwestować bez ryzyka związanego z posiadaniem własności – z bitcoinem oznacza to trzymanie kluczy prywatnych i narażanie się na ryzyko kradzieży lub ataków hakerskich. Oznacza to również znacznie łatwiejsze rozliczanie podatków po zakończeniu sezonu podatkowego.

Czy ETF byłby dobry dla Bitcoin?

To, czy ETF byłby dobry dla bitcoinów lub ogólnie kryptowalut, zależy od twojego punktu widzenia. Dla wielu, szczególnie dla tych, którzy wspierają technologię, trzymając swoje monety, a także dla tych, którzy lubią pomysł całkowitej kontroli nad swoimi finansami, w dużej mierze uważają to za zły ruch.

Powszechnym argumentem jest to, że bitcoin po prostu nie wymaga inwestycji ani zaangażowania instytucjonalnego i ich zdaniem jest lepiej bez nich. Dzieje się tak, ponieważ instytucje, które będą obsługiwać instrumenty finansowe, takie jak ETF, będą przechowywać duże ilości bitcoinów. Jak duży? Potencjalnie warte dziesiątki, jeśli nie setki milionów dolarów.

Istnieje obawa, że ​​trzymanie tej ogromnej ilości kryptowaluty w centralnej lokalizacji może pozwolić temu posiadaczowi wpływać na rynek według własnego uznania. Wielu twierdzi, że tegoroczna kapitulacja cen z powrotem do cen z zeszłego roku jest dowodem wpływu instytucjonalnego. Mogliby celowo utrzymywać stosunkowo niskie ceny, aby kupować masowo po zatwierdzeniu funduszy ETF.

Zbyt duże wykorzystanie obaw

Co więcej, ponieważ menedżer ETF jest właścicielem bitcoina, oznacza to, że później będą posiadać wszystkie monety, które są tworzone przez przyszły fork w bitcoinie, co teoretycznie może dać im dużą siłę nacisku w kierowaniu społecznością w kierunku tego, która wersja zostanie przyjęta. (pomyśl BTC vs BCH). Pomyśl o tym w ten sposób – wszystkie osoby, które są właścicielami Bitcoinów (a zatem i kluczy prywatnych powiązanych z tymi monetami), faktycznie mają prawa głosu. Na przykład decydują, których giełd użyć, a zatem wspierają to, co robią z każdą monetą, którą otrzymają w wyniku rozwidlenia.

Z drugiej strony może to być świetna okazja dla laika z pieniędzmi do zainwestowania, aby zaangażować się w bitcoin bez martwienia się o korzystanie z giełdy lub portfela. A jeśli ktoś, czy to instytucja, czy osoba fizyczna, kupi taką ilość bitcoinów z jakiegokolwiek powodu, to dlaczego nie miałby mieć związanych z tym korzyści?

Fundusze ETF mogą otworzyć drzwi dla grupy nowych inwestorów, przybliżając masową adopcję o kolejny krok. Mogą również nadać bitcoinowi pewną legitymację w oczach wielu sceptycznych, ale wpływowych osób na stanowiskach władzy gospodarczej i politycznej, zwiększając atrakcyjność Bitcoina.

Może również istnieć srebrna podszewka dla „starych G”, którzy są przeciwko ETFom dla bitcoinów, jeśli wartość bitcoina następnie wzrośnie.

Kiedy fundusze ETF będą dostępne?

Nie ma ustalonej daty, kiedy zostaną wprowadzone na rynek, ponieważ jest po prostu zbyt wiele ruchomych części do uwzględnienia, ale wielu w branży uważa, że ​​nastąpi to w pierwszym kwartale 2019 roku. Mając to na uwadze, niektórzy ludzie nie spodziewają się, że cena bitcoina znacznie wzrośnie do czasu uruchomienia ETFów. Nawet jeśli fundusze ETF zostaną zatwierdzone i wykupione zostaną ogromne masy bitcoinów, jest mało prawdopodobne, aby ten zakup miał bezpośredni wpływ na cenę samego bitcoina. Dzieje się tak, ponieważ takie ilości będą prawdopodobnie kupowane „OTC” – lub poza wymianą z prywatnymi sprzedawcami.

Jednak samo oczekiwanie może spowodować pewien ruch cen, zwłaszcza jeśli ogólny nastrój na rynku będzie pozytywny. Może to być postrzegane jako dobra okazja do kupowania i utrzymywania Bitcoina w celu sprzedaży po uruchomieniu ETFów przy późniejszym wzroście ceny.

Czy to się stanie? Tylko czas powie. Siedem miesięcy to dużo czasu w świecie kryptowalut i prawdopodobnie będzie wiele zwrotów akcji w tym, zanim cokolwiek zostanie zatwierdzone przez SEC. W międzyczasie dostępne są inne opcje dla tych, którzy chcą, bez martwienia się o klucze prywatne i frazy hasła. ETNy dla bitcoinów, które były dostępne dla europejskich inwestorów od kilku lat, są teraz dostępne dla inwestorów z USA za pośrednictwem ich brokerów, ponieważ zgłoszone przez Bloomberga niedawno.

Co ciekawe, jak dotąd nie miało to żadnego wpływu na cenę bitcoina.

Wniosek

Wydaje się, że fundusze ETF są nieuniknione i prawdopodobnie będzie im towarzyszyć szeroka flota innych pojazdów finansowych. Opór im może być jak walka z falą.

Prawie pewne jest to, że przynajmniej pewien wpływ na cenę. Ale na jak długo iw jakim kierunku okaże się. Ostatecznie może zwiększyć podział między użytkownikami bitcoinów, posiadaczami kluczy prywatnych i zwykłymi inwestorami instytucjonalnymi (dowcipy na temat Johnny’ego Come Lately’ego, który nie zna ich ucha z łokcia, ale mówi, jak zainwestowali w Bitcoin).

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me