Permissioned vs Permissionless Blockchains

Ostatnie lata przyniosły ogromny wzrost popularności technologii blockchain, a liczne projekty są realizowane przez podmioty prywatne i publiczne.

Ponieważ jednak jest to nowa technologia, na rynku panuje sporo zamieszania związanego z różnicami między sieciami, na które zezwolono, a sieciami bez zezwoleń..

Permissioned vs Permissionless Blockchains

Celem tego artykułu jest wprowadzenie do technologii blockchain i wyeliminowanie nieporozumień między tymi dwoma paradygmatami. Wreszcie, pomoże czytelnikom wybrać właściwe podejście do projektów opartych na łańcuchu bloków.

Technologia Blockchain

Technologia Blockchain stała się istotna na rynku po pojawieniu się Bitcoina, ponieważ stanowi jego kręgosłup oraz innowację, która sprawia, że ​​waluty cyfrowe są tak interesujące i pełne potencjału.

Aby lepiej spojrzeć na sprawę, blockchain reprezentuje rozproszoną księgę (DLT), która jest oparta na protokołach kryptograficznych, jest odporna na manipulacje, zapewnia duże bezpieczeństwo, jest oparta na konsensusie sieciowym i umożliwia przesyłanie i przechowywanie danych w sieci modą to-peer (P2P).

Innymi słowy, technologia blockchain umożliwia transfer danych / aktywów / wartości między dwiema stronami, jednocześnie eliminując potrzebę polegania na stronie trzeciej w celu ułatwienia wspomnianego transferu.

W związku z tym zapewnia warstwę zaufania, która nie istniała do tej pory, dla wszystkich typów transakcji – ponieważ wszyscy członkowie sieci mają dostęp do tych samych informacji za pośrednictwem księgi głównej, co ułatwia uczestnikom weryfikację i uwierzytelnianie przeszłych transakcji.

Z technicznego punktu widzenia sprawy mogą wydawać się nieco trudne, ponieważ wyjaśnienie techniczne nie obejmuje ogromnego potencjału technologii.

Wciąż trwają badania nad potencjałem, jednak branża powszechnie przyjmuje, że blockchain ma duże implikacje na wielu różnych rynkach, w tym między innymi:

  • Bankowość
  • Logistyka
  • finanse
  • zdrowie
  • podejmowanie decyzji zarządczych
  • zarządzanie łańcuchem dostaw
  • bezpieczeństwo żywności
  • ubezpieczenie
  • sprzedaż
  • giełdy
  • hazard
  • zarządzanie
  • i wiele więcej.

W scenariuszach między przedsiębiorstwami sieci blockchain pozwalają na zwiększenie zaufania między stronami i natychmiastowy dostęp do odpowiednich, autentycznych informacji. Dzieje się tak dzięki temu, że łańcuchy bloków zapewniają historyczny zapis wszystkich transakcji, a także środki do rejestrowania tych wpisów.

Uważa się, że w przyszłości technologia blockchain zrewolucjonizuje sposób przeprowadzania transakcji i procesów B2B / użytkowników, zwłaszcza po wprowadzeniu innych technologii, takich jak automatyzacja, sztuczna inteligencja, Internet rzeczy i uczenie maszynowe..

Co to jest zarządzanie Blockchain

Przeczytaj: Co to jest zarządzanie Blockchain?

Typy Blockchain

Pojedyncza, uniwersalna sieć blockchain nie może obsługiwać wszystkich branż, biorąc pod uwagę bardzo różne potrzeby przedsiębiorstw i indywidualnych użytkowników.

Doprowadziło to do powstania wielu sieci blockchain, z których każda ma nieco inny zestaw protokołów, podczas gdy tylne filary pozostają takie same.

Pomimo ogromnej liczby sieci blockchain dostępnych w tej chwili na rynku istnieją dwa typy łańcuchów bloków: bez zezwoleń (publiczne) i dozwolone (prywatne).

Bezprawne lub publiczne łańcuchy bloków

Sieci blockchain bez zezwolenia zasilają większość walut cyfrowych na rynku. Pozwalają każdemu użytkownikowi stworzyć osobisty adres i rozpocząć interakcję z siecią, składając transakcje, a tym samym dodając wpisy do księgi.

Ponadto wszystkie strony mogą wybrać uruchomienie węzła w systemie lub wykorzystanie protokołów wyszukiwania w celu ułatwienia weryfikacji transakcji.

W przypadku Bitcoin wydobywanie odbywa się poprzez rozwiązywanie skomplikowanych równań matematycznych, które w zamian weryfikują transakcje zapisane w sieci – każdy może pobrać łańcuch bloków bitcoin i rozpocząć operacje wydobywcze w zamian za opłaty za wydobycie i nagrody za blok.

Ponadto w przypadku walut cyfrowych, takich jak Ethereum, sieć blockchain obsługuje również inteligentne kontrakty, które są zautomatyzowanymi transakcjami, które wykonują się samodzielnie po spełnieniu określonych kryteriów.

Ponieważ Ethereum wykorzystuje również blockchain bez zezwoleń, każdy może tworzyć i dodawać inteligentne kontrakty do sieci bez ograniczeń nakładanych przez programistów.

Oprócz umożliwienia każdemu zaangażowania się w sieci, istnieje kilka innych cech związanych z modelem bez pozwoleń. To są:

  • Decentralizacja: sieci bez zezwoleń muszą być zdecentralizowane, co oznacza, że ​​żadna jednostka centralna nie ma uprawnień do edycji księgi, zamykania sieci lub zmiany jej protokołów. Wiele sieci bez zezwoleń jest opartych na protokołach konsensusu, co oznacza, że ​​zmiany w sieci dowolnego typu można osiągnąć, o ile 50% + 1 użytkowników wyrazi na to zgodę.
  • Zasoby cyfrowe: Inną cechą charakterystyczną jest obecność systemu finansowego w sieci. Większość sieci bez zezwoleń ma jakiś rodzaj tokenów motywujących użytkowników, których wartość może wzrosnąć lub spaść w zależności od trafności i stanu łańcucha bloków, do którego należą. Obecnie łańcuchy bloków bez zezwoleń wykorzystują tokeny pieniężne lub użytkowe, w zależności od celu, któremu służą.
  • Anonimowość: biorąc pod uwagę sposób działania łańcuchów bloków, anonimowość stała się dość istotna w branży. Wiele sieci bez zezwoleń nie wymaga od użytkowników podawania danych osobowych przed utworzeniem adresu lub wysłaniem transakcji. Jednak w niektórych przypadkach dane osobowe są wymagane do celów prawnych. Na przykład Bitcoin nie zapewnia pełnej anonimowości, ponieważ tożsamość użytkownika jest pośrednio powiązana z adresami, do których mają klucze prywatne.
  • Przezroczystość: Sieci blockchain muszą być przejrzyste z założenia. Jest to cecha wymagana, biorąc pod uwagę fakt, że zaangażowanych użytkowników należy motywować do zaufania sieci. Dlatego przejrzysta sieć musi zapewniać użytkownikom swobodny dostęp do wszystkich informacji poza kluczami prywatnymi – od adresów, po sposób przetwarzania transakcji w bloki i swobodę przeglądania wszystkich transakcji przetwarzanych przez sieć..

Dozwolone lub prywatne łańcuchy bloków

Dozwolone łańcuchy bloków działają jak zamknięte ekosystemy, w których użytkownicy nie mogą swobodnie przyłączać się do sieci, przeglądać zapisanej historii ani przeprowadzać własnych transakcji. Dozwolone łańcuchy bloków są preferowane przez scentralizowane organizacje, które wykorzystują moc sieci do własnych, wewnętrznych operacji biznesowych.

Konsorcja firmowe mogą również wykorzystywać prywatne łańcuchy bloków do bezpiecznego rejestrowania transakcji i wymiany informacji między sobą.

XRP jest jednym z przykładów pliku blockchain z częściowo zezwoleniem, prowadzony przez Ripple Labs.

Poradnik Ripple XRP

Przeczytaj: Nasz przewodnik po Ripple

Mając to na uwadze, prywatne łańcuchy bloków są obsługiwane przez określonych członków konsorcjów lub firm, a członkowie muszą wyrazić zgodę na utworzenie takiej sieci..

Dodatkowo tylko zatwierdzone osoby lub jednostki komputerowe mają możliwość uruchamiania węzłów w sieci, walidacji bloków transakcji, wydawania transakcji, wykonywania inteligentnych kontraktów czy odczytywania historii transakcji.

Niektóre z głównych cech łańcuchów bloków, na które udzielono zezwolenia, obejmują:

  • Różna decentralizacja: członkowie sieci blockchain mogą swobodnie negocjować i podejmować decyzje dotyczące poziomu decentralizacji, jaki będzie miała sieć. W przypadku prywatnych łańcuchów bloków jest to całkowicie akceptowane, jeśli są one w pełni scentralizowane lub częściowo zdecentralizowane. Konieczna jest pewna forma kontroli centralnej, biorąc pod uwagę fakt, że podmioty gospodarcze są zarządzane przez ludzi. Ponadto prywatne łańcuchy bloków mogą swobodnie wybierać algorytmy konsensusu, które chcą zastosować, jednak model zarządzania jest ważniejszy w tym scenariuszu, ponieważ moc w sieci nie może być równomiernie rozłożona na wszystkich członków. Doprowadziło to do stworzenia warstw poziomów prywatnych użytkowników łańcucha bloków, umożliwiając tym samym osobom robienie tylko tego, do czego zobowiązuje ich ich praca..
  • Przezroczystość & Anonimowość: prywatne łańcuchy bloków nie muszą być przejrzyste, ale mogą to robić swobodnie, w zależności od wewnętrznej organizacji firm. Jeśli chodzi o prywatność, nie jest potrzebna na poziomie centralnym i może być indywidualnie określana na podstawie przypadku użytkownika. Wiele prywatnych łańcuchów bloków przechowuje ogromną ilość danych związanych z transakcjami i operacjami wykonywanymi przez użytkowników. Wreszcie, ponieważ w przypadku większości prywatnych łańcuchów bloków nie ma gospodarki wewnętrznej, nie ma potrzeby sprawdzania, w jaki sposób są wysyłane lub używane tokeny pieniężne.
  • Zarządzanie: w przypadku dozwolonych łańcuchów bloków o zarządzaniu decydują członkowie sieci biznesowej – istnieje wiele dynamiki, które mogą determinować sposób podejmowania decyzji na poziomie centralnym, ale nie ma potrzeby stosowania mechanizmów opartych na konsensusie, na które musi zgodzić się cała sieć Zmiana.

Wniosek

Opierając się na wszystkim, co zostało do tej pory nakreślone, publiczne łańcuchy bloków z pewnością będą bardziej otwarte dla użytkowników i mają zwykle bardzo ścisłe protokoły.

Z drugiej strony, prywatne łańcuchy bloków, które są lepsze dla wewnętrznych operacji biznesowych, mają bardzo różną dynamikę, dzięki czemu centralny podmiot zarządzający lub konsorcjum podmiotów mogą decydować o wszystkich problemach dotyczących sposobu tworzenia sieci, jej protokołów i tego, co mogą użytkownicy zrobić.