MWC

Co daje dobre pieniądze [https://www.mwc.mw/good-money] w epoce informacyjnej? Jakość produktu pieniężnego wynika przede wszystkim z tego, że jest (1) rozpoznawalny, (2) rzadki, (3) odporny na cenzurę, (4) trwały & niezniszczalny, (5) rozszerzalny, (6) sprzedawany, (7) przenośny, (8) zamienny, (9) prywatny i (10) podzielny.

Uwaga: to jest post sponsorowany

Największa przełomowa innowacja w historii monetarnej została opublikowana 31 października 2008 r. Przez pseudonimowego Satoshi Nakamoto pod tytułem Bitcoin: elektroniczny system gotówkowy peer-to-peer [https://bitcoin.org/bitcoin.pdf], który nakreślił odporny na manipulacje, zdecentralizowany protokół peer-to-peer, który może śledzić i weryfikować transakcje cyfrowe, zapobiegać podwójnemu wydatkowaniu i generować przejrzysty zapis, który każdy może sprawdzić w czasie prawie rzeczywistym.

Jak pokazano w przypadku Bitcoin w ciągu ostatniej dekady, rynek przyjmuje produkt pieniężny takim, jakim jest obecnie, wraz ze spekulacjami na temat tego, czym może się stać, zamiast tego, czym był.

Minęło około ośmiu lat, zanim podobna rewolucyjna innowacja pieniężna została opublikowana, kiedy pseudonim Tom Elvis Jedusor umieścił oryginalną białą księgę MimbleWimble [https://github.com/mimblewimble/docs/wiki/MimbleWimble-Origin] na kanale badawczym Bitcoin, a następnie zniknął.

Na 49 stronach formalnego dowodu matematycznego opublikowanego w 2018 roku pod tytułem Aggregate Cash System: A Cryptographic Investigation of Mimblewimble [https://eprint.iacr.org/2018/1039.pdf], Fuchsbauer, et. glin. podsumował: „W tym artykule przedstawiamy możliwą do udowodnienia analizę bezpieczeństwa dla Mimblewimble. Podajemy precyzyjną składnię i formalne definicje bezpieczeństwa dla abstrakcji Mimblewimble, którą nazywamy zbiorczym systemem gotówki. Następnie formalnie udowodnimy bezpieczeństwo Mimblewimble w tych ramach definicji. Nasze wyniki wskazują w szczególności, że dwie naturalne instancje (ze zobowiązaniami Pedersena i podpisami Schnorr lub BLS) są w sposób udowodniony zabezpieczone przed inflacją i kradzieżą monet przy standardowych założeniach. ”

Moneta oparta na Mimblewimble umożliwia większą sieć skalowalność, Prywatność i zamienność niż starsze protokoły blockchain. Wszystkie transakcje w warstwie bazowej używają CoinJoin z transakcjami poufnymi i agregacją podpisów. Alerty o wielorybach nie są możliwe nawet przy niezwykle skalowalnych pieniądzach-duchach. Ale tak jak w przypadku wszystkiego, istnieją kompromisy w zakresie podstawowych cech, które każdy produkt pieniężny musi uzyskać.

W podcastu z 2016 r. [http://diyhpl.us/wiki/transcripts/mimblewimble-podcast/] Stwierdził, że główny programista Bitcoin, Peter Wuille,

„Wprowadzenie Mimblewimble do Bitcoin w sposób kompatybilny wstecz byłoby trudnym ćwiczeniem. Może nie jest to niemożliwe, ale byłoby trudne. Myślę, że gdyby ludzie eksperymentowali z tym, spodziewałbym się, że będzie to eksperymentalny oddzielny łańcuch lub łańcuch boczny. W łańcuchu bocznym nie wprowadzilibyśmy nowej kryptowaluty, ale byłby to oddzielny łańcuch. Mimblewimble ma pewne wady. W szczególności nie ma języka skryptowego… język skryptowy jest bardzo fajny do zabawy, ale ma wadę prywatności. Mimblewimble przenosi to na drugą stronę, gdzie masz bardzo dobrą prywatność, ale kosztem żadnych innych funkcji. ”

Na szczęście od tego czasu przeprowadzono znaczące badania, a dzięki Mimblewimble możliwe są takie typy skryptów i aplikacji: transakcje z wieloma podpisami, blokady czasowe, atomowe swapy i zakodowane w czasie kontrakty, które są budulcem kanałów płatności i Lightning Network.

W styczniu 2019 roku GRIN i BEAM zostały wypuszczone z ogromnym oczekiwaniem jako monety warstwy podstawowej Mimblewimble. Jednak oba mają wyjątkowo niski stosunek zapasów do przepływu, a GRIN nie ma ogranicznika dostaw.

18 stycznia 2019 r., Zanim GRIN uruchomił program, programista otworzył numer na Github [https://github.com/mimblewimble/grin/issues/2423] na temat wskaźnika emisji i limitu podaży GRIN, ale został odrzucony w trybie natychmiastowym. Z powodu braku zainteresowania GRIN limitem podaży deweloper zinterpretował to jako zielone światło do eksperymentowania z bardziej rozsądną polityką pieniężną.

W lutym 2019 MWC zostało ogłoszone jako widelec GRIN. Początkowe zapasy BEAM i GRIN zostały stworzone przez górnictwo, które było wysoce inflacyjne. Jeśli chodzi o finansowanie rozwoju oprogramowania, GRIN polega na darowiznach, a BEAM przydziela część nagrody za blok na fundację.

W październiku 2019 roku atomowa zamiana Bitcoin i MWC [https://www.mwc.mw/mimble-wimble-coin-articles/update-on-atomic-swap-progress] zostało zakończone w sieci testowej.

W listopadzie 2019 r. Sieć główna MWC została uruchomiona jako eksperymentalny oddzielny łańcuch i od tego czasu działa bezbłędnie zgodnie z zasadami konsensusu. Zasady konsensusu [https://github.com/mwcproject/mwc-node/blob/master/core/src/consensus.rs] zapewniają łącznie 20 000 000 MWC. 10 000 000 będzie dowodem na pracę wydobytą, a początkowe zasoby 10 000 000 powstały w bloku Genesis.

Początkowe zapasy MWC były dystrybuowane inaczej niż GRIN lub BEAM przy użyciu trzech następujących sposobów: (1) 2 000 000 dla deweloperów w celu opracowania oprogramowania natychmiast po wydobyciu bloku Genesis; (2) 6 000 000 około miesiąc po uruchomieniu mainnet za pośrednictwem programu airdrop [https://www.mwc.mw/airdrop-info], który trafił przede wszystkim do najbardziej siwych i wyrafinowanych weteranów branży kryptowalut: posiadacze bitcoinów, którzy zarejestrowali się z ponad 148 000 BTC na dnie rynku niedźwiedzi w okresie od kwietnia do lipca 2019 r. Niektóre zostały nieodebrane i albo zostaną spalone, albo zrzucone z powietrza lub dodane do programu HODL; oraz (3) 2 000 000 zostanie rozdzielonych w początkowych latach projektu za pośrednictwem programu HODL [https://www.mwc.mw/hodl] tym, którzy nadal posiadają MWC. Rejestracja jest funkcjonalna i zarejestrowano ponad 6,7 mln 8 mln MWC. Zarejestrowane MWC są nadal w pełni płynne i mogą być przenoszone według uznania użytkownika.

Twórcy MWC stwierdzili w Roadmap [https://github.com/mwcproject/mwc-node/blob/master/doc/roadmap.md], „Istnieje wiele potencjalnych miejsc, w których można przydzielić zasoby rozwojowe i zostaną one wybrane w oparciu o potrzeby rynku, przy czym najwyższy priorytet nada się wnioskom, które przyniosą korzyści przede wszystkim i będą pochodzić od kupujących i hodowców ostatniej szansy.”

To, że powstaje nowy produkt pieniężny, nie oznacza, że ​​rynek przypisuje mu jakąkolwiek wartość. Tak było w okresie od 3 stycznia 2009 r. Do stycznia 2011 r., Kiedy kurs Bitcoina był niższy niż 0,25 USD.

I tak było 2 grudnia 2019 roku, kiedy zaczęto rozpowszechniać zrzut MWC. 3 grudnia MWC osiągnęło najniższy w historii poziom około 0,25 USD lub kapitalizację rynkową poniżej 2 mln USD.

Bitcoin poderwał swoją kapitalizację rynkową z niczego. Podobnie MWC było prawie bezwartościowe, niemniej jednak wykryto bicie serca i rozpoczął się efekt sieci spekulacji. Niektórzy ludzie zaczęli kupować i trzymać MWC na wypadek, gdyby się przyjęło. Wydaje się, że zasadniczo dobre produkty zawsze w końcu to robią.

Algorytm trudności MWC jest oparty na czystym dowodzie pracy. Odziedziczone po GRIN było użycie C29 i C31, aw przyszłości C32 i C33. Zgodnie z konsensusem C29 ma zniknąć około listopada 2019 r. W tempie 1% tygodniowo. Czysty dowód pracy, który zespół MWC uważa za lepszą formę zabezpieczenia w porównaniu z alternatywami, takimi jak dowód stawki, wymaga kompromisu między poziomem emisji a bezpieczeństwem.

Gdy cena MWC zaczęła się umacniać, wszyscy zainteresowani podjęli jednogłośnie decyzję o hard forku MWC, usunięciu części C32 i C33 z kodu konsensusu i szybkiemu zaostrzeniu wskaźnika emisji MWC. To pozostawiłoby MWC jedyną monetę w algorytmie C31.

Algorytm, dla którego zaprojektowano układ ASIC, ale nie został on wprowadzony do produkcji. 17 stycznia 2020 roku ogłoszono Innosilicon [https://www.innosilicon.com/html/news/39.html],

„Z przykrością informujemy, że produkcja naszego produktu Grin G32 GPU ASIC nie była dobrze wspierana przez odlewnię… dlatego musimy wstrzymać tę produkcję do przyszłego rozliczenia. Innosilicon zainwestował ogromną ilość R&D dolarów na ukończenie innowacyjnego projektu CC31 / CC32 Grin GPU ASIC ku naszej satysfakcji, ponieważ wierzymy w Grin i jego główny zespół. ”

31 marca 2019 roku hard fork MWC poszedł bez zarzutu, a 7 kwietnia 2019 roku poziom emisji spadł o około 75%. Wartość zapasów do przepływów zmieniła się z 6,4 do 25,7. Do lutego 2021 r. Wielkość zapasów MWC przekroczy 62 lata.

Chociaż wciąż jest w powijakach, MWC konsekwentnie handluje powyżej 100 mln USD kapitalizacji rynkowej, a miesięczna emisja wydobywcza wynosi około 500 000 USD. Pod względem kapitalizacji rynkowej sprawia to, że MWC jest trzecią monetą dotyczącą prywatności za Monero i Zcash oraz w pierwszej piętnastce monet roboczych typu Proof of Work wokół Ravencoin i Decred. Ale w liczbach nominalnych MWC jest malutki w porównaniu z 90 milionami dolarów emisji Bitcoina tygodniowo.

MWC został zaprojektowany tak, aby był wyjątkowo komplementarny dla Bitcoin, a atomowe swapy tylko wzmocnią tę relację. Bitcoin może funkcjonować jako niezwykle skuteczna pieniężna sieć VPN.

Wydaje się, że istnieje znacząca asymetria informacji dotyczących Mimblewimble, a nawet istnienia MWC [https://www.mwc.mw]. W rezultacie bardzo interesujące będzie zobaczenie, jak rynek zareaguje na ten sześciomiesięczny produkt pieniężny. Podczas wykonywania kalkulacji ekonomicznej zyski trafią do tych, którzy kalkulują poprawnie, a straty do tych, którzy kalkulują nieprawidłowo. Księga zamówień będzie arbitrem opinii.

W końcu w erze pandemicznych blokad, nieskończonych ratunków, rosnącej inflacji, drakońskich podatków majątkowych i innych zawirowań finansowych, politycznych i geopolitycznych może się tak zdarzyć, że rynek jest zainteresowany produktem monetarnym, który jest niezwykle rzadkim, skalowalnym duchem. pieniądze.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me