Libra na Facebooku

Głośne skandale związane z danymi, które nękają duże firmy w ciągu ostatnich kilku lat, takie jak Cambridge Analytica na Facebooku klęska, zwróciły uwagę na fakt, że w dzisiejszych bezpłatnych usługach internetowych w wielu przypadkach użytkownicy są produktem.

Przewidywanie niekorzystnych długoterminowych konsekwencji błyszczących nowych aplikacji i urządzeń takich jak Apple, Facebook i Google było trudne do wskazania na początku XXI wieku, ponieważ Internet przeniknął do życia codziennego, materializując się jako bezprecedensowy postęp w technologii ludzkiej.

Jednak skutki uboczne powszechnej wygody odbyły się kosztem prywatności i bezpieczeństwa.

Libra na Facebooku

Wielkie technologie dominują we wszystkim, od mediów publicznych (np. Facebook & Twitter) do magazynu danych przedsiębiorstwa, tak jak w przypadku AWS i Microsoft Azure. Wiele problemów, które widzimy dzisiaj online, takich jak cenzura, usuwanie platform i kapitalizm nadzoru, jest nierozerwalnie związanych z tą centralizacją władzy.

Problem polega na coraz głębszej integracji technologii w naszym codziennym życiu oraz w spostrzeżeniach dotyczących danych osobowych, które można uzyskać z Amazon Alexa lub prostej kampanii reklamowej ukierunkowanej na mikro-targetowanie. W szczególności niewyraźna granica między handlem elektronicznym a mediami społecznościowymi (tj. Handlem społecznościowym) jest uzasadnionym powodem do niepokoju.

Niedawne ujawnienie Libry przez Facebooka i ciągły sprzeciw wobec niej mogą ostatecznie okazać się punktem zwrotnym niezbędnym do podjęcia szerszej rozmowy na temat ochrony prywatności cyfrowej.

Widzieliśmy mnóstwo projektów obiecujących „decentralizację” i „następną generację (wstaw tutaj)”, ale jeśli spojrzysz poza chmurę nieistotnych schematów, z dnia na dzień staje się coraz bardziej oczywiste, że ludzie powoli stawiają na premię ich prywatność.

Libra podkreśla, że ​​wielkie technologie przesuwają granice zaufania

Libra Facebooka jest jednym z najbardziej fascynujących i prawdopodobnie niezbędnych przykładów korporacyjnego pragnienia kontroli, zderzającego się z dominacją rządu. Libra jest kulminacją dekady monopoli na agregację danych (np. Uber), które zakłóciły tradycyjne rynki i zacieśniły kontrolę nad użytkownikami, starając się wyciągnąć z nich jak najwięcej.

Dodaj termin „blockchain” na przesłuchaniu w Kongresie, podczas którego kongresmani demonstrują (czasami) zaskakujący wgląd w bitcoin, prawdopodobnie z czystej pogardy dla Wagi, a otrzymasz urzekający dyskurs.

Gdyby duże firmy technologiczne, takie jak Facebook i Google, nie starały się stale rozszerzać kontroli użytkowników i pozyskiwać wartości, prawdopodobnie nie widzielibyśmy takiego wydarzenia przez wiele lat. Jednak Facebook aktywnie stara się łączyć osobiste dane społecznościowe z kompleksowymi danymi finansowymi w ruchu, w którym ich obietnice (tj. KYC / AML z prywatnością) są zasadniczo niekompatybilne ze sobą.

Wiesz, że nieustanna potrzeba przerzutów modeli biznesowych naruszających prywatność na inne obszary codziennego życia konsumentów jest niebezpieczna, gdy amerykański senator Sherrod Brown mówi:

„Facebook ma dwie konkurencyjne misje – uczynić świat bardziej otwartym i połączonym oraz zarabiać dużo pieniędzy. A kiedy Facebook próbuje służyć obu tym misjom, sieją spustoszenie w pozostałych ”.

Jego oświadczenie podkreśla kardynalną kwestię, która podkreśla naciski wielkich technologii, aby wydobyć więcej wartości od swoich użytkowników – kompromisy odbywają się kosztem zwykłych ludzi.

Podczas gdy można argumentować, że poprzednie skandale związane z danymi są w pewnym sensie konieczne, aby podnieść świadomość społeczną na temat samego zakresu udostępniania danych przez strony trzecie, David Marcus przed Kongresem wydaje się być kluczowym momentem niezbędnym, aby poruszyć publiczny dyskurs na temat tego, jak daleko powinna być technologia przenikają do codziennego życia. Łączenie danych finansowych i danych z mediów społecznościowych w sieci, na którą wydano zezwolenie, nadzorowanej przez konsorcjum dużych walidatorów technologicznych, gdzie walidatorzy mają pełny dostęp do danych, jest wręcz niebezpieczne.

Na szczęście to, co wyraźnie wydaje się być narastającym oporem przed przenikaniem scentralizowanych dostawców usług do codziennego życia, jest uzupełniane przez innowacje – aplikacje, usługi i nowe technologie zapewniające użytkownikom prywatność, której potrzebują..

W szczególności, w odniesieniu do Facebooka, jednym z tych obszarów są media społecznościowe i aplikacje do przesyłania wiadomości.

Platformy oferujące lepszą prywatność

W świetle ambitnego nacisku Facebooka na Librę, ocena niektórych nowych projektów w mediach społecznościowych i przesyłania wiadomości omijających litanię problemów, które nękały firmy technologiczne, jest reprezentatywna dla szerszego dążenia do odzyskania naszej prywatności.

Aplikacja do przesyłania wiadomości na Facebooku, WhatsApp, oprócz tego, że jest kontrolowana przez Facebooka, napotkała inne istotne problemy – na przykład błąd, który pozwala hakerom przejąć Twój telefon. W rezultacie nie jest zaskakujące, że kompleksowe szyfrowane usługi przesyłania wiadomości, takie jak Sygnał zyskały ostatnio na popularności.

Szyfrowanie typu end-to-end oznacza, że ​​wiadomości w Signal nie są obserwowane przez ich zespół ani nikogo innego, tylko osoby uczestniczące w tej rozmowie.

Podobny projekt, Baza klawiszy, jest analogiczny do Signal, ale bardziej stanowi alternatywę dla Slacka, który również kontroluje ogromne ilości bardzo wrażliwych informacji związanych z pracą wszystkich swoich użytkowników. Keybase to w rzeczywistości publicznie kontrolowany, zaszyfrowany katalog kluczy do rozmów i przechowywania plików. Klient Keybase lokalnie (tj. Na urządzeniu użytkownika) montuje system plików i, co najważniejsze, jest kompatybilny z głównymi kanałami mediów społecznościowych, a nawet bitcoinem przy użyciu zaszyfrowanych kluczy połączonych mostem z publicznymi tożsamościami.

Według Keybase do tej pory mają na platformie ponad 390 000 użytkowników, 65 000 zespołów i prawie 2 miliony kluczy.

Koncepcja lokalnego przechowywania i montażu wydaje się być jedną z wyłaniających się narracji dotyczących zachowania prywatności. Na przykład, Beczka na wodę, Podstawową technologią jest oparty na społeczności projekt open source, który jest faktycznie zdecentralizowaną, bezpieczną siecią mediów społecznościowych Manyverse, sieć mediów społecznościowych poza siecią.

Scuttlebutt używa protokołu plotek do przekazywania rzeczywistych „plotek społecznych” przez węzły w sieci i, co ważne, działa na indywidualnym komputerze z plikami powiązanymi bezpośrednio z tym komputerem. Manyverse rozszerza Scuttlebut do aplikacji przyjaznej dla użytkownika, w której dane są całkowicie zabezpieczone na telefonie użytkownika, a nie na serwerze w chmurze.

Dane użytkownika są odpowiednio synchronizowane tylko wtedy, gdy telefon użytkownika jest ponownie online, ale są również dostępne w trybie offline. Manyverse odwołuje się również do braku chwytliwej terminologii „blockchain” lub ICO, co jest rzadkością na dzisiejszym rynku wschodzących technologii.

Scuttlebutt, Manyverse, Signal i Keybase podkreślają inną funkcję odpowiedzi technologii na niedyskrecje danych wielkich technologii – powrót do rozproszonych, oddolnych innowacji, z silnymi społecznościami zwolenników u ich podstaw.

Wniosek

Chociaż projekty te są wciąż młode, wyraźną korzyścią publiczną płynącą z tych projektów jest brak motywacji korporacyjnej, która napędza nieustanną potrzebę stopniowego docierania do ludzi takich jak Facebook. Ich zarządzanie jest kierowane przez społeczność i ma na celu poprawę prywatności, a nie zysków.

Ponadto na platformach nie ma typu scentralizowanych repozytoriów danych (tj. Infrastruktury chmury korporacyjnej) używanych przez duże firmy technologiczne do ekstrakcji danych, co sprawia, że ​​mieszanie wielu zestawów danych specyficznych dla branży jest nieistotne..

W końcu, gdyby te projekty szybko zyskały na popularności wśród opinii publicznej, należy oczekiwać, że Libra stanie się punktem zwrotnym dla szerszego przejścia od dominacji wielkich technologii do ery prywatności i bezpieczeństwa niegdyś okrzykniętej przez cypherpunks w 1993 roku – kiedy zyskały popularność jako „Crypto Rebels„Ochrona ostatniego śladu cyfrowej prywatności: kryptografia.