Jak přesadit velký strom?

Kdy se přesazují ovocné stromy

Přesázejte podle stáří stromku

Především je nutné znát stáří stromku. Jádroviny lze přesazovat do stáří deseti let, nejlépe na podzim, výjímečně brzy zjara, aby se do počátku vegetace dobře usadily. Peckoviny, které jsou na přesazení citlivější, z důvodu možnosti vzniku klejotoku, přesazujeme raději na jaře.

Kdy přesazovat listnaté stromy

Listnaté (opadavé) přesazujeme od půlky října až do nového rašení, choulostivé druhy pouze na jaře. Jehličnaté přesazujeme od půlky srpna do konce listopadu a na jaře od půlky března do půlky května.
Archiv

Jak vykopat stromek

Kolem stromku nebo keře vykopeme svislou rýhu vzdálenou asi 40 cm od hlavního kmene nebo spodních větví. V této vzdálenosti překopneme, přesekneme nebo odřízneme všechny kořeny, na které zde narazíme. Z takto vyhloubené rýhy kolem dokola podkopeme kořeny i pod zbylým kořenovým balem.

Kdy přesazovat jedli

Podzim je nejvhodnější doba na vysazování a přesazování jehličnanů. Přesazujeme zejména pokud nám začnou žloutnout jehličky. Jako vždy je nejdůležitější výběr správných druhů vzhledem k podmínkám a stanovištím.
Archiv

Co dát pod ovocné stromy

Většina ovocných plodin má užitek z přítomnosti česnekových rostlin, kopřivy dvoudomé a lichořeřišnice. Taktéž jim jako dobří sousedé mohou posloužit vratič obecný, pelyněk brotan a křen selský. Ve formě postřiku je velmi užitečný ke stimulování květů ovocných stromů kozlík lékařský.

Jak dlouho roste ovocný strom

Ovocný strom se v podmínkách ČR nejčastěji množí očkováním. Celková doba pěstování klasického stromu ve školce je tři roky. U vyšších tvarů 4 roky, vřetena dva roky. Při pěstování lze použít i slabší podnože.

Jak casto Zalevat Presazeny strom

Zalévejte stromy nejvíce jednou týdně v závislosti na počasí. Nechte půdu částečně vyschnout, než aplikujete další dávku vody. Tímto jsou kořeny nuceny hledat vodu a jsou stimulovány k růstu mimo zemní bal. Nicméně, nikdy nenechávejte půdu zcela vyschnout.

Jak přesadit Bobkovisen

Konkrétně byste je měli umístit zhruba 1 až 2 centimetry hluboko do připravené zeminy (směs zahradní půdy a písku), aby se větvičky nevyvracely. Na jaře potom zakořeněné řízky přeneste ven, kde se můžete pustit do přesazení bobkovišně na finální stanoviště, na němž se jí bude dobře dařit.

Jak zasadit velký strom

Při výsadbě většího počtu stromů se vyplatí nechat jámy vyhloubit speciálním strojem tzv. důlkovačem. Jáma musí být vždy o něco širší a hlubší než je kořenový bal. Zasazení do příliš hluboké jámy dřevinám nesvědčí, nejvíce tím trpí jehličnany a některé druhy stálezelených listnáčů.

Jak daleko od sebe ovocné stromy

Optimální vzdálenost ovocných stromků v řadě je 1,2-1,5 m, záleží na podnoži i odrůdě – např. středně vzrůstné odrůdě 'Šampion' stačí vzdálenost 1,2 m, naopak bujně rostoucí odrůdu 'Rubín' vysázíme v řadě 1,5 m od sebe.

Jak daleko od sebe sázet konifery

Smrky sázíme na 50 až 60 cm, nejlépe do trojsponu, řežeme je individuálně, než se porost zapojí. Smrky trpívají v uzavřených, vlhkých polohách reznutím jehlic, houbovou chorobou, sypavkou. Další jehličnany sázíme podle druhu. Pokud se rozrůstají do šířky 80 cm, měla by rozteč být asi 70 až 80 cm.

Kam zasadit jedli

Stanoviště Dávají přednost chladnějšímu a vlhkému klimatu a prostředí s čistším vzduchem. Ve městech se znečištěným ovzduším hůře rostou a jehličí nepůsobí svěže s výjimkou například jedle ojíněné, která snese i znečištěnější ovzduší.

Co kolem stromů

nadrobno posečenou trávu, slámu nebo mulčovací kůru.

Bohatě stačí 1 cm vysoká vrstva. Mulč udržuje půdu déle kyprou a stejnoměrně vlhkou. Nevýhodou mulčování je skutečnost, že kořeny stromů mají tendenci se rozrůstat blíže k povrchu půdy. Pak může v zimě strom snadněji namrznout.

Jak Mulcovat ovocne stromy

Drobné ovoce mulčujeme především v období do sklizně drcenou kůrou, slamou, ale nejlépe kompostem, který dřeviny ještě přihnojí. Ovocné stromy mulčujeme v období do sklizně především proti nadměrné ztrátě vody během letních přísušků. Také zde musí být mulčovací vrstva bránící i růstu plevelů silnější, asi 15 – 20 cm.

Jak daleko sázet ovocné stromy od plotu

Přípustná vzdálenost od společné hranice pozemků je pak zákonem vymezena na tři metry, a to u stromů, které obvykle přesahují výšku tří metrů. Pro menší stromy platí vzdálenost 150 centimetrů od hranice pozemku. Pravidla neplatí, pokud je na sousedním pozemku les, sad či pokud jde o strom zvláště chráněný.

Jak zachranit usychající strom

Jak postupovat při záchraně stromku

Suchou středovou kosterní větev uřežte a místo rány ošetřete přípravkem na rány – pokud tedy zasahuje do živého dřeva. Z ostatních výhonů vyberte jeden – ten nejvyšší a nejsilnější, který vyvážete k opoře a budete jej považovat za novou středovou kosterní větev.

Jak ozivit uschlý strom

Nikdy ne ve vedru ledovou vodou! Lepší je počkat až na večer, kdy jsou teploty o něco nižší. Pokud máte automatickou závlahu, nastavte ji na noční či brzce ranní hodiny. Pokud ji nemáte, můžete zalít také brzo ráno, ideálně odstátou vodou.

Jak daleko od plotu sázet bobkovišeň

Nevíte si rady, jak daleko od plotu sázet bobkovišeň Podle pěstitelů je ideální vzdálenost pro jednodruhový živý plot z bobkovišní zhruba 1 metr od pevného plotu. Na jeden běžný metr živého plotu se přitom vysazují zhruba 2 až 3 rostliny, zatímco vzdálenost mezi nimi by se měla pohybovat asi kolem 50 až 90 centimetrů.

Co potřebuje bobkovišeň

Potřebuje vlhkou, ale v žádném případě mokrou půdu, přednostně mírně kyselé reakce, bohatou na živiny. Ideální na slunce, ale snese i polostín či stín. Pokud začnou listy žloutnout, bývá to nedostatkem živin, nebo chlorózou (přemírou vápna v půdě), nebo výsadbou v těžkém jílu.

Jak dlouho nechat oporu u stromu

Toto zavětrování většinou stačí ponechat 3 roky, poté už by měl být strom schopen stát sám od sebe. Ale máte-li pocit, že je koruna příliš mohutná a ještě se ve větru naklání, úvaz ponechte, případně obnovte.

Kdy a jak zasadit strom

K výsadbě stromů můžete přistoupit na podzim, ale také na jaře. Jaro je optimální dobou pro sázení teplomilných ovocných stromů či choulostivějších jehličnanů. Stromy s obnaženými kořeny je možné sázet až do března. Během října a listopadu je nechte uložené v chladném sklepě nebo skladu.

Jak hluboko sázet ovocné stromy

V případě, že stromek namočíte do vody déle, můžete poškodit kořeny. Stromek vsaďte do jámy a to tak, aby místo štěpování/roubování bylo cca 10 cm nad zemí a kořeny nebyly zatočeny vzhůru. Stromek zasypte dobrou zeminou.

Čím přivázat stromek

Nakonec stromek přivážeme osmičkovým úvazem ke kůlu, nejlépe přírodním materiálem. Uzlík by měl být u kůlu a ne na kmínku stromku, aby nepoškodil kůru. V pozdějších letech hlídáme, aby úvazek stromek neškrtil a včas ho povolíme.

Kdy stříhat konifery

Nejlepší dobou na prořez jehličnanů je jaro nebo začátek podzimu.

Jak daleko od sebe sázet smrk

Vzdálenost výsadby

Smrky sázíme na 50 až 60 cm, nejlépe do trojsponu, řežeme je individuálně, než se porost zapojí.