Jak vyzdobit dýni?

Jak Vykrájet dýni

Nejlépe to půjde pevnou polévkovou lžící, s jejíž pomocí nejdřív očistěte dužinu z odříznutého víka. Potom se pokuste dostat z dýně přebytečnou dužinu se semínky a ztenčit její stěny natolik, aby lucernička mohla hezky svítit. Dejte si pozor, ať to nepřeženete – vydlabaná dýně musí zůstat dostatečně pevná a stabilní.

Jak se Vydlabava dýně

Nožem odřežte čepeček a za pomoci lžíce vydlabte veškerou rosolovitou dužinu se semínky. To děláme nejen proto, abychom dostali prostor pro svíčku, ale dužina by se také velmi rychle kazila. Vydlábnout můžete i část tvrdší dužiny. Pak se vám budou mnohem lépe vyřezávat otvory.

Co vyřezat do dýně

Pro vlastní vyřezávání jsou nejlepší tenké a ostré, dobře nabroušené vykosťovací nože. Vyřezávání z dýní se věnují i lidé zapálení do tzv. carvingu, kdy ze zeleniny a ovoce vznikají přímo umělecká díla.

Jak dlouho vydrží vydlabaná dýně

Jak dlouho vydlabaná dýně vydrží Krásná ozdoba vydrží čerstvá asi týden.

Kdy vyřezávat dýni

Tradičně se slaví 31. října, tedy den před křesťanským svátkem Všech svatých, a je typický strašidelnými kostýmy a vyřezávanými dýněmi. U nás si spíše než Halloween připomínáme Dušičky.

Kdy vyřezat dýni

Anglosaský svátek Halloween zdomácněl za posledních několik let i u nás. Tradiční zvyk z anglicky mluvících zemí, kdy děti chodí 31. října v maskách po domech a koledují, se příliš neujal. Zdobení a vyřezávání dýní, strašidelná výzdoba domu a nejrůznější akce pro děti v maskách jsou však oblíbené.

Jak udržet Vydlabanou dýni

Chcete-li, aby vám vydlabaná dýně vydržela na balkoně nebo zápraží déle, potřete řezné plochy vazelínou nebo zkuste hotovou lucernu před zapálením namočit do roztoku vody a bělidla (na dva litry vody jedno deci bělidla), nechat deset minut nasáknout a pak osušit.

Kdy se vyřezávají dýně

Halloween je sice zahraniční svátek, čím dál častěji se ale s jeho prvky setkáváme i v Česku. Tradičně se slaví 31. října, tedy den před křesťanským svátkem Všech svatých, a je typický strašidelnými kostýmy a vyřezávanými dýněmi.

Proč se vydlabávají dýně

Satan mu nakonec daroval žhavý uhlík, který Jack nosil ve vydlabaném tuřínu, aby si svítil na cestu ve věčné temnotě. Od té doby lidé dávají vydlabané dýně na okna a římsy, protože věří, že Jack si světlo vezme a ochrání je před čímkoliv zlým. Podzim je v plném proudu a s ním přišlo i období dýní.

Proč se vyřezávají dýně

Strašidelné dýně mají svůj důvod

I v Česku se v posledních letech rozmáhá vyřezávání dýní. V zahraničí se jim říká také Jackovy lucerny. Váže se k nim totiž legenda o irském darmošlapovi a opilci Jackovi, kterému se podařilo přelstít ďábla. Když si přišel pro jeho duši, Jack ho přiměl, aby vylezl na strom pro jablko.

Proč se slaví Halloween

Halloween je keltský svátek s historií sahající až do doby před naším letopočtem. Den 31. října byl hranicí mezi dvěma hlavními periodami (létem a zimou). Keltové tento den vnímali jako pomezí, kdy se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých.

Kdy se dlabou dýně

Halloween nemá v České republice dlouhou tradici, přesto jeho obliba roste. Pro děti se pořádají průvody masek, dlabou se dýně a nejen obchody, ale už i domácnosti často zdobí halloweenské dekorace.

Co je to Jack O Lantern

Jack-o'-lantern je svítilna používaná o svátku Halloween, dnes typicky vyřezaná z dýně a zevnitř osvětlená svíčkou. Původně byla lucerna (angl. „lantern“) vyřezávána z tuřínu, brambor nebo červené řepy a se svítícími uhlíky nebo svíčkou uvnitř.

Kdo vymyslel Halloween

Tradici Halloweenu přinesli do Ameriky Irové. Také tento obyčej má podobně jako křesťanská Památka zemřelých dávné kořeny v pohanském, nejspíš keltském svátku. Irové ve své vlasti vyřezávali do vydlabané řepy nebo brambory strašidelné obličeje, které poslední říjnový den kladli se zapálenou svíčkou na okenní římsy.

V jaké zemi vznikl Halloween

Žádná Amerika, Halloween původně pochází ze Skotska a Irska.

Název tohoto svátku vznikl zkrácením skotského All Hallow´s Eve, který se odehrával v předvečer svátku Všech svatých 31. října.

Co je vlastně Halloween

Halloween ([hæləʊˈiːn]IPA) je původně keltský lidový svátek, který se slaví 31. října, tedy den před křesťanským svátkem Všech svatých. Svátek se zachoval především v anglosaských zemích, převážně v USA, Kanadě, Velké Británii, Irsku a Austrálii.

Proč se dělá Halloween

Halloween, který slavíme 31.10. se vyvinul z původně keltského svátku zvaného Samhain, pojmenovaného podle keltského boha – pána mrtvých Samhaina. Tento svátek se konal přesně mezi podzimní rovnodenností a zimním slunovratem a byla to jakási oslava příchodu zimy a keltského Nového roku.