Na co zakládat ztracené bednění?

Na co pokládat ztracené bednění

V praxi se ztracené bednění využívá především pro stavbu základových pasů rodinných domů, základových patek pro založení dřevostavby nad terénem, či stavbu terasy, pergoly a zahradního domku. Dále je ztracené bednění možno využít pro stavbu zídek, plotů, podzemních stěn a dalších stavebních konstrukcí.

Jak srovnat ztracené bednění

Pro vyrovnání tvárnic ztraceného bednění použijeme zavlhlý beton stejné nebo vyšší třídy, než byla v základech. Důležité je v betonárce domluvit, aby měl beton drobné kamenivo a nestalo se vám, že při urovnávání tvárnic nebudete moci tvárnici doklepnout z důvodu velkých kusů kamene v betonu.
Archiv

Jak se zakládá ztracené bednění

Ztracené bednění začněte pokládat na nosný podklad (pasy) těsně u sebe, řadu po řadě. Přitom nesmí vzniknout žádné mezery. Dbejte na to, abyste tvarovky ztraceného bednění kladli po jednotlivých řadách se vzájemným přesazením.
Archiv

Jak rozpůlit ztracené bednění

Tvárnice ztraceného bednění se do konstrukce stěny ukládají na sucho nejlépe s převazbou. Pro vyzdívání rohů nebo zakončení stěn se používají dělitelné tvárnice. Dělení tvárnic se provádí stolovou pilou na beton nebo úhlovou bruskou s diamantovým kotoučem.
Archiv

Jaký typ betonu do ztraceného bednění

Pro ztracené bednění je obvykle používán beton: C12/15; X0; S3; Dmax 22 mm výška max. 6 tvárnic, zatížení konstrukce pouze tlakem. C16/20; X0; S3; Dmax 22 mm pro výšku nad 6 tvárnic, zatížení konstrukce pouze tlakem.

Jak zakrýt ztracené bednění

Ideální ochranou je zakrytí betonu plachtou. Pokud tuto možnost nemáte, doporučuje Dan Šmíd povrch desky alespoň napenetrovat, aby bylo v co největší míře zabráněno nasákavosti betonu. Napenetrovat můžete desku rovnou asfaltovou penetrací nebo vodním sklem.

Jak dávat Roxory do ztraceného bednění

Roxory rozmístíme mezi první a druhou řadu ztraceného bednění po obvodu a současně je přivážeme ke svislé výztuži vedoucí ze zabetonovaných základů.

Čím vyplnit ztracené bednění

Ke ztracenému bednění se používají předem vyrobené tovární duté dílce, jež jsou známé jako tvarovky. Ty se používají k vybudování základových pásů a opěrných stěn. Ukládají se na zámečky na sebe, čímž vytváří pevnou konstrukci. Tímto způsobem skládání vzniká dutý prostor, který je pak zapotřebí vyplnit měkkým betonem.

Jakou výztuž do ztraceného bednění

Ocelová výztuž ztraceného bednění

Proto se provádí spojení těchto segmentů jak svislou, tak vodorovnou betonářskou výztuží. Standardní průměr vodorovné žebříkové výztuže je 10 mm třídy B500B. Vodorovná výztuž se umísťuje k okrajům tvarovek, tedy k vnitřnímu a vnějšímu okraji, a prochází průběžně všemi tvarovkami.

Čím natřít ztracené bednění

Nejdříve použijte penetraci a potom můžete ztracené bednění natřít fasádní barvou Barlet nebo Remal.

Jaký průměr Roxorů do ztraceného bednění

Roxory – betonářské tyče

Ocelové žebrované tyče o průměru 4 – 32 mm a výrobních délkách 6 m, 12 m a 14 m se využívají pro výztuž ztraceného bednění. Roxory, známé také jako betonářské tyče, betonky či roksory, slouží ke zvýšení stability a únosnosti celé konstrukce.

Čím vylít ztracené bednění

Proto je vhodné využít dovezenou namíchanou směs určenou pro výplň ztraceného bednění. Betonovat se však musí po částech. Standardně doporučujeme betonovat max. 3 řady najednou.

Jak upravit ztracené bednění

Ztracené bednění se po sestavení a přípravě armatury vyplňuje betonovou směsí, ideálně postupně ve dvou až třech vrstvách. Při betonáži a zrání betonu nesmí být teplota nižší než 5 °C, tvarovky se navíc musí před betonáží pokropit vodou, na dně ale nesmí zůstat stát voda.

Jak davat Roxory do bednění

Roxory rozmístíme mezi první a druhou řadu ztraceného bednění po obvodu a současně je přivážeme ke svislé výztuži vedoucí ze zabetonovaných základů.

Jak ukotvit roxor do betonu

Do betonu se vyvrtá díra, do které je roxor ukotven pomocí chemické malty. Tento způsob je však pračnější a vyžaduje speciální pomůcky (chemická kotva, příslušenství pro chemické kotvy, vrtací kladivo).

Jak silné ztracené bednění

Tyto konstrukce mohou dosahovat tloušťky (šířky) 150, 200, 300, 400 a 500 mm, nejčastěji pak 200, 300 a 400 mm. Délka je v naprosté většině případů stejná, 500 mm, výška 200 až 250 mm.

Jaká výztuž do ztraceného bednění

Ocelová výztuž ztraceného bednění

Proto se provádí spojení těchto segmentů jak svislou, tak vodorovnou betonářskou výztuží. Standardní průměr vodorovné žebříkové výztuže je 10 mm třídy B500B. Vodorovná výztuž se umísťuje k okrajům tvarovek, tedy k vnitřnímu a vnějšímu okraji, a prochází průběžně všemi tvarovkami.

Jakou šířku ztraceného bednění zvolit

Rozměry ztraceného bednění

Šířka bednění 200 mm se uplatní například u základů hospodářských staveb a přístřešků. Pro dřevostavby nachází uplatnění tvarovky šířky 250 a 300 mm. Pro ostatní namáhané konstrukce se používají širší tvarovky ztraceného bednění, které je však potřeba více vyztužit betonářskou ocelí.