Brad Garlinghouse

Większość przeciwników bitcoinów pochodzi ze świata tradycyjnych finansów – banków, kapitału podwyższonego ryzyka i tak dalej. Prezes Ripple Brad Garlinghouse teraz dołączył do nich z twierdzą, że bitcoin jest jak Napster, konieczna i przekształcająca porażka. Oczywiście uważa, że ​​moneta XRP jego firmy jest lepsza, ale czy ma rację, czy po prostu pompuje własną kryptowalutę?

Brad Garlinghouse

Brad Garlinghouse, dyrektor generalny Ripple. Zdjęcie z Coinstaker.com

Awaria Napstera

Gdy Napster został stworzony, początkowo nie miał być biznesem. Zamiast tego było to narzędzie, które ostatecznie dało początek różnym sieciom peer-to-peer i współdzieleniu plików, które są dziś wszechobecne. Dla tych, którzy nie pamiętają lub byli zbyt młodzi, aby tego doświadczyć, Napster był oprogramowaniem, które pozwalało każdemu udostępniać i pobierać pliki MP3, niezależnie od praw autorskich. Pozwoliło to na natychmiastową i bezpłatną dystrybucję muzyki chronionej prawem autorskim dla każdego i wszystkich na świecie w sposób w dużej mierze anonimowy.

Napster

Napster, jak wyglądał w 2001 roku, zdjęcie z Archive.org

Napster nie działał jednak wiecznie i ostatecznie został zamknięty z powodu presji ze strony przemysłu muzycznego. Dziedzictwo Napstera wciąż żyje, ponieważ relacje konsumentów z przemysłem muzycznym znacznie się zmieniły, a oczekiwanie, że będzie trzeba kupić płytę CD za 20 dolarów w celu uzyskania muzyki, teraz skutecznie zniknęło na zawsze.

Przez krótki czas Napster został przywrócony jako zgodny z prawem płatny serwis muzyczny, ale szybko umarł.

Tak o bitcoinie myśli dyrektor generalny Ripple, Garlinghouse. Że chociaż technologia jest niezbędna i transformacyjna, w końcu umrze z powodu niepowodzenia „współpracy z organami regulacyjnymi w celu rozwiązania prawdziwego problemu”

Ripple XRP lepszy od Bitcoina?

Według Garlinghouse XRP Ripple jest nie tylko lepszy od bitcoina ze względu na rzekomą zgodność z regulatorami (mimo że jest pozwany za oszustwa związane z papierami wartościowymi wcześniej w tym roku), ale jest też w jakiś sposób lepszy pod względem finansowym lub technologicznym. Garlinghouse przytacza klasyczny przykład kupowania kawy za pomocą bitcoinów. Według niego, transakcje bitcoin trwają 20 minut, a opłata transakcyjna podwoiłaby koszt zakupu kawy.

Oczywiście Garlinghouse nie jest zaznajomiony z SegWit i Lightning Network. Obie te technologie pozwalają na znacznie tańsze i szybsze transakcje bitcoinami. Dodatkowo, chociaż transakcja bitcoin może zająć kilka minut, aby potwierdzić, nie oznacza to, że pojawienie się na blockchainie zajmuje 20 minut i jest wiarygodnym wskaźnikiem wysłanych środków.

Podczas przemówienie wygłoszone na MIT, słynny komentator bitcoin Andreas Antonopoulos mówił o prawdziwej naturze potwierdzeń bitcoinów, mówiąc:

Sprzedałbym komuś filiżankę kawy bez potwierdzeń. Prawdopodobnie więcej. Jedno potwierdzenie. Sprzedałbym komuś telewizor z płaskim ekranem. Dwa potwierdzenia. Może fantazyjny telewizor z płaskim ekranem lub tani samochód. Trzy potwierdzenia to naprawdę fajny samochód. Cztery konformacje myśliwca. Pięć potwierdzeń na lotniskowcu.

Innymi słowy, sklepy mogłyby bardzo rozsądnie sprzedać komuś filiżankę kawy przy zerowym potwierdzeniu. Oznacza to, że wystarczy kilka sekund, a nie „20 minut”.

Sprawy stają się jeszcze bardziej imponujące, gdy w grę wchodzi Lightning Network. Szczególnie w przypadku korzystania z tej technologii transakcje kończą się w ciągu zaledwie kilku sekund i kosztują mniej niż grosz.

XRP wciąż brakuje prawdziwego przypadku użycia

Porównajmy użyteczność monety XRP Ripple w porównaniu z bitcoinem.

Dziś bitcoin może być używany bezpośrednio do dokonywania niezliczonych różnych zakupów. Bitcoin może być nawet używany do bezpośredniego zakupu złota i srebra. Bitcoin jest zdecydowanie najczęściej akceptowaną kryptowalutą na całym świecie, a także najbardziej dostępną pod względem obsługi wymiany, zakupów online za pomocą waluty fiducjarnej i liczby kompatybilnych bankomatów na całym świecie.

Co to jest Ripple

Ripple, warte uwagi ?

Spójrzmy teraz na Ripple. Moneta XRP, która została stworzona przede wszystkim w celu ułatwienia płatności między bankami, nigdy nie była używana przez żaden bank. Liczba sklepów lub firm, które akceptują Ripple jako płatność, jest trywialna w porównaniu z bitcoinem, i to samo można powiedzieć o liczbie giełd, takich jak Coinbase, które sprzedają je bezpośrednio za walutę fiducjarną. Co więcej, tylko niewielka garstka bankomatów sprzedaje bezpośrednio Ripple.

Pod względem adopcji bitcoin wyprzedza Ripple o lata świetlne. Co więcej, główny cel monety XRP firmy Ripple, która ma być używana przez banki, nigdy się nie wydarzyła i żaden bank nie ogłosił nawet najmniejszego zamiaru lub zainteresowania wykorzystaniem XRP do czegokolwiek. Ripple zdołał jedynie sprzedać inne stworzone przez siebie technologie, które nie są związane z kryptowalutą. W styczniu firma powiedziała, że ​​tak próba z MoneyGram (nie jest to bank), ale opinia publiczna nie dowiedziała się jeszcze, czy doprowadziło to do partnerstwa w świecie rzeczywistym.

Ten, który kontroluje monetę

Innym ważnym punktem, o którym należy wspomnieć o Ripple i jego monecie XRP, jest to, że jest całkowicie zdominowany przez samą firmę Ripple. Firma Ripple oraz jej pracownicy i doradcy siedzą na miliardach monet XRP. Ripple to scentralizowana firma ze scentralizowaną siecią i w dużej mierze scentralizowanym blockchainem.

Porównaj to z bitcoinem. Żadna firma nie kontroluje bitcoinów ani ich emisji. Jego sieć jest znacznie bardziej zdecentralizowana niż sieć Ripple, a transakcje bitcoin są wydobywane i przetwarzane na całym świecie. Ze względu na szerokie wsparcie górników bitcoin jest również prawdopodobnie najbezpieczniejszą kryptowalutą na świecie.

Najważniejsze jest to, że chociaż miliardy monet XRP są zamknięte i czekają na zalanie rynku, bitcoin nie podlega takim sztucznym kontrolom ani ograniczeniom. Jednym z głównych punktów kryptowaluty jest to, że nie powinno być żadnego centralnego organu manipulującego podażą. W przypadku Ripple i jego monet XRP istnieje centralny organ i mają one prawie nieograniczoną władzę pod względem możliwości manipulowania podażą bitcoinów na rynku.

Gdzie leży prawda?

Ripple i jego moneta XRP mogą wydawać się bardzo obiecujące dla wielu inwestorów. Musimy jednak pamiętać, że monety XRP po prostu nie są używane do niczego poza spekulacjami inwestorów. Z drugiej strony Bitcoin jest już dostępny każdego dnia, przetwarzając transakcje i płatności w świecie rzeczywistym. Technologia wciąż ma długą drogę do dalszego skalowania, ale dzieje się to każdego dnia. Z drugiej strony moneta XRP to korporacje Ripple, które próbują założyć garnitur i krawat na kryptowalutę. Ale jak dotąd żaden duży bank nie wydaje się być zainteresowany.

Tak więc, kiedy dyrektor generalny Ripple, Garlinghouse, mówi, że Ripple jest pod każdym względem lepszy, prosimy, aby nie tylko wysuwał dzikie twierdzenia, ale zamiast tego je udowodnił.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me