Monety prywatności: przewodnik dla początkujących po anonimowych kryptowalutach

Prywatność Kryptowaluty

Od zarania kryptowalut, aw szczególności Bitcoin (BTC), celem było wprowadzenie nowego rodzaju systemu płatności. Jednym z kluczowych założeń każdego systemu płatności peer-to-peer jest to, że musi on zapewniać najwyższą prywatność lub przynajmniej pewien stopień prywatności.

Plik Oficjalny dokument dotyczący Bitcoin zawiera sekcję poświęconą wyłącznie prywatności. Opisuje, w jaki sposób BTC ma poziom anonimowości, który wymaga od użytkownika zachowania anonimowości adresu publicznego. Czasy się jednak zmieniły od czasu utworzenia Bitcoin i nie jest już tak możliwe utrzymywanie adresu portfela oddzielnie od tożsamości, ponieważ większość platform internetowych, takich jak Coinbase i podobne strony, musi przestrzegać KYC (Know Your Customer) Prawa.

Prywatność Bitcoin

Ze względu na trwały charakter łańcucha bloków, jeśli w jakimkolwiek momencie Twoja prawdziwa tożsamość zostanie powiązana z adresem portfela, cała historia Twoich transakcji staje się wówczas publicznie dostępna. Obecnie powstają nawet firmy poświęcony analizie kryminalistycznej publicznych łańcuchów bloków do celów śledzenia oszustów podatkowych i innej działalności przestępczej.

W zależności od wrażliwości transakcji i przekonań użytkownika, inne kryptowaluty próbowały rozwiązać ten problem, zapewniając wyższy poziom prywatności i pełną ochronę tożsamości. Przedstawiamy Państwu listę kryptowalut, które wyróżniają się w dziedzinie prywatności.

Prywatność Kryptowaluty

Monero

Monero (XMR) to najlepsze krypto prywatności. Wszystkie transakcje są całkowicie ukryte. Adresy portfeli są prywatne, w tym kwoty każdej transakcji. W przeciwieństwie do BTC, nie możesz eksplorować łańcucha bloków Monero ani śledzić żadnych transakcji.

Ponieważ XMR jest z natury prywatny, użytkownicy nie muszą generować nowych adresów portfeli, jak w przypadku innych kryptowalut, aby chronić swoją tożsamość i prywatność. Transakcje są powiązane z innymi, zwane mieszaniem monet, aby ukryć poszczególne transakcje. XMR jest wymienne lub zamienne. Blockchain BTC może „umieszczać na czarnej liście” fundusze powiązane z nielegalnymi transakcjami, ale tak nie jest w przypadku XMR. Innym interesującym faktem jest to, że szyfrowanie CryptoNote sprawia, że ​​XMR jest odporny na wydobycie na poziomie przemysłowym.

Dziarskość

Najbardziej godną uwagi cechą DASH jest PrivateSend. Jak to działa, kwota transakcji jest podzielona na mniejsze nominały, tj. 0,01 Dash, 0,1 DASH, 1 DASH i 10 DASH. Transakcja jest mieszana z monetami od dwóch innych użytkowników, którzy chcą wysłać tę samą kwotę.

Dash Guide

Sieć DASH opiera się na systemie masternodów. Masternody to dedykowane węzły, zwykle na serwerze dedykowanym lub wirtualnym serwerze prywatnym (VPS). Te serwery dbają o utrzymanie łańcucha blokowego DASH i obsługują zaawansowane funkcje, takie jak PrivateSend. Masternody zwrócą każdemu użytkownikowi tę samą kwotę do portfela, ale na nowy adres. Dla każdej transakcji portfel wygeneruje nowy adres odbioru. Masternody nigdy nie dowiedzą się, kim jest użytkownik. Aby transakcja była całkowicie prywatna, proces ten występuje kilka razy.

Skraj

Ta kryptowaluta pierwotnie nosiła nazwę DogeCoinDark, ale została przemianowana na XVG w 2016 r. Ten ruch był sposobem na legitymizację waluty i odejście od wszelkich skojarzeń, jakie może mieć z nielegalną działalnością. Zamiast niejasnego łańcucha bloków, waluta skrajna (XVG) nie polega na kryptografii do ukrywania transakcji w łańcuchu bloków. Zamiast tego technologie takie jak Tor i I2P ukrywają adres IP i lokalizację swoich użytkowników.

Sieć Tor, która jest skrótem od The Onion Network, tworzy warstwy zaciemniania, aby ukryć oryginalny adres IP użytkownika. Technologie te tworzą sieci w sieci, ukrywając oryginalne adresy IP użytkowników i sprawiając, że ich określenie jest bardzo trudne lub niemożliwe. Wspaniałą cechą tej waluty jest użycie ukrytych adresów. Tworzy to jednorazowy adres portfela dla odbiorcy i nie może być publicznie powiązany z żadną ze stron. Opiera się to na krzywej eliptycznej (EDCH), która jest zasadą matematyczną. Znając swoje klucze publiczne, strony mogą wygenerować wspólny sekret. Ze względu na swój charakter tego specjalnego klucza nie można poddać inżynierii wstecznej, aby znaleźć adresy portfela nadawcy lub odbiorcy.

ZCash

Zcash (ZEC) został pomyślany jako propozycja badawcza zwana Zerocoin Whitepaper. Podobnie jak XVG i DASH, blockchain ZEC jest otwarty dla publiczności. Jest jednak podobny do DASH, ponieważ ma opcjonalną funkcję, w której użytkownicy mogą ukryć adresy portfela nadawcy i odbiorcy, a także wysłaną kwotę.

Witryna ZCash

Moneta opiera się na dowodach o wiedzy zerowej, aby chronić bezpieczeństwo jej użytkowników. Oznacza to po prostu, że ktoś może udowodnić komuś, że zna wartość czegoś innego, nie ujawniając żadnych innych swoich danych osobowych.

ZCoin

Podobnie jak ZEC, ZCoin (XZC) również realizuje idee koncepcji Zerocoin. Zamiast mieszania monet lub łączenia transakcji, idea ta polega na tym, że użytkownicy mogą wybić prywatną monetę. To zmienia monetę publiczną w monetę prywatną.

Przewodnik ZCoin

Użytkownik niszczy monetę i tworzy matematyczny dowód, że zniszczył monetę. Tworzy to nową monetę bez wcześniejszej historii transakcji. Ta moneta pozostaje prywatna, a tożsamość użytkownika nie jest ujawniana podczas transakcji z tą monetą. Moneta pozostaje prywatna i może być ponownie wykorzystana w prywatnych transakcjach.

Bitcoin Private

Bitcoin Private (BTCP) został utworzony 28 lutego 2018 r., Kiedy oddzielił się od łańcucha blokowego BTC, zwanego również hard fork. Było wyjątkowe, ponieważ zawiera również kryptowaluty ZClassic (ZCL) w swoim protokole zwanym „fork-merge”.

Prywatna strona internetowa Bitcoin

Aspekt prywatności ZCL został przyjęty w celu uwzględnienia opcjonalnych transakcji chronionych. Użytkownicy będą mieli możliwość wysyłania transakcji chronionych lub nieekranowanych.

PIVX

PIVX został rozwidlony z DASH. PIVX używa protokołu prywatności zwanego zk-SNARKs lub dowodów o zerowej wiedzy, który jest również używany w ZEC, XMR i DASH. PIVX różni się zupełnie od XMR i ZEC tym, że nie wymaga wydobycia w celu wygenerowania nowych monet, ale posiadacze zarabiają stawkę lub nagrodę za zwykłe trzymanie PIVX w portfelu, zwanym również Proof of Stake (PoS).

Witryna PIVX

Podobnie jak ZCoin, wykorzystuje również niestandardową wersję algorytmu Zerocoin. Posiada opcjonalną funkcję wysyłania prywatnych monet. Użytkownicy mogą przesyłać kwoty ułamkowe i monety bezpośrednio do portfela odbiorczego. W tym sensie jest to hybryda między DASH i ZCoin.

NavCoin

Navcoin jest oparty na BTC, więc jest anonimową kryptowalutą. Aby rozszerzyć swoje funkcje prywatności, wykorzystuje inny łańcuch bloków zwany subchainem. Jest to często widoczne w tokenach ERC-20 opartych na Ethereum, które działają w łańcuchu blokowym ETH. Technologia nosi nazwę NavTech.

Witryna Nav Coin

Ideą jest zerwanie widocznych powiązań między nadawcą a odbiorcą. Jak to działa, użytkownicy mogą wybrać wysyłanie anonimowej transakcji. Spowoduje to przesłanie adresu odbiorcy i wymaganej ilości monet do serwera NavTech. Ten serwer tworzy nową transakcję o losowym rozmiarze z zaszyfrowanym adresem portfela odbiorcy na inny losowy serwer. Ten serwer odszyfrowuje adres portfela i wysyła środki z istniejącej puli monet do portfela odbiorcy. Pula jest ponownie uzupełniana z portfela nadawcy. W związku z tym nie ma bezpośredniego związku między nadawcą a odbiorcą.

Wniosek

Ze względu na ekstremalny charakter kryptowalut zapewniających prywatność, niesłusznie przyciągnął on złą opinię krytyków. Został oznaczony jako ulubione kryptowaluty do wysyłania nielegalnych funduszy przez przestępców i do użytku w ciemnej sieci. Prawdopodobnie każda waluta może być używana do prania pieniędzy i działalności przestępczej, nawet waluty fiducjarnej.

Jedną z podstawowych przesłanek rewolucji Bitcoin jest zapewnienie ludziom wolności bezpośredniego transferu wartości bez ingerencji lub zgody strony trzeciej. Ta wolność rozciąga się na całkowitą prywatność handlu. Strony trzecie już szpiegują w publicznych rejestrach kryptowalut. Niezależnie od tego, czy chodzi o profilowanie użytkowników i ich nawyki związane z wydatkami, czy też monitorowanie nielegalnych transakcji, powinno to być poważnym problemem dla osób, które zgadzają się z fundamentalnym etosem łańcucha bloków.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map