Co jsou firemní benefity?

Jak fungují benefity

Zaměstnanecké výhody jsou benefity, které zaměstnavatel poskytuje zaměstnanci mimo mzdu. Zpravidla nejsou vymahatelné ani upravované zákonem. Mohou být peněžní, v hmotné formě či ve formě nadstandardní služby; mohou nabývat různých podob.

Jaké jsou benefity

Mezi takové benefity patří například příspěvek na penzijní pojištění, stravenky, vzdělávání a rekvalifikace, pracovní oblečení, obuv a třeba pitná voda.
Archiv

Kde všude se dá platit benefity

Kde a co nakoupit za benefitní body Benefitní body nadále bez omezení uplatníte v knihkupectvích, optikách, lékárnách, laboratořích, poradnách, zubních ordinacích nebo na rehabilitaci. Seznam e-shopů, v nichž můžete nakupovat z bezpečí svého domova najdete ve vyhledavači na www.edenred.cz.

Jak se daní benefity

Zdanění je tedy stejné jako u mzdy. Pro vás jako zaměstnavatele je celá hodnota příspěvku (i překračující 50 000 Kč) daňovým nákladem. Pokud zaměstnanec dostává příspěvky od zaměstnavatele, nemá z takových příspěvků nárok na státní příspěvek u penzijního připojištění ani na snížení daňového základu.
Archiv

Kdy mám nárok na benefity

Poskytování pracovněprávních benefitů je plně v rukou zaměstnavatele a neexistuje na ně tedy právní nárok. Právně spadají benefity do části desáté zákoníku práce, která stanovuje minimální standard péče o zaměstnance, avšak to, co jde nad tento standard, neřeší.

Jak je to se stravenkami

Toto téma bylo od roku 2021 legislativně upraveno a byl zaveden tzv. stravenkový paušál. Stravenky jsou oblíbený benefit, který má v České republice 49 % zaměstnanců. Jde o nepeněžní část mzdy, kterou si zaměstnavatel může dát do nákladů a zaměstnanec z ní neplatí daně ani odvody na zdravotní či sociální pojištění.

Co jsou nepenezni benefity

Jedná se často o různé individuální úpravy pracovní doby (pružná pracovní doba, práce z domova, sickdays), navýšení počtu dní dovolené nad rámec zákona, poukazy a vstupenky nebo poskytnutí firemního automobilu pro soukromé účely. Nejznámějším nepeněžním benefitem jsou stravenky.

Co to jsou benefity

Co to jsou zaměstnanecké benefity Zaměstnanecké benefity jsou určité výhody, které zaměstnavatel poskytuje svým zaměstnancům nad rámec zákonné mzdy či platu. Oblast zaměstnaneckých výhod není nikterak upravena zákonem, ba naopak, jsou poskytovány dobrovolně a z vlastní iniciativy zaměstnavatele.

Co je platba benefity

Využívání benefitního systému je pro vás vždy finančně výhodnější než běžná finanční odměna. Benefity jsou daňově zvýhodněné a neodvádí se z nich ani pojistné, ani daň z příjmu.

Jak to bude se stravenkami

Pro zaměstnavatele bude stravné v jakékoliv výši daňově uznatelné (úspora 19 % na dani z příjmu), zaměstnanec však odvede 15 % daň z příjmu. Obě strany navíc zaplatí pojistné na zdravotní pojištění a sociální zabezpečení. V souhrnu se jedná o daňovou zátěž ve výši 59,8 % oproti 19 % v případě stravenky.

Jak se dani stravenky

U zaměstnance je celá částka 150 Kč osvobozena od daně z příjmů. Hodnota stravenky 200 Kč: Daňový náklad zaměstnavatele je 55 % hodnoty stravenky, maximálně však 107,10 Kč (pro rok 2023). 55 % z 200 Kč činí 110 Kč, proto je maximální daňový náklad zaměstnavatele 107,10 Kč, i když je to méně než 55 % hodnoty stravenky.

Co je výhodnější stravenky nebo paušál

Daňová uznatelnost stravenkového paušálu z pohledu zaměstnavatele. Zatímco daňové zvýhodnění stravenky je pro zaměstnavatele limitováno částkou 107,10 Kč, u stravenkového paušálu není daňová uznatelnost naopak nijak limitována. Z tohoto pohledu je tedy pro zaměstnavatele výhodnější paušál, pro zaměstnance stravenka.

Kdo platí diety

Stravné (diety) jsou nezdanitelný příjem (neplatí se daň, sociální a zdravotní pojištění). Nevztahuje se na něj ani exekuce nebo insolvence. Pokud vás zaměstnavatel vyšle na služební cestu, pak je povinen vám zaplatit příslušné „diety“ (stravné při služební cestě).

Na co může zaměstnavatel přispívat

Díky novele zákona mohou od ledna zaměstnavatelé svým pracovníkům přispívat na stravování nejen papírovými stravenkami či jejich elektronickými variantami, ale příslušný obnosvyplácet i v rámci mzdy. Tato částka nepodléhá zdanění ani dalším odvodům.

Jaké mohou být benefity pro zaměstnance

Naše tipy – mzdy a zaměstnanciStravováníPříspěvek na kulturu, sport a rekreaci.Příspěvek na penzijní a soukromé životní pojištěníDovolená nad rámec zákona a sick days.Vzdělání a odborný rozvoj zaměstnancůJazykové kurzy.Občerstvení a nealkoholické nápoje na pracovišti.Dary zaměstnancům.

Jak funguje karta benefity

S kartou BENEFITY nakupujete podobně jako s Vaší běžnou platební kartou. Můžete s ní platit přímo v kamenných pobočkách, můžete s ní objednávat prostřednictvím svého elektronického katalogu v aplikaci Benefity, anebo s ní můžete platit přímo v e-shopech vybraných dodavatelů.

Kdo platí stravenky

Kromě toho, že zaměstnavatel platí část hodnoty stravenky zaměstnanci, musí navíc uhradit i provizi poskytovateli stravenek. Ta je rovněž z 55 % daňově uznatelná.

Kdo má nárok na Stravenkový paušál 2023

Nárok na stravenkový paušál má pouze zaměstnanec, jehož zaměstnavatel se rozhodne poskytovat příspěvek právě tímto způsobem. Aby mohl být navíc daňově zvýhodněný, musí být poskytovaný zaměstnavatelem: na stravování, za jednu směnu podle zákoníku práce (§ 78 odst.

Kdy není nárok na Stravenkový paušál

U směn, které jsou delší než 11 hodin, není možné poskytnout paušál tak, aby byl daňově zvýhodněný jako stravenky. Osvobození na straně zaměstnance platí pouze pro jednu směnu.

Jak získat stravenky

Obecně nárok zaměstnance na stravenku vzniká za každý den na pracovišti a většinou kopíruje možnost daňového odpočtu. Zaměstnanec tedy musí v rámci směny odpracovat alespoň 3 hodiny. Obvykle zaměstnavatel hradí 55 % ceny stravenky, zaměstnanec 45 %.

Kdy má řidič nárok na diety

Při služební (pracovní) cestě, máte nárok na stravné (diety). Ty se poskytují, pokud je pracovní cesta delší než 5 hodin. U zahraniční služební cesty, to musí být více než 1 hodinu mimo ČR. Stravné (diety) jsou nezdanitelný příjem (neplatí se daň, sociální a zdravotní pojištění).

Na co mám nárok při pracovní cestě

Za každý kalendářní den pracovní cesty poskytne zaměstnavatel zaměstnanci v nepodnikatelské sféře stravné ve výši: 129 až 153 Kč, trvá-li pracovní cesta 5 až 12 hodin. 196 až 236 Kč, trvá-li pracovní cesta déle než 12 hodin, nejdéle však 18 hodin. 307 až 367 Kč, trvá-li pracovní cesta déle než 18 hodin.

Jak aktivovat Benefit kartu

1. Aktivace a získání PIN kódu. Podrobné instrukce k aktivaci své Benefitky jste obdrželi v obálce s kartou. Zavolejte na linku +420 228 880 210, zvolte možnost „Aktivace karty“ a zadejte údaje vytištěné na kartě dle instrukcí automatické linky.

Jaké stravenky berou v Mcdonaldu

Terminály akceptují bankovní karty, zákaznické karty McDonald´s a elektronické stravenky Sodexo.

Co je Stravenkový paušál 2023

horní limit stravného při pracovní cestě trvající 5 až 12 hodin 153 Kč, takže v roce 2023 je u zaměstnance osvobozen od daně z příjmů peněžitý příspěvek zaměstnavatele na stravování (stravenkový paušál) až do výše 70 % z částky 153 Kč za jednu směnu, tedy 107,10 Kč.