Co to jest BEAM Coin?

Protokół blockchain Mimblewimble cieszy się ostatnio dużym zainteresowaniem po uruchomieniu jego pierwszych dwóch pełnych implementacji – Szeroki uśmiech i BELKA. Mamy już dostępny przegląd Grin i Mimblewimble, więc rozsądnie jest również ocenić BEAM i określić, w jaki sposób różni się od swojego kuzyna Mimblewimble crypto – Grin.

Zarówno Grin, jak i BEAM to protokoły typu open source, które uruchomiły swoje sieci główne w ciągu ostatnich kilku tygodni, a BEAM zostanie uruchomiony na początku stycznia. Znaczący szum podążył za protokołem Mimblewimble od czasu jego anonimowej propozycji Toma Elvisa Jedusora w 2016 roku, szczególnie ze względu na ulepszenia prywatności i wydajności, które są nieodłącznie związane z unikalnym modelem konstrukcji transakcji, którego używa..

Co to jest BEAM Coin?

Chociaż podobne, BEAM różni się od Grin na kilka ważnych sposobów, w tym w polityce pieniężnej, górnictwie, społeczności i ogólnym zarządzaniu.

Krótki przegląd Mimblewimble

Mimblewimble to okrojona wersja protokołu Bitcoin, zaprojektowana w celu zmiany metody konstruowania transakcji, co prowadzi do poprawy wydajności i prywatności w sieci. Dodatkowym efektem zwiększonej prywatności jest zamienność – właściwość waluty, która nie rozróżnia jednej jednostki wartości między innymi, ponieważ wszystkie są równe.

Mimblewimble wykorzystuje kombinację transakcji poufnych (CT) i zobowiązań Pedersen, aby umożliwić odbiorcy transakcji wygenerowanie „czynnika zaślepiającego” jako klucza do podpisania transakcji. Podobnie jak inne metody transakcji koncentrujące się na prywatności, CT są bardziej uciążliwe niż standardowe transakcje kryptograficzne w Bitcoin ze względu na dowody, które należy dodać do każdej transakcji.

Jednak Mimblewimble został zaprojektowany, aby ominąć uciążliwą naturę przekładników prądowych, pozbawiając je zachowania skryptów, aw połączeniu z czynnikami oślepiającymi i „fikcyjnymi wyjściami” protokół może osiągnąć ten sam poziom bezpieczeństwa i prywatności CT bez problemów z wydajnością.

Ponadto Mimblewimble wykorzystuje metodę agregacji transakcji podobną do CoinJoin, która eliminuje potrzebę przechowywania większości danych z przeszłych transakcji w łańcuchu bloków. Transakcje w bloku w Mimblewimble zamiast tego wyglądają jak losowa mieszanka wejść i wyjść, a nie blok iterujący listę skorelowanych wejść i wyjść. Węzły mogą następnie synchronizować się z łańcuchem blokowym znacznie szybciej, ponieważ polegają tylko na weryfikacji autentyczności określonych danych wejściowych, a nie na całym łańcuchu bloków przy użyciu natywnej funkcji „przecinania” Mimblewimble.

Skompaktowana historia łańcucha bloków zawiera nagłówki bloków, stan systemu i sygnatury wyjściowe „fikcyjnych wyjść”.

Rezultatem jest protokół blockchain, który zapewnia lepszą prywatność i skalowalność wynikającą bezpośrednio z jego metody konstruowania transakcji. Blockchain rośnie w znacznie spowolnionym tempie, umożliwiając bardziej praktyczne działanie pełnych węzłów, co ma pozytywny długofalowy wpływ na decentralizację sieci.

Co to jest BEAM?

BEAM wystartował na początku stycznia i był pierwszą pełną implementacją Mimblewimble, która została uruchomiona, a kilka tygodni później pojawił się Grin. Plik protokół for BEAM jest napisany w C ++ i rozszerza oryginalną propozycję Mimblewimble o kilka dodatkowych funkcji. Obecnie portfel GUI dla użytkowników jest dostępny na MacOS, Windows i Linux.

Rozwój w BEAM rozpoczął się później niż Grin, począwszy od marca 2018 r., I przyjął bardziej ustrukturyzowane podejście do firmy – podobne do ZCash – niż Grin, które jest w dużej mierze napędzane darowiznami finansowanymi przez społeczność i podstawowym zespołem programistów, którzy współpracowali z Mimblewimble od czasu swojej pierwotnej propozycji. BEAM koncentruje się na zapewnianiu prywatnego magazynu wartości, dostosowanego do przyjaznego dla użytkownika podejścia i nastawienia na start-up.

Beam Wallet

BEAM ma kilka funkcji – zarówno w fazie rozwoju, jak i obecnie – które rozwijają się w stosunku do oryginalnego projektu Mimblewimble, w tym wykorzystanie podpisywania transakcji za pośrednictwem protokołu Schnorr, możliwość audytu opt-in, Bright Boson (działające rozwiązanie do obsługi wymiany atomowej z Bitcoin), transakcje offline i integracja portfela sprzętowego w ramach Bright Boson.

BEAM kładzie również nacisk na catering dla firm i rozdzielenie rozwoju platformy na dwie ścieżki: BEAM Core i BEAM Compliance. BEAM Core koncentruje się na technicznych innowacjach projektu sieci, podczas gdy BEAM Compliance skupia się na aspektach opt-in compliance i audytowalności sieci. BEAM Compliance to segment projektu przeznaczony bezpośrednio dla firm poszukujących możliwości audytu dla organów regulacyjnych lub audytorów, zachowując jednocześnie prywatność jako funkcję opcjonalną.

Podobieństwa techniczne między BEAM i Grin są oczywiste, ponieważ oba są protokołami opartymi na Mimblewimble, więc ocena innych obszarów pod względem ich różnic jest najlepszym sposobem na rozróżnienie dwóch projektów.

Grin vs Beam – jakie są różnice?

Jedną z głównych różnic między BEAM i Grin jest ich powstanie i ogólne podejście do społeczności / zarządzania. Model zarządzania i rozwoju BEAM to zorganizowany projekt bardziej podobny do firmy, podobny do ZCash, podczas gdy Grin czerpie inspirację bardziej z modelu Monero, w którym członkowie społeczności open-source niezależnie pracują nad projektem dzięki darowiznom.

Ogólnie rzecz biorąc, możemy podzielić główne wariacje między Grin i BEAM na kilka kategorii:

  • Polityka pieniężna
  • Zarządzanie / społeczność
  • Górnictwo
  • Techniczne niuanse / kierunek

Polityka pieniężna

Polityka pieniężna BEAM wyraźnie kładzie nacisk na prywatny magazyn wartości, a nie na „cyfrową gotówkę P2P”. Podaż BEAM jest ograniczona do około 263 milionów tokenów BEAM i wykorzystuje deflacyjny harmonogram emisji oparty na zmniejszaniu o połowę nagród blokowych w czasie, podobnie jak w przypadku Bitcoina. Nagroda blokowa za pierwszy rok wynosi 80 BEAM monet na blok i będzie się zmniejszać o połowę co około 4 lata, aż do 133. roku, kiedy emisja się zatrzyma.

Co ważne, BEAM wydaje nagrody za blok do BEAM Skarbiec które są wypłacane co miesiąc fundacji BEAM, w tym inwestorom, deweloperom i doradcom. Ten model jest podobny do nagrody założyciela ZCash i jest używany do finansowania bieżącej, opartej na firmie, kryptowaluty. Nagroda dla skarbu wynosi 20 monet za blok przez pierwszy rok i zmniejsza się do 10 monet za blok przez następne 4 lata.

I odwrotnie, Grin został zaprojektowany jako anonimowa waluta z nieograniczoną podażą i liniowy harmonogram podaży inflacji zaprojektowany w celu utrzymania stosunkowo stabilnej ceny. Zamiast gromadzenia wartości, Grin opiera się bardziej na używaniu go jako zamiennej i prywatnej waluty do transakcji. Nowa moneta Grin jest wybijana co sekundę, co odpowiada 60 na każdy 1-minutowy blok, a ogólne rozcieńczenie inflacji zmniejsza się z biegiem lat, ostatecznie zbliżając się do zera, chociaż w rzeczywistości nigdy nie osiąga zera.

Plik implikacje polityki pieniężnej Grina są intrygujące i stanowią unikalną perspektywę w szerszym sektorze kryptowalut. Grin nie ma skarbca, nagrody założyciela ani firmy, za którą stoi, a zamiast tego polega na darowiznach i dobrowolnym udziale za pośrednictwem struktury open source.

Zarządzanie / społeczność

Zarządzanie BEAM i wczesne finansowanie VC przypomina podejście początkowe, w którym programiści i współpracownicy zatrudniani są na pełny etat w tradycyjnym środowisku firmy. Fundacja BEAM obecnie nadzoruje projekt – organizację non-profit, która zostanie utworzona w Szwajcarii i będzie kierować rozwojem sieci.

BEAM nieustannie kładzie nacisk na użyteczność – szczególnie w przypadku firm – poprzez swoje funkcje audytowalności opt-in, które pozwalają firmom na udostępnianie finansowych śladów transakcji dla audytorów / regulatorów, jeśli to konieczne. Stanowiący część szerszej inicjatywy BEAM Compliance, pakiet BEAM jest ukierunkowany na zintegrowane usługi stron trzecich i zapewnia zgodność z przepisami w określonych krajach. BEAM szukał inwestycji w firmach VC i aktywnie poszukuje partnerów rozwojowych, a także w tym roku zakłada BEAM Sovereign Money Foundation.

Grin czerpie więcej z cypherpunkowych korzeni i koncentruje się na czystej i minimalnej implementacji Mimblemwimble z kilkoma bardziej eksperymentalnymi elementami projektu. Projekt jest całkowicie kierowany przez społeczność i opiera się na wkładach finansowych od darczyńców i wolontariacie na rzecz rozwoju. Repozytorium Grin Github zawiera liczne zasoby dla przyczynianie się a także listę projekty społeczne obecnie w toku. Grin i Mimblewimble konsekwentnie odwołują się do Harry’ego Pottera, a wielu z jego głównych twórców używa pseudonimów z serii fantasy.

Beam Mining

Zarówno Grin, jak i BEAM używają zoptymalizowanych wersji algorytmu wyszukiwania Equihash PoW, Cykl z kukułką i Equihash, odpowiednio.

BEAM stawia sobie za cel wczesną decentralizację sieci, stając się odpornym na ASIC w ciągu pierwszych 12-18 miesięcy, umożliwiając wydobywanie BEAM na procesorach graficznych. Zespół programistów będzie kilka razy mocno rozwidlać protokół, aby dostosować algorytm wydobywania w ciągu najbliższych kilku lat, ostatecznie umożliwiając wydobycie ASIC. Chodzi o to, aby dać górnikom GPU przewagę nad układami ASIC.

Grin wykorzystuje algorytm eksploracji o podwójnej strukturze z Equihash i Cuckoo Cycle, który pozwoli użytkownikom początkowo wydobywać kryptowalutę przy użyciu GPU, jednocześnie umożliwiając później wydobycie ASIC. Kukułka to algorytm związany z pamięcią, który po dwóch latach stanie się głównym algorytmem wydobywczym, umożliwiając rozwój rynku wydobywczego ASIC, gdy dojdzie do decentralizacji sieci.

Jak wydobywać Beam Coin

Przeczytaj: Nasz przewodnik po monecie górniczej

Techniczne niuanse / kierunek

BEAM cytuje kilka bardziej eksperymentalnych inicjatyw Grin jako jedną z cech odróżniających te dwie kryptowaluty. Pomimo tego, że oba są implementacjami Mimblewimble, Grin i BEAM koncentrują się na nieco innych kierunkach technicznych, chociaż współpracują między sobą.

Niektóre z niuansów technicznych różnic między tymi dwoma protokołami obejmują:

  • BEAM jest napisany w C ++, a Grin w Rust.
  • Grin podkreśla minimalne wdrożenie Mimblewimble.
  • Grin ma obecnie tylko portfel CLI. BEAM ma portfel GUI + CLI.
  • Prywatność jest domyślna i nie jest opcjonalna w Grin. BEAM umożliwia audyt opt-in.
  • Grin ma bardziej eksperymentalne podejście do rozwoju technicznego niż BEAM.
  • BEAM umożliwia nieinteraktywne transakcje offline za pośrednictwem bezpiecznego systemu BBS. Grin używa zwykłego tekstu, takiego jak e-mail.

BEAM Core jest techniczną aleją projektu BEAM i ma liczne ulepszenia w dziedzinie rurociąg w nadchodzących latach, w tym:

  • Agile Atom – dokumentacja API i ekosystem.
  • Bright Boson – Obejmuje atomowe swapy z Bitcoinem, integrację portfela sprzętowego, mobilny portfel Android, Lightning Network PoC, integrację z Serwer BTCPay.
  • Clear Cathode – Hard fork algorytm górniczy, portfel mobilny iOS, portfel internetowy z obsługą multisig, błyskawica Alpha.
  • Double Doppler – alternatywne badanie konsensusu, przenoszenie BEAM, zwiększone bezpieczeństwo portfela, błyskawiczna beta.
  • Eager Electron – integracja I2P / Tor, sygnatury BLS, błyskawiczna sieć główna.

Warto zauważyć, że BEAM doświadczył krytyczna podatność w swoim podstawowym portfelu po uruchomieniu, ale teraz naprawił błąd i dostarczył użytkownikom instrukcje, aby usunąć narażenie na lukę.

Grin ma również na horyzoncie liczne innowacje, w tym:

  • GrinSwap – Funkcjonalność wymiany Atomic
  • Aktywa poufne
  • Podpisy Schnorra
  • Możliwa integracja ZKP
  • Podpisy BLS
  • Skrypty – Wsparcie Multisig, transakcje z blokadą czasową, Lightning Network
  • Ukryte węzły / routing cebuli
  • Blockchain Przycinanie
  • Optymalizacja protokołu Dandelion

Grin nieustannie przechodzi sugerowane ulepszenia i ulepszenia w stylu bardziej „szorstkiego konsensusu”, o czym więcej można znaleźć w jego forum społecznościowe i Repozytorium Github.

Warto zauważyć, że zarówno Grin, jak i BEAM już wykorzystują Dandelion ++ jako rozszerzenie prywatności warstwy sieciowej, które ma zostać włączone do Bitcoin również w tym roku.

Jednym z wyzwań, przed którymi staną zarówno Grin, jak i BEAM, jest odpowiednie osiągnięcie poziomu decentralizacji sieci przy jednoczesnym zachęcaniu górników do wnoszenia większej ilości mocy mieszającej do sieci, zabezpieczając łańcuchy. Oba projekty ograniczają funkcjonalność ASIC na wczesnym etapie, a ładowanie kryptowaluty opartej na PoW jest żmudnym zadaniem. Zbieranie wsparcia górników GPU w ciągu pierwszych kilku lat ma kluczowe znaczenie dla decentralizacji przed dojrzewaniem rynku ASIC, ale oba projekty muszą skutecznie zagregować wystarczającą moc mieszania, aby powstrzymać również możliwości złośliwych prób reorganizacji łańcucha.

Wprowadzenie nowych protokołów wiąże się również z nieodłączną krytyką tego, co stanowi „uczciwe uruchomienie”. Temat jest polaryzacyjny i może być subiektywnie interpretowany, ale Hasu i Arjun Balaji przedstawiają pewne doskonała analiza na temat uczciwej dystrybucji premiery i tego, jak Grin zbliżył się maksymalnie do uczciwego modelu na dzisiejszym rynku.

Wniosek

Grin i BEAM to pierwsze dwie pełne implementacje Mimblewimble i niosą ze sobą pewne istotne korzyści w zakresie prywatności i wydajności. Przyszły rozwój projektów zapewni pewne wyjątkowe innowacje w szerszej narracji o kryptowalutach w kierunku lepszej prywatności. Chociaż czerpiąc z tego samego protokołu blockchain, BEAM i Grin mają pewne wyraźne różnice. W miarę postępów powinny pojawiać się preferowane przez nich aplikacje i odbiorcy.