Plazma i sieć Raiden: wyjaśnienie rozwiązań skalowania Ethereum

Plazma & amp; Raiden Network

Plazma i Sieć Raiden to rozwiązania skalujące poza łańcuchem, początkowo zaproponowane dla sieci Ethereum. Sieć Raiden jest obecnie w późniejszych etapach fazy testowej i powinien być wkrótce gotowy do wydania w sieci głównej, podczas gdy działająca implementacja µRaiden jest już dostępna relacja na żywo w głównej sieci Ethereum.

Plazma już działa MVP na OmiseGo i obecnie pracuje nad Gotówka plazmowa wdrożenie wraz z Ethereum. Dappchainy Loom Network są podobną koncepcją do Plazmy, a Loom ogłosił swoją planowaną integrację z implementacją Plasmy Cash Ethereum w celu lepszego zabezpieczenia zasobów gier w dappchainach.

Plazma & amp; Raiden Network

W przypadku Ethereum rosną obawy o skalowanie, ponieważ dapps są obecnie niezrównoważone i wielu użytkowników szuka alternatyw. Plazma i Raiden Network oferują niezbędną ulgę dla sieci, aby pomóc jej skalować się do potrzebnych poziomów.

Istnieje wiele ruchomych części w obu technologiach (zwłaszcza plazmy), więc zanurzmy się i spróbujmy omówić ogólne koncepcje.

Co to jest sieć Raiden?

Po prostu Raiden Network jest wersją Bitcoin’s Lightning Network w wersji Ethereum. Jest to rozwiązanie skalujące poza łańcuchem, które jest kompatybilne z transferami tokenów ERC-20 w dwukierunkowych kanałach płatności.

Jego podstawowa architektura jest skomplikowana, ale interakcja z Raiden wymaga jedynie interakcji programistów z interfejsem API w celu tworzenia skalowalnych aplikacji na jego podstawie. Raiden został zaprojektowany w celu zapewnienia niemal natychmiastowych płatności, zwiększonej prywatności transakcji, mikropłatności, niskich opłat i atomowych swapów tokenów. Kanały płatności Raiden istnieją poza łańcuchem i tylko sporadycznie rozliczają się w łańcuchu, znacznie zmniejszając możliwości transakcji w łańcuchu.

Raiden omija potrzebę globalnego konsensusu co do stanu sieci wymaganego do transakcji łańcuchowych. Czyni to poprzez wykorzystanie zablokowany hash transfery wywołane dowody równowagi. Dowody salda są zabezpieczane przez depozyty łańcuchowe, które są dokonywane przed skonfigurowaniem dwukierunkowych kanałów płatności. Dwukierunkowe kanały płatności pozwalają na prawie nieograniczone transfery tokenów między dwoma uczestnikami, o ile ich suma netto nie przekracza początkowej kwoty depozytu.

Jeśli brzmi to znajomo, to dlatego, że odzwierciedla sposób działania sieci Lightning Network Bitcoina, z wyjątkiem kilku wariantów. Imię ‘Sieć Raiden”Wywodzi się z jego istnienia jako protokołu do trasowania i blokowania transferów kanałów przez sieci kratowe.

Trzy obecne projekty obejmują Raiden:

  • µRaiden
  • Raiden Network
  • Raidos

µRaiden (wymawiane Micro Raiden) to projekt z działającą implementacją, która jest już dostępna w Ethereum. µRaiden został zaprojektowany z konfiguracją płatności typu „wiele do jednego”, co pozwala mu działać jako kanał płatności między wieloma użytkownikami a pojedynczym dappem. W porównaniu do przelewów multi-hop firmy Raiden, µRaiden jest zbudowany dla jednokierunkowych kanałów płatności.

Raiden Network jest podstawowym wydaniem Raidena i jest obecnie w fazie testowej. Zespół stojący za Raiden Network rozumie zawiłości związane z takim projektem wraz z jego krytyką. Przed uruchomieniem technologii gotowej do produkcji chcą się upewnić, że rozwiązują problemy związane z technologią, takie jak wydajność routingu, problemy z płynnością, brak obsługi dużych płatności i potencjalna centralizacja. Czerwone oczy wydanie mainnet dla sieci Raiden spodziewane jest wkrótce i ich Raiden Echo Node jest już na żywo.

Raidos to technologia sidechain uogólniać kanały państwowe. Uogólnione kanały stanu mogą być używane do implementacji dowolnych maszyn stanu, które umożliwiłyby skalowanie zdolności obliczeniowych Ethereum za pośrednictwem łańcuchów satelitarnych. Jednak koncepcja ta jest w trakcie intensywnych badań i na etapie planowania. Uzupełnia fragmentowanie, ale prawdopodobnie nie będzie dostępny przez dłuższy czas.

Co to jest Plazma?

Osocze to seria umów, które działają na szczycie łańcucha głównego (główny łańcuch Ethereum) i składa się z sieci „łańcuchy dziecięce”(Tylko łańcuchy boczne) połączone z łańcuchem korzeni w hierarchicznej, drzewiastej strukturze. Plasma jest szczególnie integrowana z Ethereum i OmiseGo.

Koncepcja polega na tym, że łańcuch główny przetwarza niewielką liczbę zobowiązań z łańcuchów podrzędnych, tak aby łańcuch główny działał jako najbezpieczniejsza i ostateczna warstwa rozliczeniowa dla łańcuchów potomnych. Każdy łańcuch podrzędny działa jak własny łańcuch blokowy z własnym konsensusem, ale są pewne ważne zastrzeżenia.

Proces koncepcyjnego wykorzystania Plazmy wygląda następująco:

  • Inteligentne kontrakty utworzone w łańcuchu głównym i działają jako kotwica łańcucha podrzędnego w łańcuchu głównym.
  • Tworzony jest łańcuch potomny, który działa jako własny łańcuch blokowy z własnym konsensusem (zwykle nie jest to PoW, ale coś w rodzaju PoS)
  • Wszystkie stany w łańcuchu podrzędnym są wymuszane za pomocą dowody oszustwa które zapewniają, że wszystkie przejścia między stanami są ważne i egzekwują protokół wypłaty środków (więcej na ten temat później)
  • Inteligentne kontrakty specyficzne dla tego dapp lub łańcucha podrzędnego (logika aplikacji) można następnie wdrożyć w łańcuchu podrzędnym
  • Niezbędne zasoby można przenieść z łańcucha głównego do łańcucha podrzędnego.
  • Weryfikatorzy bloków, którzy są zachęcani do uczciwego działania, od czasu do czasu wysyłają zobowiązania do łańcucha głównego – ostatecznej warstwy rozliczeniowej.

W rezultacie użytkownicy programu dapp działającego w łańcuchu potomnym nie muszą nigdy wchodzić w interakcje z łańcuchem głównym. Co więcej, mogą wycofać swoje aktywa do łańcucha głównego, kiedy tylko zechcą, nawet jeśli łańcuch potomny jest zagrożony. Te wyjścia z łańcucha podrzędnego pozwalają użytkownikom bezpiecznie zachować swoje fundusze / aktywa za pomocą dowodu Merkle weryfikującego własność określonej kwoty środków.

Główne zalety Plazmy wynikają z jej zdolności do znacznego złagodzenia obliczeń, które obecnie obciążają główny łańcuch. Ponadto łańcuch bloków Ethereum może obsługiwać bardziej rozbudowane i współbieżne zbiory danych. Obciążenie, które jest usuwane z łańcucha głównego, przekłada się również na węzły Ethereum, które są nagradzane niższymi wymaganiami dotyczącymi przetwarzania i przechowywania.

Plasma Cash to konstrukcja, która daje tokenom w sieci unikalne numery seryjne, które zamieniają je w unikalne monety. Korzyści z tego obejmują brak potrzeby potwierdzania, prostszą obsługę wszystkich rodzajów tokenów (w tym NFT) i łagodzenie skutków masowych wyjść z łańcucha potomnego (omówione w następnym akapicie). OmiseGo pracuje obecnie nad weryfikacją koncepcji dla Plasma Cash, a Loom planuje wykorzystanie gotówki Plazmowej do ułatwienia Wyjścia plazmy za ich dappchains.

Problemem związanym z Plazmą jest koncepcja „masowych wyjść” z łańcuchów potomnych. W tym scenariuszu skoordynowane jednoczesne wyjście z łańcucha potomnego mogłoby potencjalnie skutkować brakiem zdolności przetwarzania do wycofania wszystkich środków. W rezultacie użytkownicy mogą stracić środki.

Skalowanie Ethereum

Plasma i Raiden są częścią szerszych wysiłków, aby pomóc Ethereum w skalowaniu do poziomów gotowych do produkcji. Obecnie problemy ze skalowaniem Ethereum są dobrze udokumentowane, a obawy rosną wraz z presją na spadek cen w ramach przedłużającej się bessy.

Wygląda na to, że niektóre z obiecanych rozwiązań skalowania dla Ethereum wkrótce zaczną przynosić efekty; w przeciwnym razie projekty skupiające się na ulepszaniu modelu Ethereum zaczną kraść większy udział w rynku. Co więcej, emocje związane z interoperacyjnością i skalowalnymi platformami, takimi jak Kosmos i Polkadot może pojawić się, zanim Ethereum będzie mogło skutecznie skalować.

Złożoność Ethereum znacznie utrudnia skalowanie w porównaniu z innymi platformami, w szczególności platformami ze znacznie prostszymi językami skryptowymi, takimi jak Bitcoin. Ethereum prowadzi na nim ogromną aktywność deweloperów, a kilka projektów pracuje nad zwiększeniem jego wydajności. Trudno jest zobaczyć, że sieć ostatecznie się nie skaluje, ale może się to okazać za późno dla wielu użytkowników i programistów, którzy chcą teraz zbudować skalowalne dapsy.

Przewodnik po Ethereum

Przeczytaj: Ethereum: najlepszy przewodnik po tej zdecentralizowanej platformie obliczeniowej

Ciekawe rozwiązania, takie jak Protokół dziesięciokrotny może oferować bardziej natychmiastową ulgę programistom, którzy chcą tworzyć dapps na Ethereum. Jako platforma i technologia niezależna od języka, może pozwolić programistom tworzyć skalowalne aplikacje w Ethereum, zanim większe projekty wejdą w życie.

Najbliższe miesiące poprzedzające następny rok będą kluczowym okresem w przestrzeni kryptowalut. Wiele projektów, które były w fazie rozwoju, zostanie wdrożonych dzięki pewnym innowacyjnym technologiom, a dalszy rozwój rozwiązań interoperacyjnych powinien zacząć przynosić postępy. Rola Ethereum w tym nowym krajobrazie będzie się rozwijać w sposób przejrzysty i zapewni doskonały wgląd w szerszy nastrój społeczności.

Niezależnie od sukcesu lub skuteczności proponowanych rozwiązań skalowania dla Ethereum, przesuwają one granice innowacji technologicznych.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
map