Interoperacyjność Blockchain

Obecnie technologia blockchain i platformy kryptowalut mają kilka istotnych problemów. W tej chwili najpilniejszym problemem, z którym boryka się ugruntowane kryptowaluty, jest skalowalność. Jednak interoperacyjność łańcuchów bloków przedstawia zupełnie nową strukturę ekosystemu. Chociaż rozwiązania w zakresie skalowalności wciąż się rozwijają, istnieje kilka ważnych, przyszłościowych projektów, technologii i przeszkód stojących przed interoperacyjnością rozproszonych systemów rejestrów, które warto ocenić.

Interoperacyjność Blockchain

Od innowacyjnych platform, które mają stać się podstawą interoperacyjności, po nabierające rozpędu otwarte protokoły, zdolność blockchainów do komunikacji i interakcji oferuje nową erę dla Internetu.

Jak to działa?

Obecnie istnieje wiele ruchomych części w odniesieniu do technologii interoperacyjnych, z których niektóre już działają, a inne są tylko koncepcjami. Niezależnie od tego technologie leżące u podstaw przyszłego krajobrazu interoperacyjności są fascynujące i należą do najnowocześniejszych w branży.

Problem interoperacyjności między systemami blockchain polega na tym, że nie mówią one tymi samymi językami. Są to złożone platformy o różnych poziomach funkcjonalności inteligentnych umów, schematów transakcji i modeli konsensusu. Aby przezwyciężyć ten problem, potrzebna jest technologia, która umożliwia uniwersalną komunikację między poszczególnymi łańcuchami, a najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem są otwarte protokoły, podobnie jak w początkach Internetu..

Rozwiązania interoperacyjne są tak skomplikowane, jak występują w dziedzinie kryptowalut, ale możemy je sklasyfikować jako:

  • Otwarte protokoły
  • Struktury z wieloma łańcuchami

Otwarte protokoły funkcjonują jako ustandaryzowane ścieżki komunikacji i wymiany wartości i danych między łańcuchami bloków. Zapewniają uniwersalny język dla blockchainów i są podstawą Internetu. Struktury z wieloma łańcuchami to otwarte środowiska, do których można podłączyć różne łańcuchy bloków, w ramach warstwowej struktury zdecentralizowanego zarządzania. Te rozwiązania są zwykle znacznie bardziej skomplikowane niż pojedynczy otwarty protokół i są reprezentowane przez niektóre godne uwagi i dobrze znane platformy, które mają natywne tokeny.

Otwarte protokoły

Najbardziej znanym otwartym protokołem interoperacyjności łańcuchów bloków jest atomic swap. Zasadniczo atomowe swapy to międzyłańcuchowe, zdecentralizowane usługi depozytowe, w przypadku których nie jest potrzebny żaden pośrednik ani zaufanie. Wymieniają wartość między łańcuchami bloków, na przykład 1 BTC za 1 ETH między dwiema osobami bez korzystania z giełdy lub pośrednika, funkcjonalność jest wbudowana w protokół.

Atomic Swapy

Przeczytaj: Czym są wymiany atomowe?

Interledger to międzyłańcuchowy protokół wymiany atomów typu open source, który działa jako „atomowa zamiana na sterydy”. Model Interledger obejmuje nadawców, złącza i odbiorniki. Model jest mocno zainspirowany Internetem i działa w stosie 4 warstw:

  • Warstwa aplikacji
  • Warstwa transportowa
  • Warstwa Interledger
  • Warstwa księgi

Warstwa aplikacji – Koordynuje adres nadawcy atomic swaps, adres docelowy i wybiera protokół transportowy.

Warstwa transportowa – Działa jako kompleksowy protokół między nadawcą a odbiorcą, który określa warunki transakcji i inne szczegóły.

Warstwa Interledger – Ułatwia przesyłanie danych transakcji między nadawcą a odbiorcą. Ta warstwa zapewnia ustandaryzowane adresy i przepływ protokołów między nadawcami adresów, odbiorcami i łącznikami. Protokół Interledger w tej warstwie instruuje łączniki istniejące między nadawcą a odbiorcą, gdzie mają wysyłać pakiety danych.

Warstwa księgi – Pozwala na wybór sposobu rozliczenia zamiany, zgodnie z ustaleniami współpracujących stron. Zwykle jest to architektura wtyczki, aby wyodrębnić różnicę między protokołami.

Źródło zdjęcia – witryna protokołu Interledger

Warstwa księgi może składać się z łańcuchów bloków lub tradycyjnych systemów finansowych, takich jak banki, a firma Interledger ułatwia korzystanie z obu.

Atomowe swapy oferują praktyczny mechanizm typu open source ułatwiający interakcję między łańcuchami bloków, różne iteracje atomowych swapów mogą zdominować transfery między łańcuchami bloków, ale istnieją bardziej złożone i wielkoskalowe rozwiązania, znane jako struktury wielołańcuchowe.

Struktury z wieloma łańcuchami

Struktury wielołańcuchowe są w istocie środowiskami, które pomagają ułatwić otwartą komunikację i transfer zarówno wartości, jak i danych między wieloma łańcuchami bloków, jako część bardziej rozległej sieci. Blockchain może się podłączyć i stać się częścią znormalizowanego ekosystemu, w którym każdy blockchain jest składnikiem większego systemu. Kilka platform tworzy te systemy, każdy w zoptymalizowany sposób, ale ogólna koncepcja pozostaje.

Platformy te są często reklamowane jako „Internet of Blockchains” i oferują wyjątkowe i obiecujące możliwości.

Polkadot

Polkadot to wielołańcuchowa struktura dla podłańcuchów (zwanych parachanami), które bezproblemowo współdziałają ze sobą. Warto zauważyć, że spadochrony w ekosystemie polkadot mogą mieć różne cechy i mogą mieć swoje transakcje rozłożone na inne łańcuchy w ekosystemie. Rezultatem jest znacznie bardziej skalowalna sieć różnych łańcuchów bloków.

Podstawową cechą Polkadot, która pozwala mu wyróżnić się na tle podobnych modeli, jest to, że koncentruje się na ułatwianiu nie tylko transakcji między blockchainami, ale dane także. Dane w postaci inteligentnych kontraktów i związanych z nimi możliwości aplikacji. Jest bardzo ambitny i dlatego znacznie bardziej złożony niż inne, ale obiecuje osiągnąć niesamowite wyczyny.

Projekt Polkadot dzieli się na 3 poziomy:

  1. Łańcuch przekaźników
  2. Parachain
  3. Mosty

Łańcuch przekaźników działa jako koordynator sieci, która kontroluje mechanizm konsensusu dla wszystkich łańcuchów bloków. Z tego powodu wszystkie łańcuchy bloków, które podłączają się do Polkadot, tracą swój mechanizm konsensusu na rzecz szerszego modelu Proof-of-Stake Polkadot.

Parachainy to indywidualne łańcuchy bloków, które są częścią środowiska Polkadot. Chociaż tracą konsensus, mogą być znacznie bardziej kreatywni, jeśli chodzi o rozwijanie struktury i funkcji ich łańcucha blokowego w ramach Polkadot w porównaniu z Ethereum.

Mówiąc o Ethereum, mosty są połączeniami – gdzie potrzebny jest pewien stopień zaufania – do samodzielnych łańcuchów bloków z własnym konsensusem, takim jak Ethereum.

Ogólną koncepcją platformy takiej jak Polkadot jest działanie jako protokół bazowy i struktura strukturalna, która umożliwia blockchainom podłączenie się do swojego środowiska i korzystanie z zalet solidnej i skalowalnej sieci blockchainów.

Kosmos

Kosmos jest koncepcją podobną do Polkadot, ale różni się nieco, ponieważ koncentruje się na ułatwianiu transakcji między łańcuchami bloków, a nie na danych inteligentnych kontraktów. Co więcej, Cosmos nie wymaga, aby łańcuchy bloków utraciły konsensus podczas podłączania do sieci. Ogólnie rzecz biorąc, Cosmos to zdecentralizowana sieć blockchainów obsługiwana przez Tendermint.

Tendermint to niskopoziomowy silnik blockchain ogólnego przeznaczenia oparty na klasycznym modelu konsensusu bizantyjskiej tolerancji błędów, który działa jako podstawowy zestaw programistyczny do budowania na nim łańcuchów bloków. Cosmos składa się z 3 warstw:

  1. Dół – Tendermint
  2. Środkowa – Kosmos Sieć „stref”
  3. U góry – Cosmos „Hub”

Podobnie jak w przypadku Polkadot, „strefy” w Kosmosie to łańcuchy bloków, które można podłączyć do sieci, aby korzystać ze standardowego protokołu wymiany wartości między nimi. Strefy te mogą działać na podobnym modelu Proof of Stake i mogą być publiczne lub prywatne. Strefy są również suwerenne, co oznacza, że ​​nie muszą poddawać swojego mechanizmu konsensusu szerszej sieci Cosmos, jak w Polkadot.

„Hub” Cosmos działa również podobnie do łańcucha przekaźników firmy Polkadot. Hub działa jak klej, który łączy wszystkie strefy razem, działając jako koordynator, który ułatwia płynne i znormalizowane języki między strefami. Hub sam w sobie jest także blockchainem i ostatecznie każdy będzie mógł stworzyć hub w sieci Cosmos. W pierwszej iteracji Cosmos zespół Cosmos bezpośrednio utworzy pierwszy hub zwany „Cosmos Hub”, który będzie siecią bez uprawnień, wykorzystującą swój natywny token Atom.

Oprócz technologii i platform związanych z interoperacyjnością blockchain, kluczowym elementem ich rozwoju jest współpraca i interoperacyjność między ludźmi tworzącymi te rozwiązania. Ekosystemy open source to potężne narzędzia ułatwiające takie interakcje, a środowiska takie jak Hyperledger zapewniają narzędzia, wiedzę i środowiska testowe do budowania systemów blockchain i ich aplikacji.

Hyperledger może skupiać się na firmach budujących przedsiębiorstwa i łańcuchach bloków, na które zezwolono, ale opieka w ramach Linux Foundation powinna służyć jako model dla szerszej społeczności blockchain. Linux Foundation osiągnęła kilka niesamowitych rzeczy, a społeczności open source, takie jak Hyperledger i Github, powinny tylko pomóc przyspieszyć rozwój interoperacyjności blockchain.

Przypadków użycia

Zdolność sieci blockchain do komunikowania się ze sobą, czy to za pośrednictwem zestawu ustalonych otwartych protokołów, struktur wielołańcuchowych, czy też kombinacji obu, nieuchronnie wprowadzi branżę w nową erę. Rozwiązania te mogą wydawać się odległe, a wiele kryptowalut ma coraz większe problemy ze skalowalnością; niemniej jednak, istnieją już pewne godne uwagi przypadki użycia, w których taka technologia może mieć ogromny wpływ.

Rynek opieki zdrowotnej jest jednym z największych i najważniejszych dla współczesnych społeczeństw. Pomimo ogromnego wpływu i innowacyjności pozostaje nękany przez odmienne środowiska regulacyjne, rozdrobnione systemy zarządzania danymi i brak standardowych procedur. Dzięki interoperacyjnym sieciom rozproszonych rejestrów – posiadającym zezwolenie lub bez – działającym w różnych jurysdykcjach i sieciach opieki zdrowotnej, można skutecznie pokonać wiele głównych przeszkód, które ograniczają innowacje i komunikację w opiece zdrowotnej. Rozwiązania te najprawdopodobniej nie pojawią się w najbliższym czasie, ale warto mieć je na oku, ponieważ opieka zdrowotna z pewnością będzie jedną z pierwszych branż, w których interoperacyjność blockchain zostanie zakłócona.

Blockchain Healthcare

Przeczytaj: Jak technologia Blockchain może pomóc branży opieki zdrowotnej

Zdecentralizowana tożsamość zapewnia również wyjątkowy przypadek użycia z podobnych powodów, co branża opieki zdrowotnej. Różne standardy rządowe i typy identyfikacji sprawiają, że wydawanie i weryfikacja tożsamości cyfrowych jest bardzo trudna. Co więcej, oszustwa związane z tożsamością są powszechne ze względu na potrzebę powielania tożsamości podczas przesyłania i weryfikacji online u dostawców zewnętrznych. Konkretne rozwiązania, takie jak standardy poświadczania tożsamości Civic i Ethereum, są już opracowywane i funkcjonują; jednak interoperacyjność sieci blockchain niewątpliwie pomogłaby przyspieszyć cały proces poprzez połączenie różnych sieci blockchain, które mogłyby reprezentować różne typy, poziomy lub jurysdykcje zarządzania tożsamością.

Wniosek

Patrzenie w przyszłość nowatorskich technologii, takich jak blockchain, jest ekscytujące, ale zawsze nieprzewidywalne. Nadal trudno będzie przewidzieć przyszłą trajektorię branży, ale przynajmniej istnieją najnowocześniejsze technologie i ambitne platformy, które mogą pokazać nam, co może przynieść przyszłość interoperacyjności blockchain.