Wybory, których dokonujemy za każdym razem, gdy dokonujemy zakupu, są tak zakorzenione, że stały się nieświadome. Jeśli kupujemy od sprzedawcy online, przekazujemy dane naszej karty kredytowej lub konta bankowego. Jeśli płacimy czekiem, często musimy przedstawić dowód tożsamości, aby potwierdzić nasz zakup. To ciągły kompromis między tożsamością, prywatnością i koniecznymi wydatkami finansowymi.

Łańcuch protonowy istnieje, aby przezwyciężyć te kompromisy. To bezpieczny protokół blockchain, którego celem jest połączenie ekosystemów płatności fiat i kryptowalut w ramach jednej platformy.

Historia

Proton zaczynał jako wspólne przedsięwzięcie dwóch oddzielnych firm, Metal, i Ryś. Obie firmy miały podobną wizję wprowadzenia kryptowalut do zwykłych konsumentów; jednak każdy z nich realizował tę wizję na różne sposoby.

Metal opracował platformę przetwarzania płatności opartą na łańcuchu bloków, mającą na celu stać się krypto odpowiednikiem Venmo lub PayPal. Został uruchomiony w czerwcu 2017 r. Z ICO 3 mln USD i od tego czasu otworzył swoje aplikacje na iOS i Androida. Obecnie oferuje również rynek z fiat onboarding, na którym użytkownicy mogą kupować i sprzedawać kryptowaluty.

W międzyczasie Lynx stał się kluczowym graczem w ekosystemie EOS, budując wiodący portfel EOS dla użytkowników w USA. Firma była również jednym z wcześniejszych pionierów gier EOS, przetwarzając transakcje o wartości milionów dolarów za pośrednictwem EOSBet. Ostatecznie Lynx zdecydował, że może ulepszyć projekt i możliwości EOS i opracował własny Lynxchain jako rozwidlenie EOS.

Na początku 2020 roku obie firmy zdecydowały się połączyć najlepsze cechy każdej z nich w łańcuch Proton, tworząc pomost między tradycyjnymi finansami, kryptowalutami i aplikacjami opartymi na łańcuchu bloków..

Problemy, które ma rozwiązać łańcuch protonowy

Proton ma na celu rozwiązanie kilku problemów, z którymi borykają się tradycyjne banki i kryptowaluty. W tradycyjnych finansach, gdy nadawca autoryzuje płatność, jest ona zwykle przesyłana przez jakiś rodzaj kanału telekomunikacyjnego, co naraża ją na przechwycenie przez złośliwe strony trzecie. Co więcej, przedłużający się czas potrzebny akceptantom i bankom na weryfikację transakcji tylko zwiększa to ryzyko.

W przestrzeni kryptograficznej nie ma natywnych narzędzi zgodności obejmujących przepisy dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy, a operatorzy mogą angażować dostawców zewnętrznych, co zwiększa koszty ogólne i wprowadza złożoność. Nie ma również sposobu, aby przepychać lub przyciągać fundusze między blockchainem a starszymi systemami finansowania.

Cechy Protonu

Łańcuch protonów umożliwia użytkownikowi przenoszenie gotówki do portfela, gdzie może następnie użyć jej do kupna lub sprzedaży dowolnej obsługiwanej kryptowaluty, która może być również bezproblemowo używana w dApps.

Protokół działa w oparciu o system zweryfikowanych tożsamości użytkowników, dzięki czemu środki są przydzielane tylko tam, gdzie powinny.

Część platformy Proton do weryfikacji tożsamości działa przy użyciu zdecentralizowanej sieci walidatorów KYC i firm świadczących usługi pieniężne. Ta sieć zweryfikuje tożsamość każdego użytkownika rejestrującego się na platformie, przypisując im własną @ nazwę i status „zaufanego użytkownika”. Protokół nazewnictwa jest porównywalny do Twittera, a status zaufanego użytkownika pojawi się w każdej aplikacji korzystającej z protokołu nazewnictwa Proton.

Pierwszym przypadkiem użycia łańcucha Proton jest Metal Pay. Jednak w przyszłości zespół przewiduje, że każda usługa płatności fiat lub krypto, taka jak Venmo lub Alipay, mogłaby zarejestrować się w celu korzystania z usługi. Platforma korzysta z „podpisu push”, co oznacza, że ​​użytkownicy uwierzytelniają swoje płatności, podając swoją zweryfikowaną @ nazwę użytkownika.

Ponadto użytkownicy mogą bezproblemowo i natychmiast przenosić pieniądze między dowolnym kontem obsługującym Proton.

Sieć Proton może obsłużyć do 5000 transakcji na sekundę szybciej niż Ripple lub PayPal.

Źródło: Protonchain.comŹródło: Protonchain.com

Znak

XPR jest rodzimym tokenem łańcucha protonów. Podobnie jak EOS, łańcuch protonów działa na podstawie delegowanego konsensusu Proof of Stake (dPoS), umożliwiając użytkownikom obstawianie swoich tokenów jako sposób głosowania na to, które węzły mają wytwarzać bloki.

W ramach projektu początkowa podaż wyniosła 200 milionów XPR, przy 5% rocznej inflacji. Inflacyjne tokeny zostaną podzielone między producentów bloków (2,5%) stakerów (1,5%) i Komitet Sterujący Protonu (1%).

Producenci bloków weryfikują transakcje sieciowe z konsensusem większości dwóch trzecich wymaganym do zapisu w łańcuchu bloków. Transakcje uważa się za ostateczne po upływie trzech minut.

Obstawienie jednego żetonu daje jeden głos posiadaczowi żetonu. Stakerzy muszą zgodzić się na minimalny miesięczny okres obstawiania, a ich tokeny są połączone, co oznacza, że ​​przegrają, jeśli wyznaczony przez nich producent bloków nie osiągnie minimalnego standardu.

Token XPR jest dostępny na Wymiana metalu X., wraz z platformami zewnętrznymi, w tym Bithumb i HitBTC. Można go przechowywać w portfelu Lynx.

Mapa drogowa

Łańcuch Proton został uruchomiony w sieci mainnet pod koniec kwietnia 2020 roku, a firmy Metal i Lynx oficjalnie połączyły się w połowie maja.

Cały zespół zajmuje się teraz opracowywaniem i uruchamianiem Metal Pay 3.0, który zostanie wdrożony w trzech fazach.

W pierwszej fazie zostanie uruchomiona inicjatywa Proton Open SDK. „Red Falcon” będzie drugą fazą, mającą na celu uczynienie z Metal Pay 3.0 pierwszego portfela zdolnego do interakcji z łańcuchem protonów za pomocą uwierzytelniania i podpisu push. Będzie to oznaczać, że każdy użytkownik Metal Pay będzie miał własną unikalną nazwę @, przechowywaną w łańcuchu bloków Proton i używał swojego @ nazwy do odpowiadania na żądania płatności push.

Ponadto faza ta będzie obejmować wdrożenie nieobejmującej ochrony „krypto-karty” w aplikacji Metal Pay, umożliwiającej użytkownikom wysyłanie i odbieranie tokenów Proton. Uruchamia również funkcję umożliwiającą użytkownikom „owijanie” monet zakupionych na zewnętrznej giełdzie w łańcuchu Proton.

Trzecia faza, zwana Snow Owl, doda nowe funkcje do istniejącej platformy Metal Pay 3.0, w tym wiele walut typu fit, stablecoin oparty na Protonie i klienta internetowego.

Zespół

Zespół Proton składa się z członków zarówno Metal, jak i Lynx.

Marshall Hayner jest współzałożycielem i CEO firmy Proton. Przed założeniem Metal założył również firmy kryptograficzne, w tym QuickCoin i Block.io, i był dziesiątym pracownikiem w zespole startowym Stellar.

Fred Kreuger jest współzałożycielem i prezesem oraz byłym założycielem i dyrektorem generalnym EOS Lynx. Kształcił się w Cornell i Stanford, jest również wynalazcą „Currency Index Swap” i ma ponad 500 mln USD wyjść.

Glenn Mariën jest współzałożycielem i CSO z ponad dziesięcioletnim doświadczeniem w programowaniu. Stworzył Dogecoin.info, pierwszy portfel online dla Dogecoin, który został później przejęty przez Block.io pod kierownictwem Marshalla Haynera.

Pierwsi inwestorzy projektu to Erik Voorhees, założyciel i dyrektor generalny Shapeshift, oraz Brian Kelly z CNBC Fast Money, który prowadzi również firmę inwestycyjną BKCM LLC.

Wniosek

Kryptowaluty mają poważny problem z UX, ze zbyt dużymi tarciami między zasobami cyfrowymi a światami fiducjarnymi. Wizją firmy Proton jest przezwyciężenie tego problemu, a jednocześnie stworzenie bezpieczniejszego środowiska do autoryzacji i wydawania walut fiducjarnych za pomocą tradycyjnych dostawców płatności.

To ambitny cel. Jeśli jednak zespół projektowy może to zrobić, oznaczałoby to pierwszy raz, gdy jakikolwiek projekt był w stanie stworzyć skuteczny pomost między fiat i kryptowalutą, ale także przyniósł korzyści z bezpieczeństwa blockchain do tradycyjnych procesorów płatności.

Kluczowym czynnikiem umożliwiającym powodzenie projektu byłoby zatrudnienie kilku uznanych dostawców usług płatniczych. Dlatego wiarygodna demonstracja możliwości Metal Pay 3.0 zasilanego łańcuchem Proton będzie dużym krokiem w kierunku osiągnięcia tego celu..