Co to jest protokół dziesięciokrotny

Brak skalowalności dla dApps stał się istotną przeszkodą dla ich przyjęcia, ponieważ wysokie opłaty, ograniczona funkcjonalność i niska przepustowość łańcuchów bloków, na których działają, są nie do utrzymania. Według DappRadar, liczba aktywnych użytkowników dappów dziennie jest obecnie niższa niż w listopadzie 2017 r., a liczba ta wykazała niewielki znaczący postęp w rozwoju organicznym.

Stan Dapps (SoTD) również potwierdza pogląd, że aktywność dApp jest niepokojąco niska. Według SoTD, z 1887 dappsów na Ethereum, tylko 8640 aktywnych użytkowników dziennie.

Co to jest protokół dziesięciokrotny

Rozwiązania skalujące Ethereum będą wdrażane etapami w nadchodzących latach, ale wielu programistów i użytkowników ma ochotę teraz tworzyć i używać dapps. Inne platformy inteligentnych kontraktów nie osiągnęły jeszcze znaczących efektów sieciowych lub borykają się z własnymi problemami.

EOS stanowi alternatywę dla Ethereum, a jego głównym celem jest skalowalność, ale kosztem decentralizacji i historia polaryzującego rządzenia. Zilliqa obiecuje, oferując wysokoprzepustowy łańcuch bloków do budowania skalowalnych Dappów, ale wciąż jest w fazie testowej.

Projekty i platformy w zakresie skalowalności wyraźnie dostosowane do tworzenia skalowalnych sieci blockchain są teraz pozornie wszędzie. Jednak rozwiązania w zakresie skalowalności, które są niezależne od platformy, stają się coraz bardziej istotne w miarę trendów branżowych w kierunku interoperacyjności i przyspieszenia ich powszechnego stosowania.

Ciekawą innowacją w skalowalności dapp jest rozszerzenie Protokół dziesięciokrotny, rozwiązanie warstwy drugiej do budowania skalowalnych aplikacji dApps, które jest już dostępne.

Plazma & amp; Raiden Network

Przeczytaj: Plazma & Sieć Raiden: rozwiązania skalujące Ethereum

Protokół dziesięciokrotny

Protokół Tenfold to niezależne od języka i platformy rozwiązanie do skalowania warstwy drugiej firmy Binary Mint. Celem protokołu jest złagodzenie problemów dappów związanych z brakiem skalowalności sieci, na których działają np. Ethereum.

Protokół bezpiecznie utrzymuje maszynę stanową poza łańcuchem podczas odczytywania jej stanu w łańcuchu. Na wysokim poziomie Tenfold może obsługiwać płatności i ogólne zmiany stanu poza łańcuchem. Jest to ważne ze względu na rozważania podjęte podczas projektowania protokołu, w szczególności jak rozróżnić typy transakcji i rozważyć, czy wszystkie wymagają tego samego bezpieczeństwa, szybkości i decentralizacji..

Tenfold rozważa dwie podstawowe kategorie transakcji:

  1. Zobowiązany
  2. Bezgraniczny

Transakcje ograniczone mają ograniczone wartości i są tam, gdzie Tenfold Protocol implementuje swoje unikalne podejście do ich obsługi poza łańcuchem. Ograniczone transakcje mają prawdopodobnie ograniczone wartości, takie jak trening w trybie Gym sesja przez Etheremon. Tego typu transakcje są przenoszone poza łańcuch w protokole Tenfold.

Transakcje nieograniczone nie mają górnego limitu (na przykład w ETH) dla tego, jaka część natywnego tokena może zostać przesłana w transakcji. Tego typu transakcje muszą być przetwarzane w łańcuchu dla maksymalnego bezpieczeństwa.

W przeciwieństwie do innych rozwiązań poza łańcuchem, transakcje przetwarzane na Tenfold mogą być przetwarzane również w głównym łańcuchu. Prowadzi to daleko w kierunku interoperacyjności i sprawia, że ​​protokół jest znacznie bardziej elastyczny niż inne systemy poza łańcuchem.

Tenfold używa gier dapp jako przykładu, aby zademonstrować, jak działa ich protokół, ponieważ stanowią one praktyczny przykład dapp, który wymaga wielu transakcji i interaktywnego środowiska. Poniższe akapity będą w kontekście gry dapp, w szczególności Etheremon dla ułatwienia zrozumienia.

Architektura protokołu Tenfold składa się z 3 podstawowych elementów:

  1. Rejestr stanowy
  2. Validator Network
  3. Rynek płynności

Rejestr stanowy

Rejestr państwowy jest empirycznie rejestr nadzorowany przez tokeny (TCR). TCR to fascynujące koncepcje, które funkcjonują jako rejestry (listy) motywowane kryptoekonomicznie, które same się wzmacniają. TCR wykorzystują mechanizmy głosowania w łańcuchu, oparte na palikach, do utrzymywania dokładnie uporządkowanych rejestrów w sieci posiadaczy tokenów i obiecujących uczestników. Podobnie jak większość protokołów opartych na stawkach, nieprawidłowe zatwierdzanie niekwalifikowanych kandydatów do rejestru prowadzi do obcięcia stawki walidatorów (posiadaczy tokenów w przypadku TCR).

W Tenfold istnieje rejestr stanu (TCR) dla każdej dapp (gry), który przechowuje stan związany z dapp. Co ważne, rejestr stanowy zawiera określony stan aplikacji. Jeśli chodzi o Etheremon, byłoby to coś w rodzaju wyników bitwy.

Rejestry wyselekcjonowane tokenami

Przeczytaj: Co to są rejestry kurowane tokenami?

Validator Network

Walidatory to węzły monitorujące stan rejestru stanu. Zapewniają, że w rejestrze stanowym są stosowane tylko autentyczne aktualizacje i głosują nad propozycjami stanu, które próbują zaktualizować stan rejestru.

Podobnie jak w przypadku innych mechanizmów opartych na stawkach, określenie, czy aktualizacje są ważne, czy nie, wymaga wykorzystania koncepcji maszyny stanowe. Maszyny stanowe – szczególnie deterministyczne maszyny stanu – to programy, które zawsze osiągają tę samą wartość, gdy mają te same dane wejściowe i wartość początkową.

Programy deterministyczne są niezwykle użyteczne i Tenfold używa ich, modelując każdy dapp jako własną maszynę stanu. W rezultacie walidatorzy mogą pobierać maszynę stanu za pośrednictwem zdecentralizowanych sieci przechowywania plików i rozgłaszać dane wejściowe automatu stanowego do uwierzytelnionej sieci P2P. Tenfold obecnie używa IPFS w swoim zdecentralizowanym systemie plików.

Walidatorzy mogą następnie niezależnie zweryfikować poprawność aktualizacji, ponieważ utrzymują niezależną kopię łańcucha blokowego dapp i mogą sprawdzić, czy aktualizacja odzwierciedla stan dapp.

Tenfold wykorzystuje system podwójnych tokenów, aby motywować walidatorów do uczciwego działania:

  1. Tokeny aplikacji (AT) – tokeny wydane przez twórcę aplikacji, które są używane w procesie walidatora do aktualizowania rejestru stanu.
  2. Tokeny protokołu (PT) – tokeny wydawane przez Tenfold, które są wykorzystywane jako część rynku płynności, który umożliwia posiadaczom AT pożyczanie AT walidatorom do obstawiania. Zmniejsza to obawy dotyczące rozbieżności między posiadaczami AT a walidatorami.

Protokół Tenfold ma w toku dokumentację dotyczącą specyfiki tokenomiki ich rynku płynności.

Tenfold jest agnostykiem zarówno w stosunku do podstawowego łańcucha bloków inteligentnych kontraktów, jak i używanego języka programowania. Ten rodzaj elastyczności jest niezbędny do wzięcia pod uwagę, zwłaszcza że interoperacyjność sieci blockchain jest na horyzoncie, a rozwiązania typu plug-and-play oferują znacznie bardziej wydajne alternatywy dla większych i bardziej złożonych rozwiązań zorientowanych na platformę..

Tenfold jest również zbudowany tak, aby był kompatybilny z Plazmą, ostatecznie mając nadzieję na zbudowanie platformy, która pozwoli na aktualizację stanu i przeniesienie zasobów poza łańcuch.

Dziesięciokrotna zaleta polegająca na kompatybilności z dowolnym automatem stanowym, napisanym w dowolnym języku, wraz z możliwością implementacji podstawowej logiki w dowolnym języku programowania ma jednak swoje wady. Warto zauważyć, że Tenfold jest bardziej bezpieczny pod względem kryptoekonomicznym niż kryptograficznie, jak inne rozwiązania warstwy drugiej, takie jak kanały stanowe. Projekty kryptoekonomiczne są notorycznie trudne wdrożyć w rzeczywistych systemach, a oczekujący artykuł Tenfold dotyczący ich rynku płynności znacznie lepiej objaśni mechanikę tego rozwiązania.

Mimo to wiele gier typu dapps nie wymaga maksymalnego bezpieczeństwa kryptografii łańcuchowej, a projekty kryptoekonomiczne mogą wystarczyć, o ile określone transakcje wymagające maksymalnego bezpieczeństwa są rozliczane w łańcuchu.

Jednym z największych wniosków z oceny Tenfold jest to, że jest on dostępny teraz. Oznacza to, że programiści dapps mogą teraz zintegrować protokół Tenfold ze swoimi projektami, zamiast czekać na opracowanie innych rozwiązań skalowalności. W rezultacie dapsy mogą złagodzić wiele problemów związanych z ich używaniem w krótkim okresie.

Aplikacje

Tenfold wyraźnie nawiązuje do współpracy z grą Ethereum dapp HyperDragons. W ramach współpracy HyperDragons – część The MixMarvel Universe – zintegrował protokół Tenfold z obiecującymi wynikami.

Według Tenfold:

  • Limit jednoczesnych znaków w HyperDragons przed Tenfold wynosił 32. Po zintegrowaniu Tenfold, limit jednoczesnych znaków wynosił 2048 znaków. To 64 razy więcej znaków.
  • Przed Tenfoldem redukcja kosztów gazu w grze wynosiła 0 procent. Po zintegrowaniu Tenfold, redukcja kosztów gazu osiągnęła 95 procent.

Ogólnie rzecz biorąc, protokół Tenfold zapewnia programistom wyjątkową okazję do tworzenia wyrafinowanych rozwiązań typu dapp, które w innym przypadku są nieefektywne i nie nadają się do tworzenia w łańcuchu.

Wniosek

Obawy związane ze skalowalnością w przypadku łańcuchów bloków doprowadziły ostatnio do niewielkiej liczby użytkowników dApps. Istnieje jednak wiele obiecujących rozwiązań dostępnych i na horyzoncie. Rozwiązania takie jak Tenfold Protocol oferują elastyczne i sprytne rozwiązanie dla dApps do tworzenia skalowalnych środowisk na wielu platformach iw wielu językach.