Jak vypadaji bulharské penize?

Jak vybrat peníze v Bulharsku

Peníze si můžete vybrat i z bankomatů, které se nacházejí ve větších městech a turistických centrech. Některé české banky nabízí pro mezinárodní výběry výhodné podmínky, se kterými můžete výrazně ušetřit. Stále ale převládají spíše poplatky v řádu desítek až stovek korun za výběr.

Jak měnit peníze do Bulharska

Peníze si můžete vyměnit už v České republice (směnárny, banky). Bulharské leva jsou ale pro většinu směnáren neatraktivní, proto se těžko shánějí. Pokud je neseženete, vezměte si eura, ty jednoduše v Bulharku směníte v každé směnárně nebo bance. 1 Bulharské leva má kurz přibližně 14 Kč.

Na co si dát pozor Bulharsko

Turisté by si měli dávat pozor nejenom na kapesní krádeže, ale i na krádeže z hotelových pokojů a aut. Buďte opatrní a nenechávejte cennosti, doklady a finanční hotovost v autě či volně v hotelovém pokoji. V Bulharsku směňujte peníze výhradně v bankách nebo ve velkých směnárnách.

Jakou měnou se plati v Bulharsku

Měnou Bulharska je lev.

Co si vzít s sebou do Bulharska

Pro pobyt u moře nezapomeňte plavky, pokrývku hlavy,sluneční brýle, plážovou obuv, lehké a vzdušné oblečení. Samozřejmostí jsou opalovací krémy s vyšším faktorem, ošetřující prostředky po opalování a ochranný repelent.

Co je v Bulharsku levně

Oproti Chorvatsku jsou ceny potravin v Bulharsku nízké

Užitečným nástrojem jsou letáky místních supermarketů. V Bulharsku dominují CBA, Billa, Fantastico, Kaufland a Lidl. Kupříkladu ryby, pečivo, maso, ovoce a zeleninu nebo víno seženeme levněji, než v tuzemsku.

Čím platit v Bulharsku 2023

Čím se platí v Bulharsku Oficiální měnou v Bulharsku je bulharský lev (BGL). Setkáte se zde z mincemi v hodnotách 1, 2, 5, 10, 20 a 50, hodnoty bankovek jsou rovněž 1, 2, 5, 10 a 50. Ideální je do Bulharska přicestovat s eury a vyměnit si je na místní měnu až v Bulharsku.

Proč nejet do Bulharska

Bulharsko má samo o sobě obrovský potenciál – vysoké teploty, písečná pláž (srovnatelná s tou Italskou, kde jsem byla loni), příjemná dostupnost z letiště (Burgas – Slunečné pobřeží je cca 40 minut), zajímavá příroda. Co ale Bulharsko totálně kazí, je chování Bulharů.

Jak se chovat v Bulharsku

Jak se chovat na návštěvě

Pokud se chystáte na návštěvu, měli byste hostileli přinést menší pozornost, například v podobě květin nebo láhve dobrého alkoholu. Pokud přijmete pozvání na večeři, pamatujte, že první začíná jíst nejstarší osoba. Při společném jídlu se hodně povídá a gestikuluje.

Jak dlouho trvá cesta do Bulharska

Let do Bulharska trvá z Prahy 2 hodiny, pravidelné přímé linky létají pouze do Sofie. Do Burgasu a Varny směřují charterové lety zprostředkovávané cestovními kancelářemi.

Kdy bude v Bulharsku euro

Bulharsko ke splnění cíle přijmulo Národní plán pro zavedení eura v Bulharsku v roce 2021. Euro by v Bulharsku mělo začít platit od 1. ledna 2025.

Co se nesmi dovazet do Bulharska

Clo, dovoz, vývoz

Deklaruje se zboží převyšující hodnotou 300 USD. Hodnoty dárků nesmí přesáhnout 100 USD na 1 dospělou osobu, u dětí 50 USD. Zakázán je dovoz benzínu a nafty v kanystrech, drog, zbraní a výbušnin. Zvláštnímu režimu podléhá i dovoz starožitností a loveckých trofejí.

Co se nesmí vozit z Bulharska

Je zakázáno vyvážet i dovážet zboží, které podléhá zvláštním předpisům (cizokrajné rostliny, zvířata, zbraně, starožitnosti). Vývoz předmětů pocházejících nebo vyrobených z volně žijících zvířat a veškerých živých zvířat bez zvláštního povolení je přísně zakázán.

Jaký je průměrný plat v Bulharsku

Bulharský průměrný plat se pohybuje kolem 870 eur, přibližně 21 500 Kč, a Češi mají průměrnou měsíční mzdu 38 911 Kč hrubého.

Kdy jsou medúzy v Bulharsku

Ty medůzy tam ve velkém množství nejsou každoročně, my měli 3x štěstí, byli tam. Pokud je pro vás málo 24, vyhněte se Bulharsku. Medůzy jsou obvyklé, záleží na náhodě, ale v této zemi platí, že čím teplejší moře, tím více medůz, resp. v srpnu jich je více, jak na začátku sezóny.

Co se dá koupit v Bulharsku

Pro ženy doporučujeme nákup přírodní kosmetiky z růžového oleje Rose of Bulgaria a do kuchyně sladkou i pálivou papriku ( červen piper). Pro muže budou zajímavé cigarety, doutníky či samotný tabák. Za jedny z nejlepších v Evropě jsou považována především červená vína.

Co je třeba do Bulharska

VSTUP NA ÚZEMÍ BULHARSKA

Pro vstup do Bulharska není potřeba žádní certifikát o bezinfekčnosti. Tuto skutečnost potvrzuje stále platní opatření RD-01-189/28.04.2022 Bulharského ministerstva zdravotnictví, které ruší dvě předchozí nařízení (RD-01-152-30032022 a RD-01-152 z 30.03.2022).

Jak dlouho trvá let z Mošnova do Bulharska

Jak dlouho trvá let z Ostrava do Varna 1 hodina a 55 minut(y) je průměrná doba letu z Ostrava do Varna.

Kdy bude euro v České republice

Z řady ekonomických i vnějších a vnitropolitických důvodů však proces přechodu z národní měny (české koruny, CZK) na euro nebyl doposud (květen 2023) zahájen a ani nebyl stanoven termín vstupu do tzv. mechanismu směnných kurzů ERM II, který je jedno z konvergenčních kritérií, a následného přijetí evropské měny.

Kdy bude euro v Chorvatsku

Chorvatsko vstoupilo do eurozóny 1. ledna 2023. Ceny zboží a služeb budou do 31. prosince 2023 uváděny v eurech i v kunách.

Co se smí vyvážet z Bulharska

Bezcelní dovoz a vývoz se vztahuje jen na věci osobní potřeby, které svým množstvím a hodnotou nemají obchodní charakter. Všechny ostatní věci, zejména drahá elektronika, šperky aj., je třeba deklarovat. Zvláštnímu režimu podléhá dovoz a vývoz starožitností.

Co je zakázáno vyvážet z Islandu

Co se nesmí odvážet z Islandu

Z Islandu si nesmíte odvézt nic z chráněných druhů rostlin, žádné ptáky, ptačí vejce ani skořápky z vajec či ptačí hnízda. Zakázáno je také poškozovat a vyvážet krápníky z jeskyní. Vyvážet se též nesmí (bez zvláštního povolení) jakékoliv předměty historické či archeologické hodnoty.

Odkud se nesmí vyvážet mušle

Filipíny: Podle filipínských zákonů je úplně zakázáno vyvážet například mušle zév, přestože evropská legislativa dovoluje jejich dovoz do počtu tří kusů na osobu. Povolení nad rámec CITES Filipínci vyžadují také pro všechny korály. Chorvatsko: Zakázán je vývoz mušlí a všeho „mořského bohatství“.

Kdo vladne v Bulharsku

Od ledna 2017 je prezidentem Rumen Radev, od prosince 2021 je předsedou vlády Kiril Petkov. Velkým problémem Bulharska je korupce. Do korupčních skandálů byli zapleteni i bulharský premiér Bojko Borisov a jeho předchůdce Sergej Stanišev.

Jak dlouho musí být Platny pas do Bulharska

Má-li v úmyslu cestující použít ke vstupu do Bulharska cestovní pas nebo občanský průkaz vydaný ČR, upozorňujeme, že tento doklad musí být platný po celou dobu pobytu.