Čím se dá topit v krbu?

Čím topit v otevřeném krbu

Ideální by bylo dobré topit čtvrtinou měkkého a třemi čtvrtinami dřeva tvrdého. Díky měkkému dřevo se oheň v krbu rozhoří rychleji, s tvrdým pak můžete přikládat. Dřevo na topení se snažte hromadně neskladovat přímo u krbu či kamen, kde by docházelo k dalšímu vysychání a ztrátách na výhřevnosti.
Archiv

Které dřevo špatně hoří

Mokré dřevo špatně hoří a také vzniká více spalin, ty se usazují na skle či ve spalinových cestách. Větší výdrž a tím pádem i výhřevnost mají tvrdá dřeva – buk, dub, habr. Měkké dřevo se rychleji rozhoří – smrk, borovice, bříza.

Proč topit briketami

Výhody vytápění briketami

Brikety vydrží hořet déle než dřevo díky vyšší hustotě stlačených pilin. Ovšem doba hoření závisí na tom, jak dobře jsou slisované a taky na typu použité dřeviny, listnaté vydrží hořet déle než jehličnaté. Dřevěné brikety jsou suché, je s nimi možno ihned topit.
Archiv

Jak zabránit černání skla u krbu

Ideální je tedy dát do topeniště větší špalky dřeva a na ně dát třísky na podpal. Vše s dostatečnými vzduchovými mezerami. Pohlídejte si také to, jaká je doporučená dávka paliva pro váš konkrétní krb. Využít můžete i podpalovače.

Jak správně topit dřevem

Nejdůležitějším pravidlem při topení dřevem je, aby bylo suché. V opačném případě hrozí, že bude dřevo doutnat, bude zhasínat a zanese komín zplodinami. Proto topte dřevem vysušeným minimálně na 20 – 25 % vlhkosti. V případě dřeva o vlhkosti 50 % je jeho výhřevnost poloviční.

Jak zvýšit účinnost kamen

Regulační klapky v kouřovodu

I toto řešení je velice zajímavé a dovede zvýšit účinnost vašich kamen. Regulační klapky se ovládají páčkou či otočným madlem, přičemž naprosto nejjednodušší zařízení je kouřová roura s klapkou, jíž můžeme regulovat odtah do komína, čímž snížíme tepelné ztráty.

Jaké je nejlepší dřevo do krbu

Nejlépe pořídíte s bukem, habrem, jasanem nebo dubem. Ovocné stromy také poskytují kvalitní výhřevnost. Ani ta nejdražší kamna nebo krbová vložka vám nezajistí maximální výkon a nízkou spotřebu dřeva. Budete-li používat pro topení nevhodné dřevo, nejen že se moc neohřejete, ale ještě si svůj spotřebič můžete zničit.

Co je lepší na topení buk nebo dub

Buk. Buk má menší tloušťku kůry než dub, díky tomu má ještě menší popelnatost. Je rovněž vhodný pro celoroční vytápění ve všech druzích kotlů, kamen i krbů. Výhřevnost buku je o málo nižší než u dubu a to 10830 MJ/m3.

Jak dlouho vydrží hořet dřevěné brikety

Brikety mají obvykle schopnost hořet déle než palivové dřevo. Doba hoření závisí na tom, jak kvalitně jsou piliny slisované i na typu použité dřeviny. Listnaté stromy hoří déle. Obvykle se udává doba hoření briket 3-5 hodin (kůrové brikety až 10 hodin).

Jak správně topit briketami

Podle velikosti topeniště v krbu nebo kamnech naskládáme do žhavého základu 3 až 5 dřevěných briket. Vršit brikety do výšky (přes sebe) je zbytečné, postačí poskládání vedle sebe. Brikety začnou hořet plamenem asi po 5 až 20 minutách a dále pak hoří několik hodin, kdy vydávají potřebné teplo.

Jak udržet čisté sklo u krbu

Pro čištění skel krbu vám doporučujeme používat originální přípravek pro čištění skel HARK. Je velmi účinný a jeho aktivní pěna nestéká po skle. Při čištění tak nenadělá žádný nepořádek, a přitom bude sklo jako nové. Chemické čističe skel používejte velmi opatrně a zamezte jejich kontaktu s jinými povrchy než se sklem.

Jak casto cistit sklo u krbu

Kvalitní kamna či krbová vložka

Pokud si totiž pořídíte kvalitní krbovou vložku či kamna, ušetříte si první polovinu starostí. Podle odborníků pak mnohdy stačí vrhnout se na čištění skla tak jednou za měsíc. Záleží ale samozřejmě na intenzitě používání krbu a dalších aspektech.

Jak topit bez kouře

Řešením je buďto krátké větrání při každém přikládání nebo zavedení externího přívodu vzduchu. Někdy stačí upravit klapku digestoře, pokud vede ven. Stejně tak upravte poměr venkovního vzduchu při rekuperaci, aby vám jednotka neposlala spaliny do celého domu.

Jak topit zdarma

Na rozdíl od uhlí je ale vytápění topolem naprosto ekologické. Oxid uhličitý, který při pálení vypustíte do ovzduší, totiž ze vzduchu opět odeberou při svém růstu ostatní topoly. Stačí tedy zasadit topoly, počkat 5 let, pořídit motorovou pilu, štípačku na dřevo a topíte prakticky zadarmo.

Jak správně topit

Jak správně topit v bytě:Nepřetápět ani byt příliš neochlazovat. Topení ,,od sousedů" vzhledem k pravidlům rozúčtování tepla nefunguje.Používejte správně termostatické hlavice – nikoli jako ventil v režimu zapnuto/vypnuto.Topte co nejvíce rovnoměrněNezakrývejte radiátory záclonami, závěsy ani nábytkem.

Jak rozdělat oheň v krbu

Nejlepší metodou v krbových kamnech je rozdělání ohně takzvaně "shora". To znamená, že na dno ohniště položíme větší kusy dřeva, na ně dáme menší kousky a zapálený dřevní smotek nebo tuhý podpalovač dáme až na třísky, které položíme úplně nahoru dřevěné hromádky.

Co je lepší buk nebo dub

Dub – dobrá výhřevnost, dlouhá doba hoření, schne více než 2 roky. Bříza – vysoká výhřevnost, nepraská, březová kůra hoří i mokrá, dřevo je náchylné k hnilobě a vlhnutí, schne 1 rok. Buk – vynikající výhřevnost, dlouhá doba hoření, ideální dříví pro krby, poměrně rychle podléhá hnilobě, schne cca 2 roky.

Které dřevo hoří nejdéle

Jaké dřevo je nejvhodnější

dřevo – dub, buk, jasan, habr nebo dřevo z ovocných stromů. Tato dřeva hoří sálavým plamenem a zanechávají velké množství rozžhavených uhlíků, ze kterých sálá příjemné teplo po dlouhé hodiny.

Které dřevo nejlépe hoří

Obecně řečeno, k topení jsou nejvhodnější tzv. tvrdá dřeva, jako jsou buk, dub, jasan či habr a také dřeva z ovocných stromů. Dřevo z těchto druhů stromů má vysokou výhřevnost, jejich plamen je vysoký, sálavý a rozžhavené uhlíky, které po spálení zůstanou, v sobě ještě velmi dlouho udrží teplo.

Jak topit tvrdým dřevem

Měkčí dřevo prostě hoří mnohem rychleji, a připraví tedy rychle roztopený krb pro přiložení tvrdého dřeva, která vydrží hořet déle a my pak nemusíme tak často přikládat. Tvrdé dřevo však můžeme nahradit i dřevními či kůrovými briketami, které vydrží hořet srovnatelně dlouho, ne-li ještě déle.

Které brikety hoří nejdéle

Kůrové noční brikety EXTRALONG jsou nejdéle hořící brikety – hoří a žhnou až 10 hodin a jsou charakteristké svou tmavě hnědou až černou barvou stromové kůry s nejvyšším možný slisováním, které oproti běžným briketám hoří a žhnou až dvojnásobně delší dobu, proto jsou vhodné pro noční topení.

Jak dlouho hoří jedna briketa

Brikety mají obvykle schopnost hořet déle než palivové dřevo. Doba hoření závisí na tom, jak kvalitně jsou piliny slisované i na typu použité dřeviny. Listnaté stromy hoří déle. Obvykle se udává doba hoření briket 3-5 hodin (kůrové brikety až 10 hodin).

Kdy dát brikety

Brikety dosáhly správné teploty tehdy, když jejich povrch ze všech stran pokrývá jemná vrstva šedého popela, v případě dřevěného uhlí stačí, když jsou všechny uhlíky žhavé po okrajích.

Jakou teplotu vydrží sklo

Pro různé druhy skel platí různé limity pro schopnost odolat rozdílu teplot bez poškození. Teplotní limit pro drátosklo je 23 °C, pro běžné plavené sklo float s řezanými hranami 25–30 °C, běžné plavené sklo float s broušenými hranami 35–40 °C a tepelně tvrzené neboli kalené sklo odolá teplotnímu rozdílu až 200 °C.

Čím čistit sklo v krbu

Pro čištění skel krbu vám doporučujeme používat originální přípravek pro čištění skel HARK. Je velmi účinný a jeho aktivní pěna nestéká po skle. Při čištění tak nenadělá žádný nepořádek, a přitom bude sklo jako nové. Chemické čističe skel používejte velmi opatrně a zamezte jejich kontaktu s jinými povrchy než se sklem.