Na co kreslit střih?

Na co překreslit střih

KREJČOVSKÁ KŘÍDA

Bílá křída není tak agresivní, u ní problémy ani moc neshledávám, ale nejhorší je modrá křída. Ta ze světlých látek opravdu pustit nechce, dokonce z některých nechce pustit ani po několika vypráních. Výhodou používání křídy je snadné přenášení střihu z látky na látku.
Archiv

Jak ukládat střihy

Někdo velké střihy stočí do roličky a zajistí gumičkou, vloží do papírového tubusu a nebo třeba do ruličky od toaleťáku 🙂 . Můžete je nechat také takto “navolno” viset, pokud k tomu máte odpovídající skladovací prostory:-) Většina švadlenek ale střihy spíše skládá. Velmi časté je vložení střihu do euroobalu.

Jak si vytvořit vlastní střih

Střih si můžeme z papíru vystřihnout a začít klást na látku. Látku složíme lícem na líc na sebe, pevný okraj na pevný okraj. Díly které se stříhají bez švu na středu, ale jako v kuse celé, v našem případě ZD a sedlo, přikládáme k zahnutému okraji přesně kraj střihu na kraj složené látky.

Jak správně položit střih na látku

Střihové díly lze na tkaninu umisťovat třemi způsoby: po směru osnovy, kolmo ke směru osnovy (po směru útku) a v šikmém směru. V každém směru se tkanina chová jinak. Zatímco ve směru vlákna je nejpevnější a nejstabilnější, tak naopak v šikmém směru pruží a splývá.

Jak odstranit krejčovskou křídu

Krejčovské mýdlo – křída je krejčovské mýdlo (křída), které se používá pro přenášení střihu na látku. Značení lze odstranit přežehlením nebo vodou. Krejčovské mýdlo (křída mýdlová) zmizí při žehlení nebo při vyprání (vodou).

Jak poznat osnovu a útěk

Kdybyste si nevzpomněli, tak vám sem radši hodím obrázek. Je tam vidět nitě, které vedou shora dolů, to je tzv. osnova a přes ně se provléká člunek s nití. To jsou ty nitě, co jsou křížem přes osnovu a říká se jim útek.

Jak skladovat nitě

Duhové žíhané nitě nelze nechat zastrčené v krabičce, musí být vidět na poličce:-) Speciální typy nití, které mají malé špulky si dávám do krabiček v rámci systému Ikea. Nitě mám v pracovně oddělené vždy podle typu, abych nemusela hledat např. nitě na rifle nebo pružné nitě mezi ostatními polyesterovými.

Co je Draping

Existuje však druhá možnost, která má jednu podstatnou výhodu – modely si nemusíte jen představovat, ale centimetry nebo milimetry ubíráte či přidáváte přímo, jak vám střih vzniká pod rukama. Anglicky se tato technika nazývá draping, francouzsky moulage, česky se za První republiky používalo slovo aranžování.

Jak si zvětšit střih

Zkrácení/prodloužení střihu

Na prodloužení používám tenké pásky, které jsou vystřižené buď z okrajů hotového střihu nebo ze střihového papíru. Ráda používám řezací podložku, kdy střihem prosvítají na sebe kolmé linie, takže nemusím linii střihu rýsovat a mohu ji rovnou provést řezacím kolečkem.

Jak poznat osnovu

Osnova bývá, většinou z více zakroucených nití, má často větší dostavu a téměř vždy má větší napětí, tzn. že vypáraná nit je méně zvrásněná. Osnovní niti mají větší pevnost nežli niti útkové. U pestře snovaných tkanin lze většinou osnovu poznat podle barevných podélných pruhů.

Jak umýt křídu

@astoret křída jde normálně houbičkou a vodou, stejně tak tužka (ta jde i vygumovat), horší jsou voskovky, ty musíš vzít co nejdřív teplou vodou s jarem.

Čím psát na látku

Mezi stálé popisovače patří fixy, gelové barvy, pastelky, tekuté barvy všechny určené na textil. Aplikace těchto popisovačů se řídí vždy návodem na obalu. Většinou se fixují žehličkou a pro prodloužení stálosti barvy mají omezenou teplotu praní.

Co se sije z Popelinu

Používá se na košile, halenky, sukně, šaty, ale i domácí textil a dekorace. Kromě bavlněného popelínu se můžeme potrkat i se směsovým, vlněným i hedvábným. Z popelínu si s námi můžete třeba ušít: zástěrku, tuniku, šaty, sukni, kalhoty, košilové šaty atd.

Co ušít z flanelu

Z našeho nádherně měkkého, mírně počesaného bavlněného flanelu si můžete ušít nejen typické flanelové košile, ale i měkké a hebké ložní prádlo nebo pohodlné pyžamo pro chladnější období. Flanelová metráž je oboustranně počesaná a je proto velmi měkká na omak i na pohled.

Jak skladovat jehly

Jehly bez krytu (ale i ty zakryté) je třeba skladovat pevné nádobě, u které nehrozí propíchnutí.

Jak ušít jednoduchou halenku

Návod na ušití jednoduché halenky ze šátkůŠátky položíme lícovou stranou k sobě.Od středu šátku si na obě strany odměříme 15 cm pro výstřih.Sešpendlíme ramenní švy a sešijeme na stroji.Po vyznačení velikosti rukávu si od jeho konce nakreslíme boční šev.Sešijeme po čarách a švům ponecháme jen dvoucentimetrový okraj.

Jak zkratit Naramenici

Náramenici zkraťte od průramku o tolik, o kolik potřebujete. Dále vykreslíte nově vzniklý tvar průramku. O tolik, o kolik zkrátíte náramenici musíte zvýšit rukávovou hlavici, tu zvyšujeme od jejího vrcholu.

Jak prodloužit seď u kalhot

Sed je moc nízký

Pokud máte již ušito a kalhoty jsou nízké, můžete vršek kalhot opravit přidáním sedla – a to tam, kde potřebujete kalhotám přidat. Většinou v zadním sedu, ale můžete přidat i vpředu. Nemusíte přidávat rovnoměrně. A důležité je opět zachovat výšku úprav na bočních dílech na předním i zadním stejně.

Jak odstranit mastnotu z omítky

Pomůže i ocet

Připravte si sprej z octa a vody v poměru 1 ku 1. Nejprve postřik vyzkoušejte na nějakém méně nápadném místě, zda to vaše malba unese. Pokud ano, pak jej nastříkejte na mastné fleky na zdi a nechte zhruba deset minut vsakovat. Poté skvrny setřete vlhkým hadříkem.

Jak se Zažehluje barva na textil

Zažehlujte tak, aby žehlička nepřišla do styku s barvou a to ani po jejím zaschnutí. Zažehlení se provádí z rubu nebo přes pečící papír, zamezíte tím přenos barvy na žehličku nebo žehlící prkno. Teplotu žehličky nastavte podle typu textilie. Po fixaci jsou barvy více odolné běžnému užívání a také praní v pračce.

Jaká barva drží na textilu

Nejlepšími barvami na textil jsou akrylové barvy, které jsou vyráběné na bázi polymerů. To znamená, že pigment neprochází skrze vlákna, ale pokrývá je „ochrannou fólií“. Struktura textilie se stává hustší a ztrácí svou pružnost.

Co se šije z plátna

Látky a jejich využitíBavlna – plátno.Pro nás je nejlepší využití na tašky,závěsy, povlečení, polštáře, polštářky, kojící polštáře, kapsáře, plenkovníčky, mantinely do postýlky a většinu dekorací.Výborně se ale hodí i na šití sukýnek a šatiček.Plátno je nejjednodušší základní typ vazby tkaniny.

Kam se zbytky látek

Nejlepší cestou je darovat látky do některé z integračních dílen, které pracují se zdravotně postiženými nebo sociálně znevýhodněnými lidmi. Často se totiž v rámci terapie věnují šití nějakých drobností, které potom prodávají. V takových provozech jsou vděční za jakékoli materiály a množství.

Jak uložit nitě

Duhové žíhané nitě nelze nechat zastrčené v krabičce, musí být vidět na poličce:-) Speciální typy nití, které mají malé špulky si dávám do krabiček v rámci systému Ikea. Nitě mám v pracovně oddělené vždy podle typu, abych nemusela hledat např. nitě na rifle nebo pružné nitě mezi ostatními polyesterovými.

Jak USIT halenku že satku

Halenku přeložíme podélně napůl, přišpendlíme a podle prvního obkreslíme boční šev na druhé straně. Sešijeme po čarách a švům ponecháme jen dvoucentimetrový okraj. Boční švy rozžehlíme, aby se nám s nimi dále lépe pracovalo. Začistíme je buď na overlocku nebo na běžném stroji entlovacím stehem.