Puerto Rico Crypto

Kryptowaluta nie jest obca kontrowersjom. Wiąże się to z obszarem handlu niewykrywalnymi, niefizycznymi pieniędzmi – często ich stosami. Pierwszym wielkim roszczeniem Bitcoina do sławy była waluta wybierana na czarnym rynku Silk Road. Giełdy kryptowalut są nadal w dużej mierze nieuregulowane, co sprawia, że ​​taktyki rynkowe, takie jak pompa i zrzucanie, są powszechne. Przynajmniej jeden handlarz został złapany za sprzedaż fałszywych, fizycznych tokenów „Bitcoin” na ulicach Nowego Jorku.

Jednak pośród całej dziwności i zachwytu otaczającej kryptowalutę, Brock PierceWyróżnia się projekt Sol. Tłum niezwykle bogatych graczy kryptowalutowych chce zmienić zakątek Puerto Rico w miasto przyszłości, zbudowane wokół technologii blockchain. Jednak ten kryptowalutowy plac zabaw dla milionerów Bitcoin przyciąga wiele negatywnej uwagi ze względu na swoją neokolonialną konfigurację i czasami podejrzanych liderów.

Puerto Rico Crypto

„Eternal Boy Paradise”

Sol nie była oryginalną nazwą projektu. Pierwotna nazwa przewidywanej gminy kryptograficznej miała brzmieć „Puertopia”, prawdopodobnie portmanteau Puerto Rico i utopii.

Jednak „Puertopia” brzmi bardzo podobnie do łacińskiego wyrażenia oznaczającego raj z dzieciństwa lub wieczny raj dla chłopców, więc programiści szybko zmienili nazwę na „Sol”, łacińskie słowo oznaczające słońce.

Początkowe określenie staje się nieco ironiczne – i może nieco złowieszcze – biorąc pod uwagę, że frontman projektu Sol to były aktor dziecięcy i przedsiębiorca blockchain Brock Pierce.

Młody Gordon Bombay

Pierce zadebiutował w serialu „The Mighty Ducks”, w którym grupa słabszych hokejowych bachorów bierze udział w mistrzostwach regionalnych, igrzyskach olimpijskich i nie tylko. Pierce wcielił się w młodzieńczą wersję cynicznego trenera hokeja, który stał się krzepiącym sercem Gordona Bombaju. Zagrał także w „First Kid” i kilku innych projektach.

Następnym razem, gdy Pierce pojawił się w hollywoodzkich nagłówkach, był oskarżony w sprawie domniemanego związku seksualnego z dzieckiem.

Pierce był wiceprezesem wykonawczym w ukochanej firmie dot-com Digital Entertainment Network w 2000 roku, kiedy to został oskarżony o to, że firma była w centrum dziecięcego ringu seksualnego z udziałem wielu graczy z Hollywood. Pierce ostatecznie zrezygnował z firmy i przeniósł się do Hiszpanii wraz z innymi dyrektorami Digital Entertainment Network. Pierce później rozliczał się z jednym oskarżycielem za 21 600 dolarów.

Brock Pierce

Brock Pierce na dachu klasztoru, hotelu San Juan w Puerto Rico. Obraz z NY Times

Pierce założył Internet Gaming Entertainment podczas swojego pobytu w Hiszpanii. Firma pośredniczyła w oferowaniu walut w grach takich jak World of Warcraft i Diablo 3. Po tym, jak firma zaczęła tracić pieniądze po 2007 r., Pierce został zastąpiony przez Steve’a Bannona, byłego doradcę obecnego prezydenta Donalda Trumpa,.

Następnie Pierce ponownie wszedł do świata waluty cyfrowej, zakładając Blockchain Capital w 2013 roku. W 2014 roku został prezesem Fundacji Bitcoin, co spowodowało rezygnację 10 członków zarządu. Odchodzący członkowie zarządu podali brak przejrzystości jako powód odejścia, a także poprzednie zarzuty przeciwko Pierce.

Od tego czasu Pierce był centralnym punktem wielu kryptowalut, w szczególności Tether – kryptowaluty, która rzekomo jest powiązana z dolarem amerykańskim i przez niego wspierana, chociaż pojawiły się wątpliwości co do realiów stojących za tym mechanizmem. W szczególności kilku obserwatorów branży zwróciło uwagę, że Tether prawdopodobnie nie ma dopasowania dolara za Tether, który rzekomo ma.

Jest jeszcze jedna ważna rzecz, którą trzeba wiedzieć o Pierce. Jest bogaty. Bardzo zamożny. Forbes umieszcza go w pierwszej dwudziestce najbogatszych magnatów kryptowalut z szacowaną wartością netto od 700 milionów do 1 miliarda dolarów.

Tropical Crypto Paradise

To wszystko wraca do projektu Sol.

Portoryko od dawna jest rajem podatkowym dla emigrantów z USA. Mieszkańcy terytorium Stanów Zjednoczonych, które nie mają osobowości prawnej, nie płacą federalnych podatków dochodowych ani podatków od zysków kapitałowych. Ponieważ federalne przepisy dotyczące kryptowalut odzwierciedlają zasady dotyczące aktywów – to znaczy, że obowiązują zarówno długo-, jak i krótkoterminowe podatki od zysków kapitałowych – Puerto Rico stanowi lukratywne miejsce dla dużych posiadaczy kryptowalut.

Niektórzy liderzy projektów Sol starają się kupić ziemię w Puerto Rico pod swoje miasto. Przynajmniej niektóre raporty podają szacunkową liczbę na 250 000 akrów. Inni są zadowoleni z życia w ustalonych dzielnicach Puerto Rico, podczas gdy projekt się rozwija.

Portoryko

San Juan, Puerto Rico. Obraz z Cryptomarket360

Kontrowersje wynikają z koncepcji znanej jako kryptokolonializm. Pierwotnie termin ten nie miał nic wspólnego z kryptowalutą. Oznaczało to kraj, który uzyskał polityczną niezależność poprzez uzależnienie gospodarcze – Grecja i Tajlandia to dwa godne uwagi przykłady.

Termin wydaje się szczególnie trafny w sytuacji w Portoryko. Znaczna część wyspy wciąż toczy się od huraganu Maria, który wyrzucił energię elektryczną na całą wyspę. Wejdź do projektu Sol, który obiecuje potężną inwestycję w mieście dla ultra-bogatych – prawdopodobnie ze szkodą dla rdzennych Portorykańczyków.

Sol przeciwnicy i zwolennicy

Krytycy Sol to legion, a wiele z ich argumentów nie ma nic wspólnego z dawnymi problemami prawnymi Pierce’a.

Niektórzy określają to jako formę kapitalizmu katastroficznego. Portoryko, wciąż słabe po huraganie Maria, prawdopodobnie z zadowoleniem przyjmie każdy rodzaj inwestycji – zwłaszcza inwestycję, która obiecuje modernizację sieci energetycznej.

Nie jest jednak prawdopodobne, aby ulepszenia wytwarzania energii elektrycznej znacznie wykraczały poza samo Sol. Użycie i tworzenie bitcoinów pochłania duże sumy energii. Spore miasto działające całkowicie w technologii blockchain i wykorzystujące Bitcoin lub inne altcoiny do każdej transakcji zużywa znacznie więcej energii elektrycznej niż tradycyjne systemy.

Jeden członek Sol nie zgadza się z tą analizą. Przedsiębiorca Joshua Boles opisuje projekt jako niemal religijny. A jeśli nie jest wprost religijny, mówi, Sol jest z pewnością filantropem.

„Architektura technologii łańcucha bloków zapewnia poziom bezpieczeństwa i samorządności nowej generacji, które są nieodłączne od z góry określonych i ewoluujących protokołów, co jest dokładnie tym, czego potrzeba na tej pięknej wyspie” – napisał. „Bitcoin Grand WIZARD (BP)) [sic] uczynił mnie wierzącym, ponieważ odnosi się do tej konwersji do epoki, w której wszystko jest trwałe, dostępne, a zasoby są obfite. Połączenie z Doliną Krzemową, zwłaszcza z docelowymi gminami, z którymi osobiście współpracowałem wcześniej, i Puerto Rico, jest prawdopodobnie najpotężniejszym elementem tego wszystkiego, ponieważ rząd płaci zbyt dużo pieniędzy na ich infrastrukturę ”.

Boles dodaje, że Sol nie jest łupem pieniędzy kosztem Portorykanów, jak twierdzą niektórzy przeciwnicy. To projekt długoterminowy i dalekosiężny.

„Nie chodzi tu o chodzenie tam w celu zarabiania pieniędzy, chociaż zawsze jest to główny cel, jakim jest założenie fundacji i utrzymanie rzeczy w perspektywie długoterminowej, bardziej chodzi o szerzenie nowej religii” – napisał. „To religia pokoju, religia ekonomii, religia wszystkiego, co jest pięknem i wszystkiego, czego pragniemy dla tego świata”.

Nie z tego świata

Cele Sola są wzniosłe i co najmniej spotyka się z krytyką. Ma wszystkie zadatki na oryginalny film Netflix – frontman z (rzekomo) podłą przeszłością, dużą ilością pieniędzy, innowacyjną technologią i egzotyczną lokalizacją. W tej chwili nie jest jasne, co przyniesie przyszłość Solowi. Większość potencjalnych mieszkańców wciąż kręci się po dzielnicy Old San Juan w Puerto Rico, czekając na kolejny etap projektu. W międzyczasie wyspa kontynuuje odbudowę po zniszczeniu przez huragan Maria. Czy Sol mógłby potencjalnie przyspieszyć ten proces lub popchnąć go w nowym kierunku? Czy krypto-utopia na terytorium USA może wpłynąć na politykę kontynentu?

Jedno jest pewne dla Sol. Jego sukces lub porażka posłuży jako barometr globalnej przyszłości kryptowaluty. Jeśli Sol będzie się dobrze rozwijać, zapewni to przekonujący przypadek użycia dla przyszłych kryptocentrycznych miast. Jej bóle rozwojowe mogą zawierać mikrokosmos bardziej ogólnych problemów związanych z adopcją sfery. Z drugiej strony, jeśli Sol się rozpadnie, potwierdzi to tylko to, co wielu krytyków kryptowalut od dawna podejrzewało: Crypto to bańka, a bąbelki w końcu pękają.

Bibliografia

  1. https://www.reuters.com/article/us-bitcoin-foundation-resignations-idUSBREA4F02B20140516
  2. https://hackernoon.com/what-will-happen-when-the-shit-hits-the-fan-with-tether-f59f92fd8dca
  3. https://www.forbes.com/richest-in-cryptocurrency/#7506c3121d49
  4. https://www.nytimes.com/2018/02/02/technology/cryptocurrency-puerto-rico.html
  5. https://www.scribd.com/doc/63984222/Herzfeld-Crypto-Colonialism
  6. https://theconversation.com/bitcoin-rich-kids-in-puerto-rico-crypto-utopia-or-crypto-colonialism-91527
  7. https://steemit.com/puertorico/@joshuanboles/creating-puertopia-72-intense-hours-with-the-blockchain-grand-wizard
  8. https://en.wikipedia.org/wiki/Brock_Pierce
  9. https://www.forbes.com/sites/robertwood/2014/07/04/hate-taxes-move-to-tax-free-puerto-rico-stay-american-avoid-irs/#10694a736397