Blockchain Agriculture

W 2017 roku Frank Yiannas, wiceprezes ds. Bezpieczeństwa żywności w Walmart, kupił paczkę mango w jednym ze swoich sklepów, przyniósł ją z powrotem do centrali i powiedział swojemu zespołowi, aby dowiedzieć się, skąd pochodzi. Zajęło im to ponad sześć dni. Chociaż wcześniej był sceptyczny, Yiannas połączył siły z IBM, aby przetestować rozwiązanie blockchain. Przeprowadzenie tej samej próby z nową technologią skróciło czas śledzenia do niecałych dwóch sekund, a każdy postój w podróży mango był natychmiast widoczny.

Jeśli jednak cokolwiek, Walmart spóźnił się na mecz. Konglomeraty i start-upy oparte na pomysłach badają zastosowania technologii blockchain w rolnictwie od lat. Łańcuchy dostaw były, co zrozumiałe, jednym z najgorętszych obszarów rozwoju technologii blockchain, ponieważ obecny system (choć imponujący) jest nękany wieloma problemami, od przestarzałych rejestrów po kwestie etyczne.

Blockchain Agriculture

Problemy: skąd się wzięło to jedzenie i dokąd zmierza?

Na niektóre pytania nie ma odpowiedzi. Inne problemy mają rozwiązania, ale są one gdzieś zakopane w szafce na dokumenty. Rolnictwo należy do tej drugiej kategorii: gospodarstwa, przetwórcy, spedytorzy, dystrybutorzy i sprzedawcy detaliczni generują wiele danych, ale jest rozłożony na wiele silosów, co utrudnia znalezienie jakichkolwiek odpowiedzi. Brak pełnego obrazu łańcucha dostaw oznacza, że ​​kupujący i sprzedający często nie są optymalnie zorganizowani i prowadzi do znacznej nieefektywności – na przykład w postaci marnotrawienia żywności. Według badanie ONZ z 2011 r:

  • Około 1/3 całej żywności produkowanej na świecie jest marnowana. Jedynie w krajach bogatych odpady powstają po stronie konsumenta – większość z nich ma miejsce na etapie produkcji i dystrybucji.
  • Tylko zmarnowana żywność w Afryce Subsaharyjskiej wystarczyłaby na wyżywienie 300 milionów ludzi.
  • Łączna wartość utraconej żywności to prawie 1 bilion dolarów.

Inne kwestie, które nieustannie pojawiają się w łańcuchu dostaw produktów rolno-spożywczych, obejmują:

  • Fałszowanie żywności (żywność nieekologiczna jest dość łatwa do określenia jako ekologiczna)
  • Bezpieczeństwo żywności (E. coli w sałacie, tak jak miało to miejsce w maju 2018 r.)
  • Nieetyczne praktyki produkcyjne (niewolnicza praca)
  • Brak przejrzystości (kosztów, praktyk produkcyjnych itp.)
  • Niewydolność dystrybucji (żywność nie jest marnowana, ponieważ ludzie jej nie chcą; jest marnowana, ponieważ ludzie jej nie mogą dostać)

Problemy rolnicze, rozwiązania blockchain

Nieaktualne prowadzenie dokumentacji

Jest XXI wiek, ale niepokojąca ilość interesów jest nadal prowadzona na papierze – a globalny łańcuch dostaw nie jest wyjątkiem. Radzenie sobie z międzynarodowymi przepisami dotyczącymi importu i eksportu, bankami, zewnętrznymi audytorami i wieloma innymi podmiotami oznacza wylewanie dużej ilości atramentu na faksowanie do trzech różnych biur dla każdej transakcji. To fragmentacja i brak standaryzacji spowalnia działanie i utrudnia gromadzenie i analizę danych, co oznacza, że ​​prawie każdy problem z łańcuchem dostaw jest trudniejszy do rozwiązania.

Były już ruchy, aby zaktualizować te systemy, takie jak standard GS1, ale żadne rozwiązanie nie było dotychczas w stanie zaoferować tego, czego naprawdę potrzebuje łańcuch dostaw: wspólnego systemu prowadzenia dokumentacji i rozliczania transakcji, któremu mogą zaufać wszystkie zaangażowane strony. To tam projekty takie jak Agunity Agriledger, Pochodzenie, OriginTrail, Ripe.io, i Blockgrain wejdź. Każdy projekt skupia się na innym celu, ale ogólna idea jest taka, że ​​mogą one zapewnić dokładnie to, co opisano powyżej: ustandaryzowany, bezpieczny sposób śledzenia niezwykle złożonego systemu bez wymagania pełnej, jednoczesnej zgodności ze strony wszystkich zaangażowanych podmiotów. Ostatecznie mają nadzieję stworzyć bezpieczny, łatwo podlegający audytowi system, który może ograniczyć niepotrzebne dokumenty i usprawnić procesy weryfikacji i transakcje. Jeśli chodzi o to, chodzi o dobre prowadzenie dokumentacji; samo to będzie miało ogromny wpływ.

Zarządzanie łańcuchem dostaw Blockchain

Przeczytaj: Blockchain & Zarządzanie łańcuchem dostaw

Po stronie korporacyjnej, giganci łańcucha dostaw i transportu Dreyfus i Maersk już zaczęli eksperymentować z transakcjami i przechowywaniem danych w łańcuchu bloków, co może w przyszłości skończyć się interoperacyjnością i integracją z innymi systemami.

Identyfikowalność / przejrzystość

Sprawiedliwy handel, organiczny, „wolny od okrucieństwa”, „pozyskiwany etycznie” – jak dokładne są te etykiety? Nie tak konkretny, jak byś chciał: w większości łańcuchów dostaw jest tak wiele etapów, że stosunkowo łatwo jest oddzielić źródło od produktu. Przynajmniej byłoby miło mieć spokój ducha co do etyki żywieniowej, ale w poważniejszych sytuacjach, takich jak epidemie, poznanie źródeł mogłoby uratować życie w ciągu kilku sekund, a nie dni.

Potrzeba przejrzystości jest szczególnie podkreślana w takich projektach jak Pochodzenie, która opiera większość swojego modelu biznesowego na zwiększonym popycie na ekologiczną żywność pochodzącą z etycznych źródeł. Z powodzeniem przeprowadzili imponującą liczbę programów pilotażowych, z jednym z najbardziej udanych projektów śledzenie ryb z Indonezji. Proces został uproszczony do tego stopnia, że ​​rybacy mogli rejestrować swoje połowy w łańcuchu bloków za pośrednictwem wiadomości SMS, a każda partia była następnie śledzona poprzez przetwarzanie i dystrybucję, aż do sklepu. Biorąc pod uwagę wszystkie etapy, jednym z jasnych problemów jest to, ile czujników byłoby potrzebnych i jak dokładnie byłoby śledzone jedzenie, ale przynajmniej łańcuchy bloków, na które zezwolono, wykorzystują szybkie systemy konsensusu, takie jak Tratwa, możliwy.

Parzysty Coca-Cola bada możliwość wykorzystania łańcuchów bloków zachęcanie do etycznych praktyk pracy w łańcuchach dostaw cukru. Będą nie tylko rejestrować pracowników i kontrakty, ale także planować tworzenie zachęt, aby lokalni pracodawcy chcieli przestrzegać standardów.

Koszty transakcji i dostęp do rynku

Obecne łańcuchy dostaw tak naprawdę nie mają mechanizmów włączania drobnych rolników, aw zamian drobni rolnicy nie mają tak naprawdę możliwości uzyskania dostępu do szerszych rynków. To jeden z powodów Afryka Subsaharyjska widzi, że marnuje się tak dużo żywności—Po prostu nie mogą tego wysłać, gdzie będzie bardziej użyteczne. Nawet w bardziej rozwiniętych krajach, wiele umów dotyczących rolnictwa zawieranych jest na podstawie osobistego zaufania, uścisków dłoni i pośredników, co oznacza, że ​​istnieje większa niż potrzeba różnica między ceną rynkową a ceną, którą otrzymują rolnicy. Wejście na większe rynki jest po prostu niewykonalne dla drobnych rolników, zwłaszcza w regionach słabiej rozwiniętych, więc cykl się powtarza.

Agriledger jest jednym z największych i odnoszących największe sukcesy projektów agro-blockchain, które obecnie działają, a szczególnie interesują ich kwestie dostępu do rynku, budowania zaufania między rolnikami i spółdzielniami regionalnymi oraz zapewniania lepszego dostępu do usług finansowych. Inwestowanie w sprzęt rolniczy i zwiększanie skali są trudne, gdy nie masz dobrego sposobu na sprzedaż produktu, prowadzenie dokumentacji lub przekształcanie kapitału finansowego w kapitał fizyczny. Dotychczasowe programy pilotażowe firmy Agriledger były całkiem udane–jeden przypadek w Papui Nowej Gwinei wykazał, że dochody wzrosły nawet trzykrotnie po tym, jak rolnicy otrzymali dostęp do łańcucha bloków za pośrednictwem aplikacji.

Gracze

Większość sektorów blockchain ma dwie strony: znane, energiczne startupy, które próbują zaadaptować swoją platformę, oraz korporacyjne działy logistyczne, które po cichu budują blockchainy w swoich obecnych systemach. Blockchain w branży rolno-spożywczej nie jest tu wyjątkiem, więc oto krótkie podsumowanie jego obecnego stanu.

Wybitne aplikacje komercyjne

Wiele z tych platform ma wspólną platformę IBM Hyperledger Fabric – księgę z uprawnieniami, która jest bezpiecznie prowadzona przez zainteresowane strony. Nie jest to do końca ostateczna przejrzystość, ale jest dużo bliższa niż obecny system.

  1. Walmart: Umieścili mango na łańcuchu blokowym, a to prawdopodobnie nie koniec. Współpracował również z IBM i Tsinghua University nad projekt śledzenia chińskiej wieprzowiny.
  2. Dreyfus: Wykorzystano platformę blockchain do zawarcia dużego kontraktu na soję z chińskim dostawcą, radykalnie skracając czas transakcji.
  3. Coca-Cola: Tworzenie platform blockchain w celu zapewnienia etycznej produkcji cukru.
  4. Unilever: Współpraca z Provenance w celu śledzenia herbaty w Malawi
  5. Carrefour: Praca nad łańcuchem bloków, aby pomóc w śledzeniu pochodzenia produktu.
  6. Dole, Driscoll’s, Kroger, Tyson, Nestle, Golden State Foods, McCormick and Company i McLane Company: Współpraca z IBM przy tworzeniu rozwiązań do śledzenia łańcucha bloków.

Wybitne niezależne projekty / platformy

Uznając, że większość ich potencjalnych użytkowników korporacyjnych nie będzie chciała, aby dane ich łańcucha dostaw były transmitowane na cały świat, wiele niezależnych projektów wykorzystuje również pewną formę dozwolonego łańcucha bloków jako technologię podstawową. Przeprowadzili już całkiem interesujące eksperymenty, ale nie wiadomo jeszcze, czy będą w stanie prześcignąć obecnych graczy korporacyjnych.

  1. Agunity / Agriledger: Głównie skoncentrowany na zapewnieniu regionalnego i międzynarodowego rynku oraz dostępu do kapitału drobnym rolnikom (którzy dostarczają 80% żywności spożywanej w krajach rozwijających się). System działa głównie z wykorzystaniem prostych aplikacji na smartfony i prowadzili pilotażowe projekty kooperacyjne w Papui-Nowej Gwinei, Birmie, Kenii, Etiopii, Ghanie i innych krajach, wszystkie z pozytywnymi rezultatami, z dochodem nawet trzykrotnie większym. przypadkach.
  2. Pochodzenie: Pochodzenie koncentruje się przede wszystkim na zwiększaniu przejrzystości łańcuchów dostaw, dostosowując się do rosnącego globalnego zapotrzebowania na przyjazne dla środowiska i etyczne produkty. Ich projekt pilotażowy z powodzeniem wyśledził indonezyjskie ryby, a także prowadzili wiele na mniejszą skalę, od kokosów po produkty modowe. Zamiast być kompleksowym rozwiązaniem, chcą jednak wykorzystać łańcuch bloków jako uniwersalną warstwę rekordów, dostępną nawet za pośrednictwem wiadomości SMS, która może służyć jako sposób na zwiększenie interoperacyjności i udostępniania danych w łańcuchach dostaw.
  3. Blockgrain: Ten australijski startup szuka innowacyjnych sposobów na wyeliminowanie pośredników, wykorzystując łańcuchy bloków jako sposób na zapewnienie kupującym i sprzedającym bezpośredniego dostępu do siebie. Uruchomienie próbne w Queensland już z powodzeniem korzystało z systemu, prowadząc zapisy w łańcuchu bloków Blockgrain i rozliczając transakcje z tokenami ERC20 „AGRI”.
  4. io: Ten jest dla locavores. Zasadniczo działa jako sposób na połączenie rolników i kupujących w promieniu 250 mil, ułatwiając mniejszym rolnikom sprzedaż żywności i tańsze dla ludzi, aby ją kupić. Działa również jako sposób dla konsumentów na śledzenie ich żywności w czasie rzeczywistym, a nawet wdraża optymalizację trasy, aby obniżyć koszty wysyłki dla rolników, którzy w innym przypadku nie byliby w stanie pozwolić sobie na wysyłanie swoich produktów na rynek.
  5. io: Dojrzałe to kolejne rozwiązanie w zakresie łańcucha dostaw, ale szuka też możliwości śledzenia, co trafia do żywności. Korzystając z wielu czujników i śledzenia w czasie rzeczywistym, zasilanych przez łańcuch bloków, Ripe koncentruje się na tym, aby każdy najdrobniejszy szczegół produktu był całkowicie przezroczysty i możliwy do śledzenia od gospodarstwa do sklepu. Jak dotąd ich roszczenie do sławy to umieszczanie pomidorów na łańcuchu blokowym.
  6. OriginTrail: Ambitny projekt mający na celu integrację baz danych w łańcuchach dostaw z wykorzystaniem sieci spoza łańcucha bloków do zarządzania danymi oraz warstwy łańcucha bloków, w której przechowywane są dowody oparte na wiedzy zerowej.

Perspektywy

Technologia Blockchain nie jest magiczną kulą – bez względu na to, jak jest rewolucyjna, nadal pozostawi branże z pewnymi problemami. Interoperacyjność pozostaje problemem, ponieważ tak wiele konkurujących ze sobą projektów pochodzi z różnych perspektyw, a wdrożenie nie będzie łatwym zadaniem. Wiele projektów jest zależnych od szeregu czujników i technologii znakowania, które mogą jeszcze nie być stosowane, a to nie ułatwi rolnikom i kolejnym etapom łańcucha dostaw uruchomienia tego systemu.

To powiedziawszy, jest tak wiele firm i platform działających w tym sektorze, że wydaje się nieuniknione, że rolnictwo ostatecznie wykorzysta blockchainy w takiej czy innej formie. Chociaż mogą zaczynać się od małych, indywidualnych przypadków i na poziomie lokalnym, mogą być dokładnie tym, czego potrzebuje branża, ponieważ wydaje się, że niektóre części łańcuchów dostaw przeskoczyły do ​​tej pory kilka kluczowych części ery internetu. Ostatecznie miarą sukcesu blockchain jest to, ile dobrego może on zdziałać, a najlepiej, jeśli przyczyni się do stworzenia bardziej bezpiecznego i wydajnego świata..