Co to jest Blockchain

W 2008 roku anonimowa postać występująca pod pseudonimem Satoshi Nakamoto przedstawiła białą księgę opisującą szczegółowo określony protokół oprogramowania, który wkrótce stał się znany jako Bitcoin. Bitcoin jest zasadniczo kryptowalutą, która może być używana jako waluta cyfrowa do przeprowadzania bezpośrednich płatności i wymian online typu peer-to-peer. Jest to podobne do sposobu, w jaki wykorzystuje się pieniądze fizyczne lub fiducjarne, takie jak dolary lub euro.

  • Część 1: Co to są kryptowaluty
  • Część 2: Jak działają kryptowaluty

Bitcoin i wiele innych rodzajów kryptowalut jest zbudowanych na czymś, co nazywa się „Blockchain”, który jest zdecentralizowanym zapisem przeprowadzonych transakcji i stanowi podstawę tych nowych walut i platform oprogramowania. W tej części naszego przewodnika zagłębimy się dokładnie w to, czym jest blockchain i dlaczego jest tak potężny.

Co to jest Blockchain

Jak działa Blockchain?

Zasadniczo blockchain funkcjonuje jako bezpieczna, publiczna księga transakcji podobna do ksiąg rachunkowych i dzienników używanych przez firmy. Blockchain rejestruje i przechowuje wszystkie transakcje, które mają miejsce w jego sieci. Te transakcje są publicznie dostępne dla każdego. Nie podano jednak żadnych informacji na temat zaangażowanych stron ani celu ich cyfrowych transakcji walutowych. Wszystkie transakcje zachodzące w łańcuchu bloków są rejestrowane w tak zwanych „blokach”, które są szyfrowane przy użyciu bardzo złożonych algorytmów kryptograficznych.

Co to za bloki?

Aby lepiej zrozumieć, jak działają te klocki, wyobraź sobie prosty kawałek papieru do drukarki A4. Teraz przypuśćmy, że ma miejsce nowa transakcja; tej transakcji jest przypisanych kilka kluczy kryptograficznych, które wyglądają mniej więcej tak: „a3cfxc2e23asd…”. Ta hipotetyczna transakcja i klucz kryptograficzny są zasadniczo zapisane na naszym arkuszu A4. Gdy arkusz zostanie zapełniony kluczami dotyczącymi transakcji, po prostu odwróć arkusz i rozpocznij nowy „blok”. Wszystkie transakcje są opatrzone sygnaturą czasową i uporządkowane chronologicznie.

W jaki sposób Blockchain udowadnia, że ​​wszystkie transakcje są prawdziwe i autentyczne?

Osoby określane jako górnicy następnie sprawdzają te transakcje i bloki. Górnicy to użytkownicy, którzy wspierają sieć blockchain poprzez systemy komputerowe o dużej mocy. Używają swoich komputerów do rozwiązywania bardzo złożonych równań algorytmicznych związanych z każdą wymianą, aby zweryfikować dokładność i autentyczność transakcji. Górnicy są nagradzani w losowych ilościach bitcoinów za ukończenie bloku.

Blockchain, transakcje i bloki są synchronizowane przez internet i są widoczne dla każdego, kto ma dostęp do sieci. Jednak podmioty zaangażowane w transakcje typu blockchain pozostają publicznie anonimowe, a cel transakcji raportowanych w księdze pozostaje znany tylko zainteresowanym stronom.

Dlaczego ktoś miałby używać Blockchain?

Szybka odpowiedź na pytanie, dlaczego ktoś miałby używać łańcucha blokowego, jest taka, że ​​jest on całkowicie zdecentralizowany i nie podlega zasadom ani przepisom żadnego organu rządowego. Ze względu na zdecentralizowany charakter, blockchain wymaga od użytkowników polegania na indywidualnym i wzajemnym zaufaniu podczas angażowania się w cyfrowe transakcje walutowe peer-to-peer.

Ta decentralizacja, a także możliwość przeprowadzania bezpośrednich transakcji między sobą, całkowicie eliminuje potrzebę jakichkolwiek pośredników i stron trzecich, takich jak PayPal, Square, Intuit i instytucje finansowe, takie jak banki. Jest to ogólna poprawa w zakresie obsługi transakcji przez użytkowników, ponieważ za transakcje nie trzeba płacić żadnych opłat procentowych, a potrzeba biurokratycznych procesów jest skutecznie zniwelowana. Dzięki temu transakcje można przeprowadzać bezpieczniej, szybciej i taniej niż w przypadku tradycyjnych systemów wymiany.

Próby hakowania są daremne w stosunku do łańcucha bloków, ponieważ nie ma żadnego scentralizowanego organu, a nawet serwera zawierającego wszystkie informacje i transakcje. Tak więc, gdyby cyberprzestępca chciał siać spustoszenie w łańcuchu bloków, musiałby złamać określony blok; i nie tylko ten jeden blok, ale także wszystkie bloki, które go poprzedzały. Ten proces musiałby zostać zakończony dla każdej księgi rachunkowej zajmującej sieć, której liczba sięga milionów. Tak duży wysiłek w rzeczywistości nie jest możliwy, chociaż teoretycznie możliwy i nazwany „51% ataku„.

Zastosowania Blockchain Today

Wykorzystanie technologii blockchain może przynieść znaczące zmiany na światowych rynkach finansowych, platformach handlowych, logistyce i operacjach handlowych, systemach głosowania, umowach ubezpieczeniowych, usługach notarialnych, ubezpieczeniach zdrowotnych i wielu innych branżach i dziedzinach. Na przykład jedna z „Wielkiej Czwórki firm księgowych”, Ernst and Young, zainstalowała już bankomaty bitcoin wykorzystujące technologie blockchain. Zaczął również akceptować bitcoiny jako zapłatę za wszystkie swoje usługi księgowe, finansowe i konsultingowe.

Technologię Blockchain można również wykorzystać w celu zapewnienia organizacjom non-profit sposobu na rozpowszechnianie swoich celów i udzielanie im pomocy. Rachunek & Fundacja Melindy Gates już wykorzystuje blockchain jako środek do dostarczania informacji i pomocy finansowej ponad miliardowi potrzebujących. Wiele z tych osób nie ma dostępu do ogólnych rachunków bankowych i usług finansowych.

Wniosek

Technologie Blockchain to bezpieczna i zdecentralizowana platforma używana do rejestrowania transakcji na szerokiej gamie komputerów, co zapewnia, że ​​zapisami danych nie można manipulować, manipulować nimi ani zmieniać ich wstecz.

Blockchain już zakłóca ustalone platformy finansowe i giełdowe. Zdecentralizowany model, w ramach którego działa, można wykorzystać do rejestrowania i publicznego dostępu do transakcji cyfrowych zachodzących na całym świecie. Jednocześnie zapewnia użytkownikom anonimowe, bezpieczne, szybkie i wydajne transakcje bez konieczności interakcji z osobami trzecimi. Złożone kody kryptograficzne chronią dane, co zapewnia, że ​​rekordy nie mogą być modyfikowane, manipulowane ani usuwane.

Blockchain skutecznie przejmuje kontrolę nad transakcjami finansowymi i informacjami o użytkownikach od dużych korporacji i przekazuje je w ręce ludności.

Blockchain to wiodąca na świecie platforma wymiany zasobów cyfrowych, która obecnie działa 18 milionów portfeli aktywnych użytkowników które są używane do celów handlowych. Codziennie przetwarzają ponad 160 000 transakcji, z czego ponad 100 milionów jest przetwarzanych przez cały okres swojego istnienia.

Blockchain i kryptowaluty będą nadal się rozwijać, wraz z nowymi procesami biznesowymi i innowacjami wynikającymi z unikalnej technologii i aplikacji. Blockchain będzie nadal zakłócał rynki finansowe, ponieważ niewątpliwie zapewni jeszcze więcej korzyści osobom fizycznym, startupom, małym firmom i organizacjom. Nastąpi to naturalnie, ponieważ będzie się dalej rozwijać i przyciągać więcej uwagi użytkowników.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me