Przewodnik Litecoin

Litecoin (LTC) to jedna z najstarszych istniejących kryptowalut, która została uruchomiona w październiku 2011 roku jako rozwidlenie Bitcoina. Ma wiele takich samych cech jak Bitcoin, ale stara się być lżejszy i szybszy, w wyniku czego wykazuje krótsze czasy generowania bloków, wynoszące około 2,5 minuty. Pozwala to zarówno na szybsze rozliczanie transakcji, jak iz kolei na niższe opłaty transakcyjne niż w przypadku Bitcoin.

Witryna Litecoin

Zespół stojący za Litecoin opisuje go jako walutę internetową typu peer-to-peer, która umożliwia natychmiastowe, niemal zerowe płatności każdemu na świecie. Litecoin to otwarta matematycznie bezpieczna, globalna sieć płatności, która jest również w pełni zdecentralizowana. Zespół Litecoin stara się również wdrożyć technologię, która ulepszy kluczowe funkcje monety, w wyniku czego Litecoin cieszy się znacznym wsparciem branżowym, obrotem handlowym i płynnością, jest sprawdzonym środkiem wymiany i jedną z najbardziej uznanych walut cyfrowych w handlu internetowym i wydatki na internet. Litecoin ma na celu ułatwienie wzrostu codziennych transakcji cyfrowych, a także ma na celu działanie uzupełniające w stosunku do Bitcoin.

Kto za tym stoi?

Litecoin został opracowany przez Charliego Lee, byłego pracownika Coinbase, który rzucił pracę na giełdzie latem 2017 roku, aby skupić się na Litecoinie w pełnym wymiarze godzin. Lee przewidział stworzenie waluty, która byłaby komplementarna do Bitcoina i działałaby jako „cyfrowe srebro” w stosunku do statusu Bitcoina jako cyfrowego magazynu wartości podobnej do złota. Lee występuje jako wokalista i przejrzysty frontman projektu i często można go znaleźć dzieląc się swoimi przemyśleniami na szereg tematów wpływających na ogólną społeczność kryptowalut.

Zajmując się wszystkimi codziennymi operacjami związanymi z obsługą Litecoina, Lee jest również członkiem Fundacja Litecoin, organizacja non-profit zarejestrowana w Singapurze, która stara się promować Litecoin dla dobra społeczeństwa poprzez opracowywanie i promowanie najnowocześniejszych technologii blockchain. Fundacja składa się z:

  • Zarząd: Charlie Lee (USA), Xinxi Wang (SG) i Franklyn Richards (Wielka Brytania)
  • Dyrektor zarządzający: Charlie Lee
  • Dyrektor Operacyjny: Keith Yong (SG)
  • Sponsorowani programiści pełnoetatowi: Adrian Gallagher (thrasher, AU)
  • Programiści na pół etatu: Loshan T. (Wielka Brytania), Fan Yang (CN)

Litecoin składa się również z Litecoin Core zespół programistów, w skład którego wchodzą wszyscy programiści Projekt Litecoin a zarówno Fundacja Litecoin, jak i zespół Core ściśle ze sobą współpracują i dzielą się wsparciem technicznym i finansowym.

Funkcje Litecoin

Litecoin jest oprogramowaniem open source i jest otwarty na niezależną weryfikację plików binarnych i odpowiadającego im kodu źródłowego. Litecoin stara się również wdrażać postęp technologiczny, który pozwala mu utrzymać pozycję wiodącej kryptowaluty. Obejmują one:

Blockchain – Blockchain Litecoin jest przystosowany do obsługi dużej liczby transakcji w porównaniu do Bitcoin. Wdrażając częste generowanie bloków, Lightening i Segregated Witness (SegWit), sieć Litecoin obsługuje transakcje o dużym wolumenie bez konieczności modyfikowania oprogramowania w przyszłości. To sprawia, że ​​Litecoin jest bardziej wydajny dla sprzedawców i klientów, którzy korzystają z krótszych czasów potwierdzenia i niższych opłat.

Górnictwo – Litecoin wykorzystuje algorytm zwany Scrypt, który określa proces wydobywania nowych monet, a Scrypt pozwala na wyższy stopień przetwarzania równoległego i jest ogólnie bardziej dostępny dla nowych górników niż bardziej tradycyjny algorytm. Korzystanie ze Scrypt ułatwia wydobycie Litecoina bez użycia sprzętu wydobywczego opartego na ASIC potrzebnego do wydobywania monet za pomocą algorytmu SHA-256. Górnicy otrzymują obecnie 25 nowych Litecoinów na blok, ilość ta zmniejsza się o połowę co 4 lata lub w przybliżeniu co 840 000 bloków. Sieć Litecoin ma wyprodukować 84 miliony litecoinów, czyli dokładnie 4 razy więcej niż maksymalna podaż Bitcoina.

Integracja przemysłowa – Litecoin był pierwotnie rozwidleniem Bitcoina, w wyniku czego obie waluty nadal mają wiele takich samych cech. Dlatego Litecoin jest jedną z najlepiej zintegrowanych kryptowalut w sektorze i cieszy się szerokim zakresem wsparcia w całej branży. Litecoin jest dobrze obsługiwany przez giełdy, bankomaty, sprzedawców online i offline, kasyna internetowe i programistów. Jest również wspierany przez lojalną i pełną pasji społeczność.

Litecoin kontra Bitcoin

Bitcoin i Litecoin są ogólnie postrzegane jako komplementarne, a Litecoin często działa na rzecz wprowadzania zmian i ulepszeń, które mogą również przynieść korzyści sieci Bitcoin.

Litecoin skupił się na byciu szybszym i bardziej wydajnym niż Bitcoin i celowo dążył do przyjęcia go przez kupców i sprzedawców. Oprócz wdrażania częstego generowania bloków, Litecoin korzysta również z Lightening Network i Segregated Witness (SegWit), aby zagwarantować, że użytkownicy będą mogli polegać na sieci będącej w stanie obsługiwać dużą liczbę transakcji z dużą szybkością i niską koszt. Litecoin był również ostatnio używany do wykonywania pliku atomowa wymiana krzyżowa który umożliwia użytkownikom wymianę kryptowalut bezpośrednio za pomocą inteligentnego kontraktu i bez potrzeby korzystania z osoby trzeciej, takiej jak giełda.

Te ulepszenia dają Litecoinowi przewagę pod względem ogólnej wydajności; jednak jest prawie nieuniknione, że te funkcje zostaną ostatecznie włączone do łańcucha bloków Bitcoin.

Pomimo ugruntowania swojej pozycji w pierwszej piątce kryptowalut, Litecoin wciąż pozostaje w ślad za Bitcoin, jeśli chodzi o popularność. Bitcoin kosztuje obecnie około 7000 USD i posiada kapitalizację rynkową na poziomie około 117 miliardów USD, a także jest w stanie rejestrować 24-godzinne wolumeny transakcji do czterech razy większe niż jakakolwiek inna kryptowaluta. Litecoin ma obecnie kapitalizację rynkową na poziomie 3 mld USD i kosztuje około 60 USD (od 15 listopada 2017 r.).

Bitcoin jest postrzegany jako najlepszy środek przechowywania wartości, a sieć Bitcoin nigdy nie może przekroczyć 21 milionów monet. Litecoin może pomieścić do 84 milionów monet, a jego niższa cena sprawia, że ​​jest on bardziej odpowiedni do kupowania tanich towarów lub usług, a ponieważ kryptowaluty zbliżają się do masowej adopcji, powinno to pomóc Litecoinowi wypełnić lukę w stosunku do starszego brata.

Portfele Litecoin

Istnieje wiele różnych portfeli, których możesz użyć do przechowywania Litecoin, możesz je przechowywać w portfelu sprzętowym: zarówno Trezor, jak i Ledger obsługują Litecoin. Możesz również pobrać kilka portfeli z oficjalnej strony internetowej dla systemów Windows, Mac, Linux, Android, iOS i tak dalej.

Portfele Litecoin

Jak kupić Litecoin

Litecoin to jedna z zaledwie 3 kryptowalut, które można obecnie kupić za walutę fiducjarną Coinbase, co sprawia, że ​​jest to jeden z najłatwiejszych zakupów obecnie i dlatego atrakcyjny dla nowicjuszy w kryptowalutach. Możesz przeczytać naszą pełną recenzję Coinbase tutaj.

Zarejestruj się w Coinbase

Kupującym po raz pierwszy kryptowalutę zalecamy skorzystanie z Coinbase, aby dokonać pierwszego zakupu – jest łatwy w użyciu, w pełni regulowany przez rząd USA, dzięki czemu wiesz, że jest to jedno z najbezpieczniejszych i najbardziej renomowanych miejsc do zakupu kryptowaluty. Coinbase oferuje możliwość zakupu Bitcoin, Litecoin i Ethereum za pomocą karty kredytowej lub debetowej lub poprzez wysłanie przelewu bankowego. Opłaty są wyższe w przypadku kart, ale walutę otrzymasz natychmiast.

Podczas rejestracji będziesz musiał przeprowadzić weryfikację tożsamości, ponieważ muszą przestrzegać surowych wytycznych finansowych. Upewnij się, że korzystasz z naszego linku do rejestracji, gdy dokonasz pierwszego zakupu o wartości 100 USD, otrzymasz 10 USD w postaci darmowych bitcoinów.

Strona internetowa Coinbase

Aby rozpocząć, kliknij przycisk „Zarejestruj się”, gdzie zostaniesz przeniesiony do formularza rejestracyjnego, w którym będziesz musiał wpisać swoje imię i nazwisko, adres e-mail i wybrać hasło.

Coinbase wyśle ​​Ci następnie e-mailem link do weryfikacji konta e-mail, a po kliknięciu linku w e-mailu zostaniesz przeniesiony na stronę weryfikacji. Następnie musisz dodać swój numer telefonu i przesłać zdjęcie swojego dowodu osobistego – może to być paszport, prawo jazdy itp. Musisz również podać szczegóły płatności, aby w razie potrzeby dodać swoje konto bankowe lub kartę debetową lub kredytową – po krótkim czasie Twoje konto zostanie zweryfikowane i będziesz mógł dokonać pierwszego zakupu.

Weryfikacja Coinbase

Kup Litecoin

W Coinbase przejdź do zakładki „Kup / Sprzedaj” u góry, wybierz „Litecoin”, wybierz metodę płatności i wprowadź kwotę, którą chcesz kupić – możesz podać kwotę w dolarach amerykańskich lub liczbę LTC.

Kup Etherum

Zostaniesz poproszony o potwierdzenie transakcji, jeśli płacisz kartą, być może będziesz musiał przeprowadzić weryfikację u dostawcy karty. Gdy to zrobisz, Twój Litecoin zostanie dodany do Twojego konta i zalecamy przeniesienie go z giełdy do portfela, w którym kontrolujesz klucz prywatny.

Wyniki rynkowe

Przez większość swojego istnienia Litecoin był sprzedawany na ogół po cenach od 3 do 4 USD, a kapitalizacja rynkowa nie przekraczała 200 mln USD. Wartość LTC doświadczyła gwałtownego wzrostu zimą 2013 r., Ale wkrótce spadła do normalnego poziomu. Przez długi czas utrzymywał się na stabilnym poziomie i do marca 2017 r. Nadal utrzymywał się na poziomie 4 USD. Jednak Litecoin wkrótce zaczął gwałtownie rosnąć i nieustannie wyznaczać nowe, wszech czasów wysokie ceny. Osiągnął on szczyt we wrześniu, kiedy LTC osiągnął wartość ponad 80 USD i osiągnął pułap rynkowy w wysokości około 4,2 mld USD, przy 24 wolumenach transakcji na poziomie około 1 mld USD..

Litecoin miał dobrą pozycję, aby skorzystać na światowym wzroście handlu kryptowalutami, ponieważ rynki kryptowalut w krajach takich jak Japonia i Chiny stały się bardziej rozwinięte. Jednak część obecnego wzrostu popularności można przypisać przyjęciu przez Litecoin takich funkcji, jak Lightning Network i Segregated Witness (SegWit), technologii, która umożliwiła sieci przetwarzanie większej liczby transakcji i wykorzystywanie jej w Internecie do płacenia za zakres towarów i usług. Wartość Litecoina znacznie wzrosła w ciągu 2017 r., A LTC obecnie kosztuje niecałe 60 USD, przy czym kapitalizacja rynkowa wynosi około 3 mld USD. Ponieważ rok 2017 okazał się przełomowym rokiem dla Litecoina, wielu analityków i obserwatorów chce zobaczyć, jakie kryptowaluty czekają w ciągu najbliższych kilku lat..

Przydatne linki