Jak dát mrkev do mrazáku?

Jak správně zmrazit mrkev

Dneska se totiž podíváme na to, jak zamrazit mrkev, tak, aby si zachovala chuť a barvu. Celý trik spočívá v předvaření mrkve a následným rychlým zchlazením. Tomuto procesu se říká blanšírování. Takto připravená mrkev vám bez problému vydrží až do další sezóny mrkve:-).
Archiv

Jak uchovat zeleninu v mrazáku

Nejpohodlnější je zmrazit zeleninu rozloženou na nějakém tácku a teprve potom ji překládat do sáčků – díky tomu se nám neslepí do jedné obrovské koule a později se s ní lépe pracuje. Každý sáček či misku bychom měli označit datem, kdy byl připraven.
Archiv

Jak zmrazit zeleninu na příkrmy

Kuchyňsky připravenou zeleninu vložíme do cedníku a ponoříme na 1 minutu do hrnce s vroucí vodou. Poté cedník vytáhneme a ihned propláchneme pod studenou vodou. U kořenové zeleniny přidáme trochu času navíc – podle velikosti minutu až dvě. Poté je dobré mražení neodkládat, ihned uskladnit do menších nádob a zamrazit.
Archiv

Jak nejlépe zpracovat mrkev

Mrkev do vývaru a na pyré stačí nakrájet na stejně velké větší dílky. Pokud chcete mrkev podávat samostatně, hodí se nejlépe šikmé středně silné plátky, které dobře vypadají a navíc se s nimi snadno pracuje. Mrkev do základu omáček a jídel můžete zase nastrouhat nebo nakrájet na malé kostičky.

Co se nesmí mrazit

8 potravin, které rozhodně nepatří do mrazáku: K ledu nepatří brambory ani některé sýry!Listové saláty. Jak najdeme na stránkách webového magazínu utopia.de, listové saláty jsou nejlepší čerstvé.Brambory.Měkký sýr.Ovoce a zelenina bohaté na vodu.Vejce.Mléčné výrobky.Česnek.

Jak dlouho uchovávat zeleninu v mrazáku

U zeleniny se před zmrazením doporučuje její blanšírování, díky tomu si zachová svou chuť, barvu i strukturu a déle nám vydrží v mrazáku, udává se 10 až 12 měsíců, zatímco u nepředvařené zeleniny je tato doba pouze 3 až 5 měsíců (jak na správné zmrazování zeleniny si můžete přečíst zde: Jak správně zmrazit zeleninu).

Jak zmrazit zeleninu na polévku

Zeleninu rovnáme do mikrotenových sáčků (např. do 15 sáčků zároveň) – do každého vždy dáme odpovídající množství od jednotlivých druhů. Nebo všechnu zeleninu promícháme ve větší nádobě a směsí postupně naplníme sáčky nebo plastové nádobky. Sáčky stlačíme, abychom z nich odstranili přebytečný vzduch a zagumičkujeme.

V čem mrazit příkrmy

Zkušeným maminkám se osvědčila tvořítka na led – jejich malý obsah je ideální k zamrazování jednotlivých porcí. Nezapomeňte však vybrat tvořítko vyrobené z materiálu vhodného pro nejmenší děti a po naporcování příkrmu, tvořítko důkladně zabalte do uzavíratelného sáčku nebo do potravinářské folie.

Proč se nesmí mrazit brambory

Co nezmrazovat. Nezapomeňte, že byste neměli zamrazovat příkrm z brambor. Škroby se mrazením mění na cukry, čímž se mění i výživová hodnota potraviny. Také vzniká solanin a navíc se výrazně k horšímu mění i chuť a konzistence brambor.

Co s přebytkem mrkve

Vyryté, nepoškozené kořeny bez natě buď vložíme do mikrotenových sáčků, zavážeme je gumičkou a skladujeme pověšené na háčcích, anebo mrkve založíme do vlhkého písku. Zdravé kořeny s šetrně oddělenou natí zakládáme do bedýnek naplněných vlhkým pískem. Kořeny by se neměly dotýkat.

Jak správně skladovat mrkev

Pokud máte k dispozici prostorný sklep, skladujte kořenovou zeleninu v něm, zapíchnutou v přepravce s pískem, stejně jako to dělaly naše babičky. Například mrkev takto vydrží i více než půl roku. Nezapomeňte však na kontrolu v průběhu skladování. Občas je potřeba písek pokropit a zkontrolovat stav zeleniny.

Jakou zeleninu Nemrazit

Ovoce a zeleninu s vysokým obsahem vody, například rajčata, okurky, ředkvičky, mnoho salátů, hroznové víno, všechny druhy melounů a další bobulovité a tropické ovoce, je lepší nemrazit. Po rozmrazení mají obvykle kašovitou konzistenci.

Jak zmrazit jablka

Dokonce i jablka můžete dát do mrazáku. Jablka můžete zamrazit celá i nakrájená, se slupkou i bez slupky. Záleží jen na vás, jak je budete chtít využít. Například takový sáček oloupaných jablek nakrájených na kostičky, je pro přípravu jablkového koláče či štrúdlu jako stvořený.

Jak připravit mraženou zeleninu

Chcete-li zachovat zmrazené zelenině krásně sytou barvu, pak se vyplatí ji po přípravě v páře či blanšírování ještě krátce zchladit. U přílohové by zase teplota kuchyňské úpravy neměla přesáhnout 100 °C. Mrazenou zeleninu je třeba připravovat jako italské těstoviny, tzv. al dente, tedy na skus.

Jak dlouho skladovat příkrmy v mrazáku

Neskladujte je však v mrazáku příliš dlouho, doba kolem 2 měsíců se uvádí jako maximální. Kupované příkrmy můžete i po otevření skladovat v lednici po dobu 2 dnů, což bývá doba, kdy skleničku i spotřebujete (nejmenší skleničky pro miminka od ukončeného 4. měsíce mají 130 g).

Co se nesmí zmrazit

Do mrazáku nepatří ani potraviny s vysokým obsahem vody a soli. Kromě zeleniny jako je například okurek, nedávejte do mrazáku ani šunku a další uzeniny. Mrazit byste neměli ani přílohy jako jsou rýže, kaše či vařené brambory. Celkově se ale mražení rozhodně bát nemusíte.

Jak zpracovat brambory do mrazáku

Zatímco vařeným bramborám se v mrazničce daří dobře, syrové brambory nevydrží, proto je nejlepší je před zmrazením uvařit. Uvařené brambory, uložené v sáčku nebo vzduchotěsné nádobě vhodné pro mrazení, vydrží v mrazničce 10 až 12 měsíců. Zmrazenou bramborovou kaši je nejlepší spotřebovat do jednoho až dvou měsíců.

Co se dá dělat z mrkve

Mrkev na oběd

Zkuste ji třeba doplnit hráškem a dušeným vepřovým, ke kterému se chuťově skvěle hodí. Anebo si ji dejte bez masa, jen s vařeným vajíčkem. Je to taky dobrá varianta. Mrkev zároveň může doplnit téměř jakoukoliv zeleninovou či luštěninovou polévku.

Co vyrobit z mrkve

Z mrkve se dá upéct spousta moučníků, ale i slaných dobrot pro celou rodinu!Mrkvový koláč Paradoxně dort z mrkve a ořechů je jeden z nejsladších a nejlepších dortů, které můžete jednoduše upéct.Mrkvové muffiny.Mrkvové kuličky.Mrkvové lívanečky.Mrkvový salát s jablky.Mrkvový krém.

Jak skladovat mrkev z obchodu

Pokud máte k dispozici prostorný sklep, skladujte kořenovou zeleninu v něm, zapíchnutou v přepravce s pískem, stejně jako to dělaly naše babičky. Například mrkev takto vydrží i více než půl roku.

Jak skladovat kupovanou mrkev

Ideální teplota pro skladování mrkve, petržele, celeru a červené řepy je kolem 2 až 5 °C. Vlhkost vzduchu by měla být kolem 70 až 80 %. Když bude zelenině příliš teplo, začne brzy obrážet a nať znovu poroste.

Co nesmí do mrazáku

Do mrazáku nepatří ani potraviny s vysokým obsahem vody a soli. Kromě zeleniny jako je například okurek, nedávejte do mrazáku ani šunku a další uzeniny. Mrazit byste neměli ani přílohy jako jsou rýže, kaše či vařené brambory. Celkově se ale mražení rozhodně bát nemusíte.

Jak správně zamrazit maliny

Maliny se dají také velmi snadno zamrazit a můžete si je potom skoro jako čerstvě vychutnat i v zimním období. Před tím, než malin zamrazíte, jemně je opláchněte a osušte. Plody můžete do jedné vrstvy naskládat na tác, anebo je zamrazovat ve formě drti, kterou lze následně využít jako ochucovadlo do pokrmů.

Jak zmrazit jablka na strudl

Dokonce i jablka můžete dát do mrazáku. Jablka můžete zamrazit celá i nakrájená, se slupkou i bez slupky. Záleží jen na vás, jak je budete chtít využít. Například takový sáček oloupaných jablek nakrájených na kostičky, je pro přípravu jablkového koláče či štrúdlu jako stvořený.

Jak udělat Mrazenou zeleninu na pánvi

Restovaná zelenina – postup:

Cuketu, žampiony a česnek pokrájíme na plátky. Cibuli a papriku na proužky. Na pánvi rozehřejeme řepkový olej, přidáme zeleninu, zakápneme ji octem, mírně osolíme, opepříme a za stálého míchání opékáme až začne restovaná zelenina měknout.