Bitcoin Gold ASIC

Bitcoin Gold, widelec bitcoinów, który rzekomo został stworzony, aby odsunąć bitcoin od centralizacji wydobycia, a ASIC właśnie ogłosił że będą zmieniać algorytm wydobywania, aby opierać się nowemu Górnicy Equihash ASIC. Nowy algorytm, o nazwie Equihash-BTG, jest pod pewnymi względami podobny do oryginalnego algorytmu, który jest nadal używany przez Zcash, ale został zaprojektowany tak, aby był wyjątkowo trudny w pamięci.

Dylemat Bitcoin Gold

Bitcoin Gold zawsze miał coś w rodzaju skalistego życia. Został uruchomiony wkrótce po niewiarygodnie popularnym Bitcoin Cash, co doprowadziło wielu do podejrzeń, że była to tylko próba zdobycia gotówki. Co gorsza, waluta stała się również przedmiotem poważnych kontrowersji w postaci rzekomej kopalni, która miała zapłacić twórcom waluty książęcą sumę. Później nazwali to „wyposażenie premine„.

Bitcoin Gold

W ostatnich miesiącach sieć Bitcoin Gold padła ofiarą 51% ataku, który był nie tylko udany, ale najwyraźniej bardzo zyskowny dla sprawcy. Sprawca był w stanie uzbroić NiceHash i zdominować sieć.

Niedawno ceny monet Bitcoin Gold spadły dramatycznie o blisko 85%. W chwili prasowej Bitcoin Gold kosztuje tylko około 40 USD za sztukę, z poprzedniej stałej ceny około 200–300 USD za sztukę.

Aby uzyskać więcej informacji na temat Bitcoin Gold i jego pochodzenia, zapoznaj się z naszym artykułem na ten temat tutaj.

O krok do przodu

Nowy algorytm wprowadzany do waluty ma na celu osiągnięcie dwóch rzeczy. Po pierwsze, celem jest zapewnienie większej rezystancji ASIC w sieci.

W post na blogu zatytułowany „Odpowiedź na zagrożenie ASIC”, który został opublikowany 4 maja tego roku, grupa wyraziła zamiar odejścia od obecnego algorytmu, zanim stworzone przez Bitmain koparki Equihash zostaną upublicznione. Zespoły zacytowały niedawną decyzję Monero o odejściu od urządzeń Bitmain ASIC i twierdziły, że główną inspiracją dla nich był sukces hard forka Monero.

Zgodnie z oficjalnym wpisem na blogu, oryginalny algorytm został zaprojektowany tak, aby był na tyle trudny, aby zapobiec opłacalności wydobycia ASIC „przez dłuższy czas”. Zasadniczo chodziło o stworzenie algorytmu, którego wydobycie wymagałoby niezwykle kosztownego układu ASIC. Takie urządzenie byłoby tak drogie, że praktycznie nie można by na nim zarobić.

Jednak teraz, gdy górnicy Equihash są już w drodze, zespół odpowiedział zaktualizowaną wersją algorytmu, który będzie wymagał, mówiąc słowami, „dramatycznie większej ilości pamięci do uruchomienia – o wiele więcej, niż sądzimy [Equihash-BTG] ASIC] przez jakiś czas będzie niemożliwie nieopłacalny ”.

Walka z 51% atakami

Drugim celem systemu jest zwalczanie 51% ataków ze strony uzbrojonego dystrybutora haszyszu, takiego jak NiceHash.

Jak kopać za pomocą NiceHash

Jak kopać z Nicehash

Jeśli kryptowaluta typu proof-of-work ma algorytm, który może być zasilany przez układy ASIC, a szybkość mieszania w sieci nie jest sama w sobie wystarczająco wysoka, wówczas atak 51%, jeśli jest opłacalny, staje się nieunikniony. Przejście na ten nowy algorytm odporny na ASIC może zapobiec lub przynajmniej uczynić takie ataki znacznie mniej opłacalnymi lub dochodowymi.

Pod tym względem Bitcoin Gold może nadal być narażony na ataki 51%, ponieważ ich algorytm wydobywczy jest nadal zaprojektowany do wydobywania przez standardowy sprzęt GPU, którego wystarczające współczynniki hash mogą być nadal wynajmowane do ataku.

Inne monety, które ostatnio zostały zaatakowane, stosują różne strategie ochrony. Na przykład GameCredits korzysta z Komodo w celu okresowego stemplowania lub notarialnego poświadczania łańcucha bloków, aby w przypadku ataku można było przywrócić prawidłowy i zweryfikowany łańcuch.

Długa droga

Bitcoin Gold znajduje się w interesującej pozycji, ponieważ chociaż ma nieco negatywną historię i rosnącą ilość złej prasy, nadal zajmuje dość wysoką pozycję w umysłach wielu traderów i inwestorów.

Na przykład jest to jeden z niewielu aktywów, które są obecnie wymienione do śledzenia w nieskończenie popularnej aplikacji do handlu akcjami Robinhood, która planuje rozpocząć handel kryptowalutami w najbliższej przyszłości..

Jeśli Bitcoin Gold może zmienić sytuację, mogą odkryć, że ich aktywa znów staną się popularne. Będą jednak musieli odróżnić się od innych popularnych projektów proof-of-work odpornych na ASIC, takich jak Vertcoin, który obecnie jest sprzedawany po znacznie niższej cenie za sztukę i ogólnie cieszy się lepszą reputacją.