Bitcoin

Jaki to był dzień dla rynków Bitcoin i kryptowalut. W czwartek wiodący handel kryptowalutami był na absurdalnych poziomach na niektórych wiodących platformach ze względu na szereg wzorców technologicznych.

Niektórzy twierdzą, że dziesiątkuje to wszelkie szanse, że fundusz ETF (ETF) trafi na rynek, przynajmniej w USA..

Bitcoin

Rynek Bitcoin szaleje

W czwartek po południu Coinbase Pro, trzecia co do wielkości „legalna” giełda spot Bitcoin w branży, nagle spadła. Według handlowców na Twitterze i stronie statusu Coinbase niektóre aspekty witryny nagle przestały działać, a mianowicie usługa Bitcoin-to-US firmy. rynek dolara. Pojawiły się również doniesienia o błyskawicznym załamaniu wymiany do 200 dolarów.

W tym samym czasie niektóre rynki Bitcoin zaczęły drukować bardzo dziwne wzory wykresów w krótkoterminowych ramach czasowych. Poniżej znajduje się obraz opublikowany przez handlarza kryptowalutami, który pokazuje, że cena Bitcoina na giełdach takich jak BitMEX i OkCoin oscylowała w dziwnym wzorze, rosła w górę i rozbijała się o dziesiątki dolarów minuta za minutę, a wszystko to bez rymu i powodu . Osoba, która zamieściła to zdjęcie, nazwała akcję price action „whipsaw [ing]” – cokolwiek to znaczy.

Niektórzy twierdzili, że było to niektóre algorytmiczne rachunki handlowe „oszalałe” z powodu problemów technicznych Coinbase Pro, podczas gdy inni twierdzili, że była to dziwna próba manipulacji, ponieważ miesięczna świeca październikowa zbliżała się do końca.

W końcu ta dziwna akcja cenowa ustała. Ale szaleństwo nie dotyczyło użytkowników Deribit, popularnej platformy pochodnych kryptowalut, używanej do stosowania dźwigni finansowej w transakcjach.

O godzinie 21:00 UTC, jego wiecznego produktu swap Bitcoin, cena Bitcoina spadła do 7700 USD – około 15% niższej niż ceny rynkowe w tym czasie – w ciągu kilku sekund. To nie była tylko wizualna usterka, ponieważ użytkownicy zgłaszali, że ich otwarte pozycje zachowywały się w dziwny sposób w czasie awarii.

Ze względu na moment, w którym to wszystko nastąpiło, niektórzy zwrócili uwagę na powiązania między nagłym przestojem Coinbase Pro a załamaniem cen na rynku Deribit. Nie jest jasne, czy tak jest, ale Deribit ogłosił, że ten błyskawiczny krach był produktem ubocznym problemów z obliczeniami z indeksem cen Bitcoin – Coinbase jest w szczególności jednym z rynków, z których Deribit czerpie informacje, aby uwzględnić swój indeks.

W tym samym okresie miała miejsce rzekomo (według znanego tradera Sicariousa) absurdalna akcja cenowa na innych giełdach, w tym ruch z 9000 USD do 15000 USD na 6500 USD na jednej giełdzie.

Podsumowując:

Coinbase spada, a na 1-metrowych wykresach pojawia się dziwny algo z biczowej piłki.@DeribitExchange yolo spada do 7200 $

Bybit osiąga co najmniej 8 tysięcy dolarów.@BTSEcom osiąga 15 000, a następnie 6,5 000 (lol)

Czy coś mi brakuje? #bitcoin

– sicarious (@Sicarious_) 31 października 2019 r

Rzeczy wracają do normy

Chociaż wielu wciąż jest wstrząśniętych tą dziwną serią wydarzeń, sytuacja wraca do normy. Coinbase Pro ma teraz ponownie aktywny rynek Bitcoin, aczkolwiek z ponad godzinną przerwą w handlu na wykresie. A Deribit tak ujawnił że będzie zwracać inwestorom ze stratami wartość ponad 1,3 miliona dolarów bitcoinów „w wyniku wydania danych do obliczenia indeksu BTC około godziny 21:00 czasu UTC 31 października 2019 r. Fundusz Deribit Insurance nie zostanie wykorzystany do pokrycia tych strat, ale rekompensata zostanie być objęte przez Deribit. ”

Bitcoin ETF, mam rację?

Jak wspomniano powyżej, ta ogólnobranżowa porażka prawdopodobnie nie pomogła szansom, jakie ma ETF Bitcoin na pokonanie wyzwania amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). We wrześniu prezes SEC, Jay Clayton, przekonywał, że „jest jeszcze do zrobienia” dla tej klasy produktów kryptowalutowych. Clayton podwoił swoją powszechną krytykę rynku kryptowalut, podając w wątpliwość charakter rynku bazowego Bitcoina, ponieważ BTC „handluje na w dużej mierze nieuregulowanych [i niezbadanych] rynkach”, a zatem może potencjalnie podlegać rynkowi lub już podlega manipulacja.

Jasne, może to nie była manipulacja, ale prawdopodobnie nie jest to znak, że rynek Bitcoin jest gotowy dla inwestorów detalicznych i dużych instytucji, aby zacząć wysysać kapitał w kosmos.

Bitowo: rynek bitcoinów jest wyjątkowo odporny na manipulacje. SEC, prosimy o zatwierdzenie naszego funduszu ETF.

Zepsuty handlarz: potrzymaj moje piwo. https://t.co/wIkOLfzmhL

– Alex Krüger (@krugermacro) 1 listopada 2019 r